Summer Morning Series - 2014

Bowmoor Sailing Club

Results

Handicap Fleet

Sailed: 11, Discards: 5, To count: 6, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 35, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY D1
08/06/14 11.30
D2
15/06/14 11.30
D3
22/06/14 11.30
D4
29/06/14 11.30
D5
06/07/14 11.30
D6
13/07/14 11.30
D7
20/07/14 11.30
D8
27/07/14 11.30
D9
03/08/14 11.30
D10
10/08/14 11.30
D11
17/08/14 11.30
Total Nett
1st SUPERNOVA 703 Brian Smith 1071   (7) 1 3   (4) 1 2 2 2[D] (Rtd) 104 11
2nd SUPERNOVA 1069 John Banbrook 1071 3 (6)   2   2 3     1 1 162 12
3rd PHANTOM 1297 Tom Whittingham 1002 5 (8)   (6) 3 3 (6) 1 4   4 112 20
4th 2000 2817 David Haines 1100 (10) (9)   7 6   5 4 6[D]   6 161 34
5th SUPERNOVA 1068 Pete Bingham 1071 12 10 2     6[D] 2   5     217 37
6th BYTE(trad) 814 Charles Samson 1200 9 (11)   8   7 4 3 (Rtd)   Rtd 171 41
DNQ SUPERNOVA 692 Mike Walker 1071 2 4             1 2 3 228 48
DNQ MIRROR 70582 R Jenkins 1385 1 1       1         Rtd 265 85
DNQ TASAR 735 Mike Tustin 1018 6 5             3     302 122
DNQ RS AERO 9 1003 Mike Tustin 1025       1             2 327 147
DNQ TASAR 371 Dave Lynall 1018 4 3                   331 151
DNQ TOPAZ UNO topaz Ryan Scott 1236       5   5           334 154
DNQ ISO 584 Eric Bates 923         7           5 336 156
DNQ MERLIN-ROCKET 3617 Paul Watson 1000       9         6     339 159
DNQ ENTERPRISE 19631 D Hollister 1115         5       Rtd     340 160
DNQ RS AERO 7 1008 Kate Tustin 1060               5 Rtd     340 160
DNQ SUPERNOVA 483 James Relph 1071   12       6           342 162
DNQ 29ER 1329 A Bates 922   13     8             345 165
DNQ LASER II Pink Val Hague 1035 11 Rtd                   350 170
DNQ RS AERO 7 1003 Harry Joyce 1060         1             361 181
DNQ RS AERO 7 Aero7 Ali York 1060         2             362 182
DNQ RS AERO 9 2014 A.Keck 1025   2                   362 182
DNQ SUPERNOVA 703 Nick Smith 1071                   3   363 183
DNQ RS AERO 7 1002 Mike Hing 1060         4             364 184
DNQ RS AERO 7 1003 Doug Roberts 1060       4               364 184
DNQ RS 400 1218 Mike Bath 946                 7     367 187
DNQ RS TERA PRO 2140 Kate Tustin 1351 7                     367 187
DNQ 2000 22040 Andy Beck 1100             7         367 187
DNQ 29ER 329 Bates 922 8                     368 188
DNQ RS FEVA XL 2079 Mahesh Parmar 1222           8           368 188
DNQ RS 200 446 Neil Spurway 1051             8         368 188
DNQ LASER PICO 4050 John Cuthbert 1318         Rtd             370 190
DNQ Phantom 1281 Guy Lambert 1002       10               370 190
DNQ 29ER 771 Williamson 922 Rtd                     375 195
DNQ BYTE CII 1634 Jay Williamson 1150 Rtd                     375 195

