Winter Afternoon Series - 2012

Bowmoor Sailing Club

Results

L8 - Handicap Fleet - 23/12 at 13.45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Phantom 1406 Mike Tustin 1020 60.39 5 0.59.28 0.00.00 1020 1
2 Phantom 1298 O Hopkins 1020 60.47 5 0.59.35 0.00.08 1022.242 2
3 RS 200 1060 D Lynall 1057 63.55 5 1.00.28 0.01.04 1074.938 3
4 Phantom 1376 Sean Curtis 1020 64.42 5 1.03.26 0.04.03 1088.112 4
5 RS Feva 1846 Harry Barker 1200 61.34 4 1.04.08 0.04.29 1294.27 5
6 Topper 32710 David Gibbons 1301 67.02 4 1.04.24 0.05.09 1409.192 6
7 RS Feva 783 M Beck 1200 62.59 4 1.05.36 0.05.54 1324.052 7
8 Solution 438 S Bailey 1074 57.22 4 1.06.46 0.06.17 1205.977 8
9 Super Nova 703 Brian Smith 1068 57.06 4 1.06.50 0.06.18 1200.371 9
10 Super Nova 483 Mike Walker 1068 63.18 4 1.14.05 0.12.30 1330.709 10
11 RS 200 J Nunn 1057 63.45 4 1.15.23 0.13.28 1340.169 11
12 RS 200 446 Neil Spurway 1057 65.26 4 1.17.23 0.15.09 1375.556 12

L8 - Lasers Fleet - 23/12 at 13.45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Laser 176335 Rick Plummer 1 1
2 Laser 189331 Richard Lymposs 2 2
3 Laser 201013 Neil Crosby 3 3
4 Laser 190544 Derrick Page 4 4
5 Laser 115402 Andy Sharp 5 5
6 Laser 196665 Dave Nicoll 6 6
7 Laser 136 Doug Roberts 7 7
8 Laser 165253 Rob Napier 8 8
9 Laser 186023 Alastair Stagg OOD 22

L8 - Solo Fleet - 23/12 at 13.45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo 5378 Geoff Silcock 1 1
2 Solo 1945 Roger Smith 2 2
3 Solo 4997 David James 3 3

L8 - Youth Fleet - 23/12 at 13.45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Optimist 5256 Issy Spurway 1646 53.28 2 0.32.29 0.00.00 1646 1
2 Optimist 5477 A. Hitchmoiugh 1646 53.34 2 0.32.33 0.00.06 1649.079 2
3 Optimist 4903 R Walker 1646 56.11 2 0.34.08 0.02.43 1729.634 3
4 Topper J Beck 1301 50.55 2 0.39.08 0.08.39 1567.497 4



Sailwave Scoring Software 2.4.5
www.sailwave.com