Autumn Morning Series - 2015

Bowmoor Sailing Club

Results

G2 - Handicap Fleet - 2015-09-20 at 11.30

Start: Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 9 1009 David Lynall 1030 60:07 5 0:58:22 0:00:00 1030 1
2 PHANTOM 1438 Mike Tustin 995 61:37 5 1:01:56 0:03:33 1055.7 2
3 RS AERO 9 1008 Chris Jenkins 1030 66:12 5 1:04:16 0:06:05 1134.228 3
4 BYTE CII 2957 Charles Sansom 1150 75:24 5 1:05:34 0:08:17 1291.855 4
5 PHANTOM 1140 Jon Cooper 995 67:15 5 1:07:35 0:09:11 1152.218 5
6 SUPERNOVA 1068 Pete Bingham 1071 73:18 5 1:08:26 0:10:47 1255.875 6
7 SUPERNOVA 1069 John Banbrook 1071 73:49 5 1:08:55 0:11:18 1264.727 7
8 SUPERNOVA 1087 Mike Walker 1071 73:55 5 1:09:01 0:11:24 1266.44 8
9 BYTE CII 3583 Emily Watson 1150 64:01 4 1:09:35 0:10:19 1371.025 9
10 RS AERO 9 1403 Alistair Stagg 1030 71:42 5 1:09:37 0:11:35 1228.461 10
11 ISO 584 Eric Bates 923 64:29 5 1:09:52 0:10:37 1104.816 11
12 RS 200 1007 David Haines 1047 73:51 5 1:10:32 0:12:44 1265.298 12
13 FINN 23 Peter Slater 1042 74:12 5 1:11:13 0:13:23 1271.295 13
14 RS 300 337 Paul Watson 985 70:30 5 1:11:34 0:13:01 1207.901 14
15 BYTE CI 3584 Matt Banbrook 1180 68:00 4 1:12:02 0:12:54 1456.335 15
16 SUPERNOVA 692 Neil Spurway 1071 61:59 4 1:12:21 0:11:59 1327.478 16
17 ENTERPRISE 22277 John Ainsworth 1115 65:00 4 1:12:52 0:12:56 1392.085 17
18 SUPERNOVA 436 Martin Bazen 1071 63:04 4 1:13:36 0:13:04 1350.679 18
19 TOPPER 44882 Zoe Bazen 1340 63:36 3 1:19:06 0:16:40 1816.135 19
20 BYTE CII 3130 Josh Relph 1150 77:06 4 1:23:48 0:23:24 1651.227 20
21 2000 2817 Val Hague 1100 78:55 4 1:29:41 0:27:33 1690.134 21
22 LASER PICO G5 Rob Iles 1330 70:48 2 2:13:05 0:39:45 3032.603 22

G2 - Youth Fleet - 2015-09-20 at 11.30

Start: Youth, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 OPTIMIST 5594 Toby Banbrook 1665 40:03 2 0:36:05 0:00:00 1665 1
2 OPTIMIST 5380 Katy Jenkins 1665 40:20 2 0:36:20 0:00:17 1676.779 2
3 Optimist 5054 Sophie Van Thiel 1665 43:06 2 0:38:50 0:03:03 1791.798 3
4 OPTIMIST 5334 Rhys Walker 1665 48:12 2 0:43:25 0:08:09 2003.82 4
5 RS TERA PRO 2140 Natasha Tustin 1351 40:12 2 0:44:38 0:07:42 1671.236 5
6 TOPPER 47102 David Nunn 1340 42:40 2 0:47:46 0:10:26 1773.783 6
7 RS FEVA XL 4635 Lorelei Bates 1233 62:11 3 0:50:26 0:17:42 1723.433 7
8 LASER PICO White Stripe James Rose 1330 52:18 2 0:58:59 0:20:18 2174.27 8
9 RS FEVA XL 453 Adam Macer 1233 55:14 2 1:07:12 0:25:34 2296.217 9
10 LASER PICO ? O. Ardron 1330 62:46 2 1:10:47 0:30:46 2609.401 10



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com