Spring Afternoon Series - 2014

Bowmoor Sailing Club

Results

Handicap Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, To qualify: 4, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY B1
06/04/14 13.45
B2
13/04/14 13.45
B3
20/04/14 13.45
B4
27/4 13.45
B5
04/05/14 13.45
B6
18/05/14 13.45
B7
25/05/14 13.45
B8
01/06/14 13.45
Total Nett
1st SUPERNOVA 1069 John Banbrook 1071 (3) (2) 2 (4) 2 2 2   42 8
2nd SUPERNOVA 1068 Pete Bingham 1071 (6) 6     1 4   1 93 12
3rd SUPERNOVA 703 Brian Smith 1071 4 (5)   3   3 (Rtd) 4 78 14
4th PHANTOM 1297 Tom Whittingham 1002 5   (Rtd) 6 3 (9)   2 81 16
5th SUPERNOVA 692 Mike Walker 1071     3 5   5 3   116 16
6th 2000 2817 David Haines 1100   3   8   10 4   125 25
DNQ MERLIN-ROCKET 3617 Paul Watson 1014   1 1     7     134 34
DNQ MIRROR 70688 C.Jenkins 1385       2   1     153 53
DNQ TOPAZ UNO topaz Ryan Scott 1236   4   7         161 61
DNQ 29ER 1329 A Bates 922             5 Rtd 162 62
DNQ RS AERO 9 2014 Buzz Keck 1040             1   176 76
DNQ MIRROR 70582 R. Jenkins 1385       1         176 76
DNQ PHANTOM 1406 Mike Tustin 1002 1               176 76
DNQ TASAR 371 Dave Lynall 1018 2               177 77
DNQ ISO 584 Eric Bates 923               3 178 78
DNQ BYTE CII 1634 Hitchmough 1150     Rtd           181 81
DNQ RS AERO 9 2014 Mike Tustin 1040           6     181 81
DNQ TOPPER 3580 Lucy Hitchmough 1322               Rtd 182 82
DNQ TOPPER 3580 Willl Spurway 1322           8     183 83
DNQ RS VISION 226 Charles Milne 1116 Rtd               183 83
DNQ BYTE CII 1634 Jay Williamson 1150             Rtd   184 84
DNQ 2000 22273   1100             Rtd   184 84
DNQ TOPPER 16010 E Conlan 1322           11     186 86
DNQ RS FEVA XL 446 Neil Spurway 1222           12     187 87

Lasers Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, To qualify: 4, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY B1
06/04/14 13.45
B2
13/04/14 13.45
B3
20/04/14 13.45
B4
27/4 13.45
B5
04/05/14 13.45
B6
18/05/14 13.45
B7
25/05/14 13.45
B8
01/06/14 13.45
Total Nett
1st Laser 206215 Derrick Page   (3) (6) (8) (6) 3 1 1 1 29 6
2nd Laser 165253 Rob Napier   (Rtd) (5) (7) (4) 1 4 2 2 34 9
3rd Laser 183348 Chris Backhouse   5 1 1   4       79 11
4th Laser 23685 Ali York   (Rtd) 4 4 3   (5) 3   62 14
5th Laser 136 Doug Roberts   (6) (7) 3 (5) 5 (6) 4 4 40 16
6th Laser 196665 Dave Nicoll   4   5 7   (9) 5   81 21
DNQ Laser 176335 Rick Plummer   2 2 2           91 23
DNQ Laser 141096 Iain Goodridge             8 6 5 104 36
DNQ Laser GIB 1 Ben King           2     3 107 39
DNQ Laser 165287 Paul Scott     3       3     108 40
DNQ Laser 168972 Mike Dyer       6     2     110 42
DNQ Laser 178305 Fi Lucas         2   7     111 43
DNQ Laser 197661 Harry Joyce         1         120 52
DNQ Laser 189316 Ali Lucas   1               120 52
DNQ Laser 201013 Neil Crosby     17[D]       17[D]     136 68
DNQ Laser 198527 Ian Daly         17[D]         136 68

Solos Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, To qualify: 4, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Bowmoor
Rank Class SailNo HelmName PY B1
06/04/14 13.45
B2
13/04/14 13.45
B3
20/04/14 13.45
B4
27/4 13.45
B5
04/05/14 13.45
B6
18/05/14 13.45
B7
25/05/14 13.45
B8
01/06/14 13.45
Total Nett
1st Solo 5378 Geoff Silcock 1146 1 (2) 1 (3) 1   1   29 4
2nd Solo 4492 David Lyle 1146   1   1 2 (4)   1 39 5
3rd Solo 4997 David James 1146   (3)     2[D] 2 2 2 41 8
DNQ Solo 5106 Paul Lucas 1146 2     2   1     55 15
DNQ Solo 3797 Phyll Rowley 1146 5[D]       3     3 61 21
DNQ Solo 4932 Julian White 1146           3 3   66 26
DNQ Solo 2119 Neil Spurway 1146 Rtd             4 68 28
DNQ Solo 2051 Andy Coyle 1146         4       74 34
DNQ Solo 3516 Bob Fry 1146         5       75 35

Youth Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, To qualify: 4, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Bowmoor
Rank Class SailNo HelmName PY B1
06/04/14 13.45
B2
13/04/14 13.45
B3
20/04/14 13.45
B4
27/4 13.45
B5
04/05/14 13.45
B6
18/05/14 13.45
B7
25/05/14 13.45
B8
01/06/14 13.45
Total Nett
1st OPTIMIST 6076 Matt Banbrook 1658 1 (2) 1 (2) (2) 1 2   11 5
2nd OPTIMIST 5477 Annabel Hitchmough 1658   1 2 1     3   49 7
DNQ OPTIMIST 5594 Toby Banbrook 1658         4 3 6   69 27
DNQ Topper 44882 Zoe Bazen 1322         1 2     73 31
DNQ OPTIMIST 5256 K Jenkins 1658         3 5     78 36
DNQ Optimist 5274 Zachary Lyttle 1658             1   85 43
DNQ OPTIMIST 5903 Hugh Nunn 1658       3         87 45
DNQ OPTIMIST 5334 Rhys Walker 1658     3           87 45
DNQ RS FEVA XL Feva2 David Nunn 1222           4     88 46
DNQ Optimist 6167 Lorelei Bates 1658             4   88 46
DNQ OPTIMIST 5618 J Lorry 1658             5   89 47
DNQ LASER PICO B3 David Nunn 1318     Rtd           89 47
DNQ Optimist 5594 Matt Beck 1658                 98 56



Sailwave Scoring Software 2.14.11
www.sailwave.com