Bowmoor Sailing Club
Spring Early Afternoon Series - 2007

Results

Sailed:4, Discards:0, To count:4, To qualify:5, Ratings:PY, Entries:0, Scoring system:Bowmoor


[D] signifies OOD duties

R4 for Fleet = Handicap

  Date:29/4  Published time of first start:13:45

Start:Handicap

Rank Class SailNo Helm PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 OK 1944 David Rollinson 1110 45.35 3 0.41.04 0.00.00 1110 1
2 Phantom 1164 Mike Tustin 1043 43.43 3 0.41.55 0.00.53 1064.545 2
3 RS 400 1218 Stephen Robertson 952 42.03 3 0.44.10 0.02.57 1023.96 3
4 Laser 2000 21443 Richard Bedford 1089 50.45 3 0.46.36 0.06.02 1235.814 4
5 RS 400 1260 Charles Milne 952 45.45 3 0.48.03 0.06.39 1114.059 5

R4 for Fleet = Lasers

  Date:29/4  Published time of first start:13:45

Start:Lasers

Rank Class SailNo Helm PY Place Points
1 Laser 165286 Harry Joyce 1078 1 1
2 Laser 172421 Jane Robertson 1078 2 2
3 Laser 169076 Ian Robertson 1078 3 3
4 Laser 118177 Buzz 1078 4 4
5 Laser 170170 Derrick Page 1078 5 5
6 Laser Radial 163536 Jenny King 1101 6 6
7 Laser 183348 Chris Backhouse 1078 7 7
8 Laser 186136 Doug Roberts 1078 8 8
9 Laser 178305 Fi Lucas 1078 9 9
10 Laser Radial 183299 Jackie Light 1101 10 10
11 Laser 134671 Neil Crosby 1078 DNF 12

R4 for Fleet = Solo

  Date:29/4  Published time of first start:13:45

Start:Solo

Rank Class SailNo Helm PY Place Points
1 Solo 3681 Richard Gibbon 1155 1 1
2 Solo 3797 Phyll Rowley 1155 2 2
3 Solo 4492 David Lyle 1155 3 3
4 Solo 4668 Geoff Silcock 1155 4 4
5 Solo 3904 Paul Lucas 1155 5 5
6 Solo 3880 John Hughes 1155 6 6
7 Solo 4443 John Woods 1155 7 7
8 Solo 4012 David James 1155 8 8

R4 for Fleet = Topper

  Date:29/4  Published time of first start:13:45

Start:Topper

Rank Class SailNo Helm PY Place Points
1 Topper 31529 Sarah Rollinson 1290 1 1
2 Topper 45417 Jo Lucas 1290 2 2
3 Topper Blue Antonia Elsender 1290 3 3
4 Topper 44523 Natasha Smith 1290 4 4
5 Topper 35423 Nick Smith 1290 DNF 7
5 Topper 43814 Henry Morgan 1290 DNF 7

R4 for Fleet = Optimist - Main

  Date:29/4  Published time of first start:13:45

Start:OppyMain

Rank Class SailNo Helm PY Place Points
1 Oppy - S 3474 Joe Coxson 1646 1 1
2 Oppy - S 5617 Will Sellers 1646 2 2

R4 for Fleet = Optimist - Regatta

  Date:29/4  Published time of first start:13:45

Start:OppyRegatta

Rank Class SailNo Helm PY Place Points
1 Oppy - B 5618 Ollie Sellers 1646 1 1
2 Oppy - B 3802 Charlie Wood 1646 2 2
3 Oppy - C 4101 Jessica Goodridge 1646 3 3
4 Oppy - C 2410 Max Goodridge 1646 4 4
5 Oppy - C 2649 Louise Coxson 1646 5 5
6 Oppy - C 2442 Phoebe Wood 1646 DNF 7