Autumn Morning Series - 2014

Bowmoor Sailing Club

Results

Handicap Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, To qualify: 3, Rating system: PY, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY G1
31/08/14 11.30
G2
07/09/14 11.30
G3
21/09/14 11.30
G4
28/09/14 11.30
G5
12/10/14 11.30
G6
19/10/14 11.30
Total Nett
1st SUPERNOVA 1069 John Banbrook 1071 1 1 (3) 2   (4) 39 4
2nd SUPERNOVA 703 Brian Smith 1071 (3)   1 3 2 (5) 42 6
3rd MIRROR 70582 Rachael Jenkins 1385     4 1   2 91 7
4th PHANTOM 1297 Tom Whittingham 1002   5 5   1 (9) 76 11
5th BYTE(TRAD) CII 814 Charles Samson 1200 5 6 (13)   3   83 14
6th ENTERPRISE 19631 Dennis Hollister 1115 4 3 8       99 15
7th SUPERNOVA 1068 Pete Bingham 1071 2   12   4   102 18
8th SUPERNOVA 692 Mike Walker 1071   4 10     8 106 22
9th SUPERNOVA 483 James Relph 1071 8   (15) 4   Rtd 94 23
10th RS AERO 7 1012 Robin Harwood 1060 Rtd     Rtd 6   107 23
DNQ MERLIN-ROCKET 3617 Paul Watson 1000   2 7       121 37
DNQ 2000 2817 David Haines 1100 7   14       133 49
DNQ RS AERO 9 1009 Dave Lynall 1025           1 141 57
DNQ TASAR 371 Dave Lynall 1018     2       142 58
DNQ RS AERO 7 1068 A Keck 1060           3 143 59
DNQ RS AERO 7 1008 Kate Tustin 1060         5   145 61
DNQ PHANTOM 1281 Gary Lambert 1002 6           146 62
DNQ RS AERO 9 0000 Mike Tustin 1025           6 146 62
DNQ ENTERPRISE 21555 Mike Hing 1115     6       146 62
DNQ PHANTOM 1406 Charles Milne 1002           7 147 63
DNQ BYTE CII Byte Charlotte Hitchmough 1150     9       149 65
DNQ 29ER 1329 Erik Bates 922 9           149 65
DNQ RS VISION 770 David Fewings 1116     11       151 67
DNQ TOPAZ UNO topaz Ryan Scott 1236     16       156 72
DNQ SUPERNOVA 436 Martin Bazen 1071     17       157 73
DNQ SUPERNOVA 534 D.McGarrell 1071     18       158 74
DNQ RS AERO 9 1003 Mike Tustin 1025 28[d]           168 84

Lasers Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, To qualify: 3, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY G1
31/08/14 11.30
G2
07/09/14 11.30
G3
21/09/14 11.30
G4
28/09/14 11.30
G5
12/10/14 11.30
G6
19/10/14 11.30
Total Nett
1st Laser 176335 Rick Plummer   1 1 (2) (2) 1   32 3
2nd Laser 206215 Derrick Page   3 2 (5)   2   62 7
3rd Laser 165253 Rob Napier   6 3   3     87 12
4th Laser 115402 Andy Sharp     4 9     1 89 14
5th Laser 136 Doug Roberts   5 (7) (10) 4 5   56 14
DNQ Laser 197661 Harry Joyce       1 1     102 27
DNQ Laser 183348 Chris Backhouse     5     3   108 33
DNQ Laser 168879 Mike Hing   2 6         108 33
DNQ Laser 178305 Fi Lucas   4   7       111 36
DNQ Laser 143698 Richard Cook   Rtd Rtd         119 44
DNQ Laser Radial 176401 Val Hague 1122   8 14       122 47
DNQ LASER 159202 Chris Jenkins       3       128 53
DNQ Laser Colling Days Ben King             Rtd 128 53
DNQ Laser 186023 Alistait Stagg       4       129 54
DNQ Laser 168972 Mike Dyer           4   129 54
DNQ Laser 23685 Ali York       6       131 56
DNQ Laser stripe Mike Read         Rtd     131 56
DNQ Laser 201013 Neil Crosby       8       133 58
DNQ Laser 182446 Mike Otlet       11       136 61
DNQ Laser Radial 183059 Irene Milne 1122   Rtd         136 61
DNQ Laser 165287 Paul Scott       12       137 62
DNQ Laser 180993 Nigel Pealing       13       138 63
DNQ Laser 1 Miles Ushaw       15       140 65
DNQ Laser 129882 Alan Price       Rtd       142 67

Solos Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, To qualify: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Bowmoor
Rank Class SailNo HelmName PY G1
31/08/14 11.30
G2
07/09/14 11.30
G3
21/09/14 11.30
G4
28/09/14 11.30
G5
12/10/14 11.30
G6
19/10/14 11.30
Total Nett
1st Solo 4997 David James 1146 (Rtd) 2 (3) 1 1   22 4
1st Solo 5106 Paul Lucas 1146 1   2     1 31 4
DNQ Solo 5378 Geoff Silcock 1146     1 2     39 12
DNQ Solo 5036 Jackie Light 1146 2   5       43 16
DNQ Solo 5533 David Lyle 1146   1         46 19
DNQ Solo 3880 John Hughes 1146 4   6       46 19
DNQ Solo 3797 Phyll Rowley 1146 3   Rtd       47 20
DNQ Solo 5190 Charles Milne 1146     4       49 22

Youth Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, To qualify: 3, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Bowmoor
Rank Class SailNo HelmName PY G1
31/08/14 11.30
G2
07/09/14 11.30
G3
21/09/14 11.30
G4
28/09/14 11.30
G5
12/10/14 11.30
G6
19/10/14 11.30
Total Nett
1st Optimist 6270 Matt Beck 1658 1   1     1 48 3
2nd Optimist 6076 Matt Banbrook 1658 (2) 1 2 1     36 4
3rd OPTIMIST 5594 Toby Banbrook 1658 3 2 (5) 2     42 7
DNQ Topper 47173 Eleanor Elder 1322     3     2 65 20
DNQ OPTIMIST 5256 Katy Jenkins 1658     6 3     69 24
DNQ Optimist 5729 Louis R 1658     8 Rtd     73 28
DNQ RS TERA PRO 2140 Natasha Tustin 1351         1   76 31
DNQ TOPPER 45509 Charlotte Ainsworth 1322 4           79 34
DNQ Optimist 5902 Imogen Harvey 1658     4       79 34
DNQ Topper 44882 Zoe Bazen 1322     7       82 37
DNQ RS FEVA XL 4355 Issy Spurway 1222     9       84 39
DNQ Optimist 5054 Sophie van Thiel 1658     10       85 40
DNQ OPTIMIST 2602 K.Burgess 1658     11       86 41
DNQ RS FEVA XL 5796 Maisie Harkness 1222     12       87 42



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com