Bowmoor Winter Series 2014 - Morning

Bowmoor Sailing Club

Results

K3 - Fast Handicap Fleet - 16/11/14 at 11:00

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 9 1009 David Lynall 1025 71:41 4 1:09:56 0:00:00 1025 1
2 PHANTOM 1438 Mike Tustin 1002 70:32 4 1:10:24 0:00:28 1008.556 2
3 RS AERO 9 1064 Harry Joyce 1025 72:29 4 1:10:43 0:00:48 1036.439 3
4 RS AERO 9 1007 Antony Lynall 1025 74:24 4 1:12:35 0:02:43 1063.846 4
5 PHANTOM 1298 Ollie Hopkins 1002 74:09 4 1:14:00 0:04:05 1060.271 5
6 SUPERNOVA 703 Brian Smith 1071 80:19 4 1:15:00 0:05:25 1148.448 6
7 SUPERNOVA 1069 John Banbrook 1071 80:50 4 1:15:28 0:05:56 1155.836 7
8 RS AERO 7 1000 Fi Lucas 1060 80:47 4 1:16:13 0:06:39 1155.121 8
9 PHANTOM 1297 Tom Whittingham 1002 77:27 4 1:17:18 0:07:23 1107.458 9
10 RS AERO 9 1134 Richard Miller 1025 80:03 4 1:18:06 0:08:22 1144.635 10
11 RS AERO 9 1001 Alistair Stagg 1025 80:41 4 1:18:43 0:09:00 1153.691 11
12 SUPERNOVA 1068 Pete Bingham 1071 84:56 4 1:19:18 0:10:02 1214.462 12
13 RS AERO 9 1011 Andy Warren 1025 82:34 4 1:20:33 0:10:53 1180.621 13
14 PHANTOM 1406 Charles Milne 1002 81:19 4 1:21:09 0:11:15 1162.747 14
15 RS AERO 9 1010 Pete Lewis 1025 84:55 4 1:22:51 0:13:14 1214.223 15
16 SUPERNOVA 436 Martin Bazen 1071 70:30 3 1:27:46 0:14:19 1344.106 16
17 SUPERNOVA 692 Mike Walker 1071 71:30 3 1:29:01 0:15:19 1363.171 17
18 SUPERNOVA 483 James Relph 1071 72:45 3 1:30:34 0:16:34 1387.003 18

K3 - Slow Handicap Fleet - 16/11/14 at 11:00

Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 MIRROR 70582 Rachel Jenkins 1385 73:46 3 0:53:16 0:00:00 1385 1
2 OPTIMIST 6076 Matt Banbrook 1658 30:28 1 0:55:08 0:01:02 1716.073 2
3 SOLO 5106 Paul Lucas 1146 63:53 3 0:55:45 0:02:51 1199.436 3
4 SOLO 5378 Geoff Silcock 1146 63:58 3 0:55:49 0:02:56 1201.001 4
5 BYTE CII ByteII C Hitchmough 1150 64:17 3 0:55:54 0:03:02 1206.946 5
6 SOLO 4997 David James 1146 64:21 3 0:56:09 0:03:19 1208.198 6
7 OPTMIST 5380 Kate Jenkins 1658 33:35 1 1:00:46 0:04:09 1891.623 7
8 OPTIMIST 5477 A Hitchmough 1658 33:53 1 1:01:19 0:04:27 1908.521 8
9 BYTE(TRAD) 814 Charles Sansom 1200 75:19 3 1:02:46 0:11:24 1414.102 9
10 RS Tera Sport 2144 NatashaTustin 1451 32:30 1 1:07:12 0:06:44 1830.603 10
11 OPTIMIST 5594 Toby Banbrook 1658 37:13 1 1:07:20 0:07:47 2096.275 11
12 SOLO 2049 J Halstead 1146 79:59 3 1:09:48 0:18:57 1501.721 12
13 TOPPER 44882 Zoe Bazin 1322 32:15 1 1:13:11 0:08:47 1816.522 13
14 OPTMIST 5729 L Robertson 1658 DNF         15



Sailwave Scoring Software 2.14.11
www.sailwave.com