Autumn Afternoon Series - 2014

Bowmoor Sailing Club

Results

Handicap Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, To qualify: 3, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY H1
31/08/14 13.45
H2
07/09/14 13.45
H3
21/09/14 13.45
H4
28/09/14 13.45
H5
12/10/14 13.45
H6
19/10/14 13.45
Total Nett
1st PHANTOM 1406 Mike Tustin 1002       1 1 1 60 3
2nd PHANTOM 1297 Tom Whittingham 1002 1 (3) (5) 2 2 (Rtd) 21 5
3rd SUPERNOVA 1068 Pete Bingham 1071 2   2   3   64 7
4th SUPERNOVA 1069 John Banbrook 1071 (4) 1 3     4 50 8
5th ENTERPRISE 19631 Dennis Hollister 1115 3 2 6       68 11
6th SUPERNOVA 703 Brian Smith 1071 (5)   (8) Rtd 4 5 45 13
7th SUPERNOVA 692 Mike Walker 1071   4 7     6 74 17
DNQ RS AERO 9 1009 David Lynall 1025     1     3 80 23
DNQ MIRROR 70582 Rachael Jenkins 1385     4     2 82 25
DNQ 2000 2817 David Haines 1100 7   9       92 35
DNQ SUPERNOVA 483 James Relph 1071 6           101 44
DNQ RS AERO 7 1008 Kate Tustin 1060         Rtd   101 44
DNQ PHANTOM 1281 Gary Lambert 1002 8           103 46
DNQ 29ER 1329 Erik Bates 922 9           104 47
DNQ TOPAZ UNO topaz Ryan Scott 1236     10       105 48
DNQ MERLIN-ROCKET 3617 Paul Watson 1000     11       106 49
DNQ SUPERNOVA 436 Martin Bazen 1071     12       107 50
DNQ RS AERO 9 1008 Mike Tustin 1025 19[D]           114 57

Lasers Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, To qualify: 3, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY H1
31/08/14 13.45
H2
07/09/14 13.45
H3
21/09/14 13.45
H4
28/09/14 13.45
H5
12/10/14 13.45
H6
19/10/14 13.45
Total Nett
1st Laser 176335 Rick Plummer   (1) 1 1 (2) 1   24 3
2nd Laser 206215 Derrick Page   (4) 2 (10) 1 (3) 1 21 4
3rd Laser 165253 Rob Napier   2 4   3     63 9
4th Laser 136 Doug Roberts   5 (6) (9) 5 5   48 15
5th Laser 182446 Mike Otlet     7 7 6     74 20
DNQ Laser 183348 Chris Backhouse     3     2   77 23
DNQ Laser 168972 Mike Dyer         4 4   80 26
DNQ Laser 115402 Andy Sharp     5 6       83 29
DNQ Laser 178305 Fi Lucas   3   11       86 32
DNQ Laser 129882 Alan Price   6   13       91 37
DNQ Laser 159702 Chris Jenkins       2       92 38
DNQ Laser 180993 Nigel Pealing       8 13[D]     93 39
DNQ Laser 197661 Harry Joyce       3       93 39
DNQ Laser 165287 Paul Scott       4       94 40
DNQ Laser 23685 Ali York       5       95 41
DNQ Laser 143698 Richard Cook   7           97 43
DNQ Laser 186023 Alistair Stagg       12       102 48

Solos Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, To qualify: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Bowmoor
Rank Class SailNo HelmName PY H1
31/08/14 13.45
H2
07/09/14 13.45
H3
21/09/14 13.45
H4
28/09/14 13.45
H5
12/10/14 13.45
H6
19/10/14 13.45
Total Nett
1st Solo 4997 David James 1146 1 (3)   2 1   29 4
2nd Solo 5106 Paul Lucas 1146 2   2     2 39 6
3rd Solo 2051 Andy Coyle 1146 5 5 3       46 13
DNQ Solo 5378 Geoff Silcock 1146     1 1     46 13
DNQ Solo 3797 Phyll Rowley 1146   4   3     51 18
DNQ Solo 5533 David Lyle 1146   1         56 23
DNQ Solo 5190 Paul Watson 1146           1 56 23
DNQ Solo 4945 Paul Watson 1146   2         57 24
DNQ Solo 5036 Jackie Light 1146 3           58 25
DNQ Solo 3880 John Hughes 1146 4           59 26

Youth Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, To qualify: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Bowmoor
Rank Class SailNo HelmName PY H1
31/08/14 13.45
H2
07/09/14 13.45
H3
21/09/14 13.45
H4
28/09/14 13.45
H5
12/10/14 13.45
H6
19/10/14 13.45
Total Nett
1st OPTIMIST 6076 Matt Banbrook 1658 2 1 1       12 4
2nd OPTIMIST 5594 Toby Banbrook 1658 3 2 4       17 9
DNQ Topper 47173 Eleanor Elder 1322     2     1 19 11
DNQ Topper 44882 Zoe Bazen 1322     3     2 21 13
DNQ OPTIMIST 6270 Matt Beck 1658 1           25 17
DNQ OPTIMIST 5902 Imogen Harvey 1658 4           28 20
DNQ RS FEVA XL 4355 Issy Spurway 1222     5       29 21



Sailwave Scoring Software 2.14.11
www.sailwave.com