Lasers Fleet

Sailed: 11, Discards: 5, To count: 6, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY D1
08/06/14 11.30
D2
15/06/14 11.30
D3
22/06/14 11.30
D4
29/06/14 11.30
D5
06/07/14 11.30
D6
13/07/14 11.30
D7
20/07/14 11.30
D8
27/07/14 11.30
D9
03/08/14 11.30
D10
10/08/14 11.30
D11
17/08/14 11.30
Total Nett
1st Laser 176335 Rick Plummer     (4) 2[D] 1   1     1 4 2 123 11
2nd Laser 206215 Derrick Page   4 (6) 1 (6) 1 3 4 3 (6) (5) (Rtd) 50 16
3rd Laser 201013 Neil Crosby     3 2 5   4   1 2 (6)   131 17
4th Laser 165253 Rob Napier     2   2 3 5 3       3 153 18
5th Laser 136 Doug Roberts   5 (9)     5 (8) 5 4   2 4 123 25
DNQ Laser 115402 Andy Sharp         8 4     2 4 1   181 46
DNQ Laser 168879 Mike Hing   2 5       6 1         203 68
DNQ Laser 183348 Chris Backhouse     8   7 2       3     209 74
DNQ LASER 159202 Chris Jenkins   1 7       2         Rtd 210 75
DNQ Laser 143698 Richard Cook           6 9   6 9     219 84
DNQ Laser 168972 Mike Dyer               2 5 5     228 93
DNQ Laser 165287 Paul Scott   7     3   7           233 98
DNQ Laser 178305 Fi Lucas     10   4             5 235 100
DNQ Laser 189316 Ali Lucas     1                 1 245 110
DNQ Laser 18933 Chris Alba                   7 3   253 118
DNQ LASER 164675 Val Hague       3       7         253 118
DNQ Laser 158381 Ian Braidley               6   8     257 122
DNQ LASER 180215 Matt Brown   3                     273 138
DNQ Laser 141096 Iain Goodridge                       6 276 141
DNQ Laser 180993 Nigel Pealing   6                     276 141
DNQ Laser 81095 Max Goodridge                       7 277 142
DNQ Laser 176401 Val Hague                       8 278 143
DNQ Laser 234 Geoff Brown   8                     278 143
DNQ Laser 197661 Harry Joyce   11 OCS                     281 146
DNQ Laser 196665 Dave Nicoll     11                   281 146
DNQ Laser GIB1 Ben King   11 OCS                     281 146

Solos Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Bowmoor
Rank Class SailNo HelmName PY D1
08/06/14 11.30
D2
15/06/14 11.30
D3
22/06/14 11.30
D4
29/06/14 11.30
D5
06/07/14 11.30
D6
13/07/14 11.30
D7
20/07/14 11.30
D8
27/07/14 11.30
D9
03/08/14 11.30
D10
10/08/14 11.30
D11
17/08/14 11.30
Total Nett
1st Solo 5378 Geoff Silcock 1146 (2)   1   1   1 1 2   2 40 8
2nd Solo 4997 David James 1146 3     3   1 3 3 3     56 16
3rd Solo 3797 Phyll Rowley 1146   4 2 (Rtd) 3[D]   2 2     3[D] 53 16
DNQ Solo 5533 David Lyle 1146 1 1           Rtd 1   1 60 20
DNQ Solo 4932 Julian White 1146   3   2 2       5     72 32
DNQ Solo 5106 Paul Lucas 1146   2   1             3 76 36
DNQ Solo 3880 John Hughes 1146       4 4     4 4     76 36
DNQ Solo 5036 Jackie Light 1146   5   5 3             83 43
DNQ Solo 2051 Andy Coyle 1146           Rtd           93 53

Youth Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Bowmoor
Rank Class SailNo HelmName PY D1
08/06/14 11.30
D2
15/06/14 11.30
D3
22/06/14 11.30
D4
29/06/14 11.30
D5
06/07/14 11.30
D6
13/07/14 11.30
D7
20/07/14 11.30
D8
27/07/14 11.30
D9
03/08/14 11.30
D10
10/08/14 11.30
D11
17/08/14 11.30
Total Nett
1st Optimist 6076 Matt Banbrook 1658 (2) 1 1 1   1 1     1 (2) 50 6
2nd OPTIMIST 5594 Toby Banbrook 1658 (Rtd) 2 3 3   2 3       6 86 19
DNQ OPTIMIST 5256 K Jenkins 1658 4 3 2     3         Rtd 120 40
DNQ Optimist 6218 Miranda James 1658         4 4 2         150 70
DNQ TOPPER 45509 C Ainsworth 1322 5 5     3             153 73
DNQ Optimist 6077 Cordelia James 1658         Rtd 5 5         156 76
DNQ Optimist 5477 Annabel Hitchmough 1658       2 1             163 83
DNQ RS FEVA XL feva Issy Spurway 1222               1     5 166 86
DNQ Optimist 5902 Imogen Harvey 1658 3                   4 167 87
DNQ Optimist 5594 Matt Beck 1658 1                     181 101
DNQ Topper 47173 Eleanor Elder 1322                     1 181 101
DNQ Optimist 6167 Lorelei Bates 1658         2             182 102
DNQ RS FEVA XL 4635 Lorelei Bates 1222                     3 183 103
DNQ Optimist 5334 Rhys Walker 1658   3                   183 103
DNQ RS FEVA XL 4355 Will Spurway 1222             4         184 104
DNQ RS TERA SPORT 2144 Natasha Tustin 1451     Rtd                 185 105
DNQ LASER II pink2 Evie Lawrence 1035             6         186 106
DNQ LASER II 10017 Thomas Lawrence 1035             7         187 107
DNQ OPTIMIST 2602 K.Burgess 1658   Rtd                   187 107



Sailwave Scoring Software 2.14.11
www.sailwave.com