Spring Morning Series - 2014

Bowmoor Sailing Club

Results

Handicap Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, To qualify: 4, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY A1
06/04/14 11.30
A2
13/04/14 11.30
A3
20/04/14 11.30
A4
27/04/14 11.30
A5
04/05/14 11.30
A6
18/05/14 11.30
A7
25/05/14 11.30
A8
01/06/14 11.30
Total Nett
1st SUPERNOVA 1069 John Banbrook 1071 (3) (4) 3 3 1 (4) 1   41 8
2nd SUPERNOVA 1068 Pete Bingham 1071 5 5     2 (6)   1 85 13
3rd SUPERNOVA 703 Brian Smith 1071 4 3   6   (8) 2   89 15
4th SUPERNOVA 692 Mike Walker 1071     2 5   5 3   103 15
5th PHANTOM 1297 Tom Whittingham 1002 6   3 (10) 4 (9)   3 79 16
6th BYTE(trad) 814 Charles Samson 1200   8 5   5     Rtd 111 23
7th 2000 2817 David Haines 1100   10   8   7 4   117 29
DNQ PHANTOM 1406 Mike Tustin 1002 1   1     3     115 27
DNQ MIRROR 70688 C Jenkins 1385       2 3 2     117 29
DNQ TASAR 371 Dave Lynall 1018 2 2   4         118 30
DNQ RS VISION 226 Charles Milne 1116 8 6             146 58
DNQ MERLIN-ROCKET 3617 Paul Watson 1014   1       Rtd     146 58
DNQ TOPAZ UNO topaz Ryan Scott 1236   7   7         146 58
DNQ RS TERA PRO 2140 Kate Tustin 1351   9       10     151 63
DNQ MIRROR 70582 R Jenkins 1385       1         155 67
DNQ RS AERO 9 2014 David Lynall 1040           1     155 67
DNQ ISO 584 Eric Bates 923               2 156 68
DNQ 29ER 1329 A Bates 922             Rtd   160 72
DNQ SUPERNOVA 483 James Relph 1071 7               161 73
DNQ TASAR 735 Mike Tustin 1018       9         163 75
DNQ SUPERNOVA 534 D.McGarrell 1071           11     165 77

Lasers Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, To qualify: 4, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY A1
06/04/14 11.30
A2
13/04/14 11.30
A3
20/04/14 11.30
A4
27/04/14 11.30
A5
04/05/14 11.30
A6
18/05/14 11.30
A7
25/05/14 11.30
A8
01/06/14 11.30
Total Nett
1st Laser 201013 Neil Crosby   (3) 2[D] (5) (2) (5) 2[D] 1 2 22 7
2nd Laser 23685 Ali York   (6) (6) (6) 3 3 1 2   47 9
3rd Laser 165253 Rob Napier   (5) (7) 2 (6) 1 (4) 4 3 32 10
4th Laser 206215 Derrick Page   (10) 4 4 (5) (7) (7) 3 1 41 12
5th Laser 183348 Chris Backhouse   4 4 3   2       93 13
6th Laser 136 Doug Roberts   (11) 3 (7) 4 (6) 3 (6) 4 44 14
7th Laser 196665 Dave Nicoll   8   9 7     5   109 29
DNQ Laser 176335 Rick Plummer   2 2 1           105 25
DNQ Laser GIB1 Ben King   7       4     5 116 36
DNQ Laser 141096 Iain Goodridge             6 7 6 119 39
DNQ Laser 168879 Mike Hing   9       9 DSQ 2     120 40
DNQ Laser 197661 Harry Joyce     1   1         122 42
DNQ Laser 168972 Mike Dyer       8     5     133 53
DNQ Laser 189316 Ali Lucas   1               141 61
DNQ Laser 178305 Fi Lucas             8     148 68
DNQ Laser 165287 Paul Scott     8             148 68
DNQ Laser 176401 Val Hague             9     149 69
DNQ Laser 11 Nick Smith   12               152 72
DNQ Laser 198527 Ian Daly         20[D]         160 80

Solos Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, To qualify: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Bowmoor
Rank Class SailNo HelmName PY A1
06/04/14 11.30
A2
13/04/14 11.30
A3
20/04/14 11.30
A4
27/04/14 11.30
A5
04/05/14 11.30
A6
18/05/14 11.30
A7
25/05/14 11.30
A8
01/06/14 11.30
Total Nett
1st Solo 4492 David Lyle 1146   1   1 1 (2)   1 30 4
2nd Solo 5378 Geoff Silcock 1146 1 (2) 1 2 (3)   1   26 5
3rd Solo 4997 David James 1146   (3)     2[D] 3 2 2 36 9
4th Solo 3797 Phyll Rowley 1146 3[D] 4     2     3 44 12
DNQ Solo 5106 Paul Lucas 1146 2     3   1     46 14
DNQ Solo 4932 Julian White 1146           4 3   55 23
DNQ Solo 2119 Neil Spurway 1146 3               59 27

Youth Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, To qualify: 4, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Bowmoor
Rank Class SailNo HelmName PY A1
06/04/14 11.30
A2
13/04/14 11.30
A3
20/04/14 11.30
A4
27/04/14 11.30
A5
04/05/14 11.30
A6
18/05/14 11.30
A7
25/05/14 11.30
A8
01/06/14 11.30
Total Nett
1st Optimist 6076 Matt Banbrook 1658     1 1 (2) 1 1   36 4
2nd OPTIMIST 5594 Toby Banbrook 1658       3 3 4 Rtd   60 15
DNQ Topper 44882 Zoe Bazen 1322     2   5 2     69 24
DNQ BYTE(trad) 814 Charles Sansom 1200           3 Rtd   83 38
DNQ OPTIMIST 5256 K Jenkins 1658         4 5     84 39
DNQ TOPPER 3580 Lucy Hitchmough 1322               1 91 46
DNQ RS TERA SPORT 2144 Natasha Tustin 1451   1             91 46
DNQ RS FEVA XL 783 David Nunn 1222         1       91 46
DNQ Optimist 5903 Hugh Nunn 1658       2         92 47
DNQ Optimist 6167 Lorelei Bates 1658             2   92 47
DNQ Optimist 5334 Rhys Walker 1658     3           93 48
DNQ LASER PICO B3 David Nunn 1318     4           94 49
DNQ Topper 47102 Josh Relph 1322           6     96 51
DNQ TOPPER 45509 C Ainsworth 1322           7     97 52



Sailwave Scoring Software 2.14.11
www.sailwave.com