Bowmoor Sailing Club
Autumn Morning Series - 2010

Results

Sailed:2, Discards:0, To count:2, To qualify:4, Ratings:PY, Entries:0, Scoring system:Bowmoor


[D] signifies OOD duties

R3 for Fleet = Lasers

  Date:12/9  Published time of first start:11:30

Start:Lasers

Rank Class SailNo Helm PY Place Points
1 Laser 170170 Derrick Page 1080 1 1
2 Laser 186023 Alastair Stagg 1080 2 2
3 Laser 180993 Nigel Pealing 1080 3 3
4 Laser 184327 Sarah Davies 1080 4 4
5 Laser 67024 Ian Daly 1080 5 5
6 Laser 141096 Iain Goodridge 1080 6 6
7 Laser 168879 David Hing 1080 7 7
8 Laser 186136 Doug Roberts 1080 8 8
9 Laser 152770 Graham Royle 1080 9 9
10 Laser 68789 Paul Conroy 1080 10 10
11 Laser 196665 Dave Nicoll 1080 11 11
12 Laser 180234 Geoff Brown 1080 12 12
13 Laser 129882 Max Goodridge 1080 13 13
14 Laser 183059 Irene Milne 1080 14 14
15 Laser 113623 Pete Sparks 1080 15 15

R3 for Fleet = Handicap

  Date:12/9  Published time of first start:11:30

Start:Handicap

Rank Class SailNo Helm PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS 200 794 Nick Smith 1057 57.49 5 0.54.42 0.00.00 1057 1
2 RS Vareo 373 D. Fewings 1038 59.23 5 0.57.13 0.02.36 1085.642 2
3 Enterprise 21555 Mike Hing 1116 65.02 5 0.58.16 0.03.59 1188.935 3
4 Laser 2000 2817 David Haines 1090 67.15 5 1.01.42 0.07.38 1229.459 4
5 ISO 584 Erik Bates 926 60.58 5 1.05.50 0.10.19 1114.588 5

R3 for Fleet = Optimist - Main

  Date:12/9  Published time of first start:11:30

Start:OppyMain

Rank Class SailNo Helm PY Place Points
1 Oppy 4535 Ben Gray 1646 1 1
2 Oppy 5802 Dominic Cotterill 1646 2 2
3 Oppy   Harry Barker 1646 3 3
4 Oppy 5543 Matt B 1646 4 4
5 Oppy 5322 Maisie Harkess 1646 5 5

R3 for Fleet = Solo

  Date:12/9  Published time of first start:11:30

Start:Solo

Rank Class SailNo Helm PY Place Points
1 Solo 4492 David Lyle 1155 1 1
2 Solo 4597 Charles Milne 1155 2 2
3 Solo 3880 John Hughes 1155 3 3
4 Solo 3797 Phyll Rowley 1155 4 4
5 Solo 2992 A. Worsnip 1155 DNF 7
5 Solo 4387 J. White 1155 DNS 7
7 Solo 4443 John Woods 1155 OOD 9