Bowmoor Sailing Club
Autumn Afternoon Series - 2006

Results

Sailed:2, Discards:0, To count:2, To qualify:10, Ratings:PY, Entries:0, Scoring system:Bowmoor


[D] signifies OOD duties

R1 for Fleet = Lasers

  Date:17/9  Published time of first start:13:45

Start:Lasers

Rank Class SailNo Helm PY Place Points
1 Laser 181710 A. Ekstrom 1078 1 1
2 Laser 170170 D. Page 1078 2 2
3 Laser 169076 I. Robertson 1078 3 3
4 Laser 178297 S. Robertson 1078 4 4
5 Laser 164752 A. Stagg 1078 5 5
6 Laser 172421 J. Robertson 1078 6 6
7 Laser Radial 183299 J. Light 1101 7 7
8 Laser 141096 I. Goodridge 1078 8 8
9 Laser 152770 G. Royle 1078 9 9
10 Laser Radial 176401 F. Hague 1101 10 10
11 Laser Radial 158381 I. Braidley 1101 11 11

R1 for Fleet = Handicap

  Date:17/9  Published time of first start:13:45

Start:Handicap

Rank Class SailNo Helm PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Phantom 1177 R. Smith 1045 48.46 3 0.46.40 0.00.00 1045 1
2 RS 200 695 P. Dorer 1059 51.50 3 0.48.57 0.02.25 1110.714 2
3 RS 400 1218 M. Bath 952 47.16 3 0.49.39 0.02.50 1012.857 3
4 Laser 2000 2817 D. Haines 1089 57.51 3 0.53.07 0.07.02 1239.643 4
5 RS 600 970 M. Pollard 920 50.25 3 0.54.48 0.07.29 1080.357 5
6 Laser 2000 21443 R. Bedford 1089 66.47 3 1.01.20 0.15.58 1431.071 6
7 RS Feva 275 J. Stagg 1189 49.50 2 1.02.52 0.12.51 1601.786 7
8 Phantom 1164 M. Tustin 1045 DNF         9

R1 for Fleet = Solo

  Date:17/9  Published time of first start:13:45

Start:Solo

Rank Class SailNo Helm PY Place Points
1 Solo 3797 P. Rowley 1155 1 1
2 Solo 4597 R. Gibbon 1155 2 2
3 Solo 4492 D. Lyle 1155 3 3
4 Solo 4443 J. Woods 1155 4 4
5 Solo 3516 R. Fry 1155 DNF 6

R1 for Fleet = Topper

  Date:17/9  Published time of first start:13:45

Start:Topper

Rank Class SailNo Helm PY Place Points
1 Topper 44448 D. Gibbons 1290 1 1
2 Topper 32710 D. Gibbons 1290 2 2
3 Topper 44523 N. Smith 1290 3 3
4 Topper 44356 D. Pollard 1290 4 4
5 Topper 16010 R. Bedford 1290 5 5
6 Topper 43814 H. Morgan 1290 6 6
7 Topper 43737 C. Tonkin 1290 DNF 8