Bowmoor Sailing Club
Autumn Afternoons - 2005

Preliminary Results

Rank Class Sail No Helm R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 Nett
        25/9 2/10 2/10 16/10 16/10 23/10 23/10 30/10 30/10 6/11 13/11 20/11 27/11 4/12 11/12 18/12  
        13.45 13.45 15:15 13.45 15:15 13.45 15:15 13.45 15:15 13.45 13:45 13:45 13:45 13:45 13:45 13:45  
Laser Fleet  -  Sailed: 15  Discards: 7  To qualify: 8
1 Laser 176335 R. Plummer 1 2 1 OOD OOD 3 4 2 1 1 2   2 2 4 3 10
2 Laser 170170 D. Page 2     4 2 2 1 3 2 4 5   6 4 OOD 5 18
3 Laser 165253 R. Napier OOD 6 4 9 7     Rtd   5 9         1 47
4 Laser 183348 C. Backhouse Rtd     12 6         2     3 6 6 7 56
5 Laser 152770 G. Royle Rtd 10       12 8 6 4   7   9 9     65
6 Laser 132161 D. Nicoll Rtd 8   13 8 11 7 Rtd   9     8 8     69
7 Laser 115655 C. Mears Rtd 9   14 10 14 9 5 3 8             72
8 Laser Radial 183299 J. Light Rtd 11     9 13 10 Rtd   10 8   10       81
DNQ Laser 177893 D. Rollinson           1 2     3 6   1 3   4 58
DNQ Laser 165254 D. Roberts       3 1 6 6     7 4     7     72
DNQ Laser 180993 N. Pealing 4     6 3     4     3   7       103
DNQ Laser 169994 P. Griffiths Rtd     Rtd 4 7         Rtd   4       133
DNQ Laser 172421 J. Robertson   3 2     10 3                   170
DNQ Laser 178297 S. Robertson       2 Rtd     1   6             174
DNQ Laser 164752 A. Stagg 3         9         OOD       5   193
DNQ Laser 168907 J. Wood                           5 1 2 198
DNQ Laser 182446 M. Otlet     3 10 5                       208
DNQ Laser 169076 I. Robertson       8   5 5                   208
DNQ Laser 181506 P. Keighley                           1 2   231
DNQ Laser Radial 180443 I. McKeeman   1   7                         236
DNQ Laser Radial 183527 D. Gibbons                             3 8 239
DNQ Laser 159375 A. McKeeman   7   5                         240
DNQ Laser 180341 H. Stephens   4       8                     240
DNQ Laser 142114 J. Lowe 5     11                         244
DNQ Laser Radial 1 S. Mears Rtd   5                           247
DNQ Laser Radial 121951 G. Light   Rtd     Rtd                       254
DNQ Laser 143576 T. Pickworth   5               OOD             266
DNQ Laser 167960 A. Ekstrom       1                         267
DNQ Laser 165286 H. Joyce                     1           267
DNQ Laser 135625 D. Lynall           4                     270
DNQ Laser 168879 M. Hing                         5       271
DNQ Laser 152669 S. Plummer                               6 272
DNQ Laser 141457 C. Osborne                           10     276
DNQ Laser Radial 158359 E. Milne                     10           276
DNQ Laser 144396 M. Sargent                           Rtd     278
DNQ Laser Radial 162781 B. Knight                   Rtd             278
DNQ Laser 168988 A. Sim Rtd                               280
Handicap Fleet  -  Sailed: 15  Discards: 7  To qualify: 8  Ratings: PY
1 Phantom 1177 R. Smith 1         1   1     1   1 1 1 1 8
DNQ Phantom 1164 M. Tustin 2     1       2     2   2 2   2 40
DNQ Europe 275 K. Miller           3         10   5 6     132
DNQ Laser 3000 3106 Coyle         1 4         9           149
DNQ RS 200 809 W. Symons           2 1           OOD       158
DNQ RS 200 695 P. Dorer   2 1                           165
DNQ RS 400 1218 A. Robertson   3 3                           168
DNQ RS 400 1016 Buzz   1 Rtd                           168
DNQ RS 400 1022 M. Lee                   1       5     168
DNQ Enterprise 19631 D. Hollister                     6     4     172
DNQ RS 200 809 J. Norton                     Rtd     3     178
DNQ RS 200 552 J. Dando 4                       OOD       190
DNQ Topaz Uno 2774 I. Hayward       2                         191
DNQ RS 300 443 M. Sargent                             2   191
DNQ RS 200 552 I. Robertson     2                           191
DNQ Bosun   J. Wilmer 3                               192
DNQ RS Vareo 304 C. Carter               3                 192
DNQ RS 200 848 A. Killham                     3           192
DNQ ISO 584 E. Bates                         3       192
DNQ RS 200 216 T. Pickworth                         4       193
DNQ RS 200 552 C. Makepeace   4                             193
DNQ Laser 2000 2817 D. Haines                     4           193
DNQ Enterprise 22271 D. Morgan                     5           194
DNQ RS 400 957 D. Cannon                     7           196
DNQ RS 400 1260 D. Milne                     8           197
DNQ 505 8672 Bate                     Rtd           202
Solo Fleet  -  Sailed: 15  Discards: 7  To qualify: 8
1 Solo 4597 R. Gibbon 1         1 4 DSQ   2 1   1 1 1 DSQ 11
2 Solo 4492 D. Lyle 2 1 1 1 1 OOD OOD DSQ                 13
3 Solo 3937 G. Silcock 3     2 3 2 2     1 2   2 3     17
4 Solo 4443 J. Woods   2 2 3 2 5 3       3         OOD 23
5 Solo 1296 D. James   5 5 6 6   6       6     5 2 DSQ 39
DNQ Solo 3797 P. Rowley Rtd 4 3     3 1       Rtd     2     38
DNQ Solo 3880 J. Hughes 4 3 4 5 4 4 5                   40
DNQ Solo 3896 B. Gribble       4 5           5           69
DNQ Solo 4096 J. Beagley                           4   DSQ 74
DNQ Solo 4033 J. Barr                     4           81
Topper Fleet  -  Sailed: 15  Discards: 7  To qualify: 8
1 Topper 25384 L. Symons           2 1 1   1 1     1 1 1 9
DNQ Topper 43814 H. Morgan   2   2             2         3 57
DNQ Topper 44356 D. Pollard                   2     3 Rtd     68
DNQ Topper 12144 C. Pickworth   1               OOD     1       71
DNQ Topper 45105 L. Killham       1   1                     74
DNQ Topper 27402 N. Smith           3             2       77
DNQ Topper 43814 N. Morgan                         Rtd     2 80
DNQ Topper 44669 T. Simmonds                   3             87
DNQ Topper 33415 L. Doherty           4                     88
DNQ Topper 43580 W. Symons                               Rtd 89
DNQ Topper 29013 D. Morgan                         Rtd       90

Sailwave Scoring Software 1.57
www.sailwave.com