Wednesday Evening Series - 2015

Bowmoor Sailing Club

Results

W19 - Fast Handicap Fleet - 13/08/15 at 19:00

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 9 1009 David Lynall 1030 53:03 4 0:51:30 0:00:00 1030 1
2 RS AERO 9 1064 Harry Joyce 1030 53:29 4 0:51:56 0:00:26 1038.413 2
3 PHANTOM 1438 Mike Tustin 995 52:58 4 0:53:14 0:01:43 1028.382 3
4 LASER 176335 Rick Plummer 1091 59:43 4 0:54:44 0:03:31 1159.438 4
5 LASER 206224 Derrick Page 1091 60:39 4 0:55:35 0:04:27 1177.559 5
6 SUPERNOVA 1069 John Banbrook 1071 59:47 4 0:55:49 0:04:37 1160.732 6
7 SUPERNOVA 1087 Mike Walker 1071 60:05 4 0:56:06 0:04:55 1166.557 7
8 PHANTOM 1297 Tom Whittingham 995 55:50 4 0:56:07 0:04:35 1084.04 8
9 LASER 201013 Neil Crosby 1091 61:18 4 0:56:11 0:05:06 1190.179 9
10 RS 300 337 Paul Watson 985 55:36 4 0:56:27 0:04:52 1079.51 10
11 LASER 165287 Paul Scott 1091 62:59 4 0:57:44 0:06:47 1222.862 11
12 LASER 165253 Rob Napier 1091 63:03 4 0:57:47 0:06:51 1224.156 12
13 LASER 57942 John Beresford 1091 64:19 4 0:58:57 0:08:07 1248.75 13
14 SUPERNOVA 483 James Relph 1071 65:57 4 1:01:35 0:10:47 1280.462 14
15 LASER 109641 Mike Read 1091 50:50 3 1:02:07 0:08:41 1315.949 15
16 RS 200 1007 David Haines 1047 66:30 4 1:03:31 0:12:34 1291.14 16
17 PHANTOM 1406 Charles Milne 995 OOD 4       35

W19 - Slow Handicap Fleet - 13/08/15 at 19:00

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 SOLO 4674 Steve Harvey 1140 46:48 3 0:41:03 0:00:00 1140 1
2 SOLO 5533 David Lyle 1140 47:02 3 0:41:15 0:00:14 1145.684 2
3 ENTERPRISE 21555 Mike Hing 1115 47:57 3 0:43:00 0:02:11 1168.013 3
4 OPTIMIST 5594 Toby Banbrook 1665 48:11 2 0:43:25 0:02:37 1760.545 4
5 Solo 5190 Emily Milne 1140 49:39 3 0:43:33 0:02:51 1209.423 5
6 SOLO 5378 Geoff Silcock 1140 51:10 3 0:44:53 0:04:22 1246.368 6
7 SOLO 3170 Roger Smith 1140 51:37 3 0:45:17 0:04:49 1257.329 7
8 Byte CII 2957 Charles Sansom 1150 52:22 3 0:45:32 0:05:09 1275.598 8
9 SOLO 4997 David James 1140 52:01 3 0:45:38 0:05:13 1267.073 9
10 Byte CI 3568 Matt Banbrook 1180 54:57 3 0:46:34 0:06:30 1338.526 10
11 Laser 4.7 162730 Mattthew Beck 1195 56:22 3 0:47:10 0:07:19 1373.034 11
12 ENTERPRISE 21766 M Bate 1115 54:07 3 0:48:32 0:08:21 1318.226 12
13 SOLO 4845 Tony Workman 1140 55:56 3 0:49:04 0:09:08 1362.479 13
14 TOPPER 44882 Zoe Bazin 1340 67:30 3 0:50:22 0:12:29 1644.231 14
15 SOLO 2049 J Halstead 1140 59:46 3 0:52:26 0:12:58 1455.855 15
16 RS FEVA XL 3931 R Cooke 1233 65:09 3 0:52:50 0:14:32 1586.987 16
17 Topper 47103 T Cooke 1340 47:55 2 0:53:38 0:11:15 1750.801 17
18 Topper 47102 O Cooke 1340 77:44 3 0:58:01 0:22:43 1893.504 18



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com