Spring Morning Series - 2015

Bowmoor Sailing Club

Results

A3 - Handicap Fleet - 19/04/15 at 11.30

Start: Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 9 1009 David Lynall 1025 52:40 4 0:51:23 0:00:00 1025 1
2 RS AERO 9 1064 Harry Joyce 1025 54:09 4 0:52:50 0:01:29 1053.869 2
3 PHANTOM 1438 Mike Tustin 995 52:50 4 0:53:06 0:01:42 1028.244 3
4 RS AERO 9 1068 Buzz Keck 1025 54:30 4 0:53:10 0:01:50 1060.68 4
5 PHANTOM 1406 Paul Watson 995 54:13 4 0:54:29 0:03:05 1055.166 5
6 PHANTOM 1140 Jon Cooper 995 55:46 4 0:56:03 0:04:38 1085.332 6
7 FINN 23 Peter Slater 1042 58:29 4 0:56:08 0:04:57 1138.204 7
8 SUPERNOVA 1069 John Banbrook 1071 60:50 4 0:56:48 0:05:48 1183.94 8
9 PHANTOM 1297 Tom Whittingham 995 56:46 4 0:57:03 0:05:38 1104.794 9
10 SUPERNOVA 1087 Mike Walker 1071 61:34 4 0:57:29 0:06:32 1198.212 10
11 RS AERO 9 1403 Alistair Stagg 1025 59:50 4 0:58:22 0:07:10 1164.478 11
12 SUPERNOVA 483 James Relph 1071 63:58 4 0:59:44 0:08:56 1244.921 12
13 MIRROR 70582 C Jenkins 1385 63:13 3 1:00:52 0:09:51 1640.432 13
14 2000 2817 David Haines 1100 55:12 3 1:06:55 0:12:49 1432.405 14
15 IC 267 Tom Garner 893 63:45 4 1:11:23 0:17:52 1240.704 15
16 SUPERNOVA 692 Neil Spurway 1071 64:07 3 1:19:49 0:22:51 1663.787 16
17 SUPERNOVA 1068 Pete Bingham 1071 DNF         18

A3 - Youth Fleet - 19/04/15 at 11.30

Start: Youth, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 OPTIMIST 6076 Matt Banbrook 1665 54:13 3 0:32:34 0:00:00 1665 1
2 OPTIMIST 5594 Toby Banbrook 1665 54:28 3 0:32:43 0:00:15 1672.678 2
3 RS FEVA XL 922 Chris Conlan 1233 45:00 3 0:36:30 0:04:51 1381.955 3
4 TOPPER 44882 Zoe Bazen 1340 49:41 3 0:37:05 0:06:03 1525.781 4
5 OPTIMIST 5334 Rhys Walker 1665 69:27 3 0:41:43 0:15:14 2132.817 5
6 OPTIMIST 5026 Nell Burditt 1665 48:00 2 0:43:15 0:11:51 2211.128 6
7 OPTIMIST 2602 Katherine Burgess 1665 48:52 2 0:44:01 0:12:43 2251.051 7



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com