Summer Morning Series - 2014

Bowmoor Sailing Club

Results

Handicap Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY D1
08/06/14 11.30
D2
15/06/14 11.30
D3
22/06/14 11.30
D4
29/06/14 11.30
D5
046/07/14 11.30
D6
183/07/14 11.30
D7
20/07/14 11.30
D8
27/07/14 11.30
D9
03/08/14 11.30
D10
10/08/14 11.30
D11
17/08/14 11.30
Total Nett
DNQ MIRROR 70582 R Jenkins 1385 1                     1 1
DNQ SUPERNOVA 692 Mike Walker 1071 2                     2 2
DNQ SUPERNOVA 1069 John Banbrook 1071 3                     3 3
DNQ TASAR 371 Dave Lynall 1018 4                     4 4
DNQ PHANTOM 1297 Tom Whittingham 1002 5                     5 5
DNQ TASAR 735 Mike Tustin 1018 6                     6 6
DNQ RS TERA PRO 2140 Kate Tustin 1351 7                     7 7
DNQ 29ER 329 Bates 922 8                     8 8
DNQ BYTE(trad) 814 Charles Samson 1200 9                     9 9
DNQ 2000 2817 David Haines 1100 10                     10 10
DNQ LASER II Pink Val Hague 1035 11                     11 11
DNQ SUPERNOVA 1068 Pete Bingham 1071 12                     12 12
DNQ BYTE CII 1634 Jay Williamson 1150 Rtd                     15 15
DNQ 29ER 771 Williamson 922 Rtd                     15 15

Youth Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Bowmoor
Rank Class SailNo HelmName PY D1
08/06/14 11.30
D2
15/06/14 11.30
D3
22/06/14 11.30
D4
29/06/14 11.30
D5
046/07/14 11.30
D6
183/07/14 11.30
D7
20/07/14 11.30
D8
27/07/14 11.30
D9
03/08/14 11.30
D10
10/08/14 11.30
D11
17/08/14 11.30
Total Nett
DNQ Optimist 5594 Matt Beck 1658 1                     1 1
DNQ Optimist 6076 Matt Banbrook 1658 2                     2 2
DNQ Optimist 5902 Imogen Harvey 1658 3                     3 3
DNQ OPTIMIST 5256 K Jenkins 1658 4                     4 4
DNQ TOPPER 45509 C Ainsworth 1322 5                     5 5
DNQ OPTIMIST 5594 Toby Banbrook 1658 Rtd                     7 7

D1 - Handicap Fleet - 08/06/14 at 11.30

Start: Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 MIRROR 70582 R Jenkins 1385 55:20 4 0:49:56 0:00:00 1385 1
2 SUPERNOVA 692 Mike Walker 1071 56:57 5 0:53:10 0:03:28 1140.372 2
3 SUPERNOVA 1069 John Banbrook 1071 57:54 5 0:54:04 0:04:25 1159.395 3
4 TASAR 371 Dave Lynall 1018 55:17 5 0:54:18 0:04:27 1106.999 4
5 PHANTOM 1297 Tom Whittingham 1002 55:19 5 0:55:12 0:05:17 1107.666 5
6 TASAR 735 Mike Tustin 1018 56:33 5 0:55:33 0:05:43 1132.363 6
7 RS TERA PRO 2140 Kate Tustin 1351 62:54 4 0:58:12 0:08:56 1574.395 7
8 29ER 329 Bates 922 53:57 5 0:58:31 0:07:54 1080.3 8
9 BYTE(trad) 814 Charles Samson 1200 56:12 4 0:58:33 0:08:15 1406.693 9
10 2000 2817 David Haines 1100 51:48 4 0:58:52 0:07:51 1296.56 10
11 LASER II Pink Val Hague 1035 53:35 4 1:04:43 0:12:14 1341.197 11
12 SUPERNOVA 1068 Pete Bingham 1071 55:53 4 1:05:13 0:13:06 1398.767 12
13 BYTE CII 1634 Jay Williamson 1150 DNF         15
13 29ER 771 Williamson 922 DNF         15

D1 - Youth Fleet - 08/06/14 at 11.30

Start: Youth, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Optimist 5594 Matt Beck 1658 50:00 3 0:30:09 0:00:00 1658 1
2 Optimist 6076 Matt Banbrook 1658 51:00 3 0:30:46 0:01:00 1691.16 2
3 Optimist 5902 Imogen Harvey 1658 55:14 3 0:33:19 0:05:14 1831.537 3
4 OPTIMIST 5256 K Jenkins 1658 55:57 3 0:33:45 0:05:57 1855.302 4
5 TOPPER 45509 C Ainsworth 1322 51:37 3 0:39:03 0:11:45 1711.609 5
6 OPTIMIST 5594 Toby Banbrook 1658 DNF         7



Sailwave Scoring Software 2.14.11
www.sailwave.com