Bowmoor Sailing Club
Spring Morning Series - 2007

Preliminary Results

Sailed:4, Discards:0, To count:4, To qualify:5, Ratings:PY, Entries:0, Scoring system:Bowmoor


[D] signifies OOD duties

R4 for Fleet = Handicap

  Date:29/4  Published time of first start:11:30

Start:Handicap

Rank Class SailNo Helm PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 OK 1944 David Rollinson 1110 1.12.14 5 1.05.05 0.00.00 1110 1
2 RS 400 1218 Mark Bath 952 1.9.31 5 1.13.01 0.07.34 1068.253 2
3 RS Feva 275 Jackie Stagg 1189 DNF         6
3 RS 500 563 M. Sellers 965 DNF         6
3 Contender 399 Will Symons 993 DNF         6

R4 for Fleet = Lasers

  Date:29/4  Published time of first start:11:30

Start:Lasers

Rank Class SailNo Helm PY Place Points
1 Laser 172421 Jane Robertson 1078 1 1
2 Laser 170170 Derrick Page 1078 2 2
3 Laser 118177 Buzz 1078 3 3
4 Laser 169076 Ian Robertson 1078 4 4
5 Laser 134671 Neil Crosby 1078 5 5
5 Laser Radial 163536 Jenny King 1101 5 5
7 Laser Radial 180341 Guy Stephens 1101 6 7
8 Laser 178297 Stephen Robertson 1078 7 8
9 Laser 186136 Doug Roberts 1078 8 9
10 Laser 183348 Chris Backhouse 1078 9 10
11 Laser 186023 Alastair Stagg 1078 10 11
12 Laser Radial 178305 Fi Lucas 1101 11 12
13 Laser 141096 Iain Goodridge 1078 13 13
14 Laser Radial 183299 Jackie Light 1101 14 14
15 Laser 67024 I. Daly 1078 15 15
16 Laser Radial 142104 L. Doherty 1101 DNF 17

R4 for Fleet = Solo

  Date:29/4  Published time of first start:11:30

Start:Solo

Rank Class SailNo Helm PY Place Points
1 Solo 3681 Richard Gibbon 1155 1 1
2 Solo 4668 Geoff Silcock 1155 2 2
3 Solo 4492 David Lyle 1155 3 3
4 Solo 3797 Phyll Rowley 1155 4 4
5 Solo 3904 Paul Lucas 1155 5 5
6 Solo 4012 David James 1155 6 6
7 Solo 3418 I. Watson 1155 7 7
8 Solo 4443 John Woods 1155 DNF 9

R4 for Fleet = Topper

  Date:29/4  Published time of first start:11:30

Start:Topper

Rank Class SailNo Helm PY Place Points
1 Topper 44984 Louise Symons 1290 1 1
2 Topper 45417 Jo Lucas 1290 2 2
3 Topper Blue Antonia Elsender 1290 3 3
4 Topper 43814 Henry Morgan 1290 4 4
5 Topper 43580 Eleanor Symons 1290 5 5
6 Topper 35423 Nick Smith 1290 6 6
7 Topper 44523 Natasha Smith 1290 7 7
8 Topper 31529 Sarah Rollinson 1290 8 8
9 Topper 2 Nick Morgan 1290 DNF 11
9 Topper 33415 C. Doherty 1290 DNF 11

R4 for Fleet = Optimist - Main

  Date:29/4  Published time of first start:11:30

Start:OppyMain

Rank Class SailNo Helm PY Place Points
1 Oppy - S 5047 Hannah Bibby 1646 1 1
2 Oppy - S 5477 Annabel Stagg 1646 2 2
3 Oppy - S 5617 Will Sellers 1646 3 3
4 Oppy - S 3474 Joe Coxson 1646 4 4

R4 for Fleet = Optimist - Regatta

  Date:29/4  Published time of first start:11:30

Start:OppyRegatta

Rank Class SailNo Helm PY Place Points
1 Oppy - B 5618 Ollie Sellers 1646 1 1
2 Oppy - B 3802 Charlie Wood 1646 2 2
3 Oppy - B 4406 Lizzy Hancock 1646 3 3