Wednesday Evening Series - 2015

Bowmoor Sailing Club

Results

W21 - Fast Handicap Fleet - 26/08/15 at 19:00

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 9 1009 David Lynall 1030 49:11 5 0:47:45 0:00:00 1030 1
2 PHANTOM 1438 Mike Tustin 995 48:26 5 0:48:41 0:00:55 1014.293 2
3 LASER 176335 Rick Plummer 1091 43.36 4 0.49.57 0.01.55 1141.342 3
4 RS 300 337 Paul Watson 985 49:33 5 0:50:18 0:02:31 1037.679 4
5 RS AERO 9 1403 Alistair Stagg 1030 53:23 5 0:51:50 0:04:12 1117.957 5
6 SUPERNOVA 1087 Mike Walker 1071 44:27 4 0:51:53 0:03:32 1163.593 6
7 LASER 165253 Rob Napier 1091 45:26 4 0:52:03 0:03:45 1189.334 7
8 LASER 201013 Neil Crosby 1091 45:36 4 0:52:15 0:03:55 1193.697 8
9 SUPERNOVA 1069 John Banbrook 1071 45:01 4 0:52:32 0:04:06 1178.427 9
9 LASER 57942 John Beresford 1091 45:51 4 0:52:32 0:04:10 1200.241 9
11 PHANTOM 1140 Jon Cooper 995 52:19 5 0:52:35 0:04:48 1095.618 11
12 PHANTOM 1297 Tom Whittingham 995 52:22 5 0:52:38 0:04:51 1096.666 12
12 SUPERNOVA 703 Brian Smith 1071 45:06 4 0:52:38 0:04:11 1180.608 12
14 LASER 206224 Derrick Page 1091 45:59 4 0:52:41 0:04:18 1203.732 14
15 LASER 234 Geoff Brown 1091 46:34 4 0:53:21 0:04:53 1219.002 15
16 LASER 81095 Josh Beck 1091 46:45 4 0:53:34 0:05:04 1223.801 16
17 ISO 584 Eric Bates 923 50:03 5 0:54:14 0:05:59 1048.15 17
18 Laser 129882 James Cooke 1091 47:47 4 0:54:45 0:06:06 1250.851 18
19 SUPERNOVA 483 James Relph 1071 47:04 4 0:54:56 0:06:09 1232.091 19
20 LASER 109641 Mike Read 1091 48:35 4 0:55:40 0:06:54 1271.793 20
21 RS AERO 9 1006 Doug Roberts 1030 46:16 4 0:56:09 0:06:55 1211.149 21
22 SUPERNOVA 436 Martin Bazen 1071 DNF         23
23 SUPERNOVA 1068 Pete Bingham 1071 OOD         29

W21 - Slow Handicap Fleet - 26/08/15 at 19:00

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 5190 Emily Watson 1140 46:11 4 0:40:31 0:00:00 1140 1
2 ENTERPRISE 21555 Mike Hing 1115 45:22 4 0:40:41 0:00:12 1119.841 2
3 Byte CII 2957 Charles Sansom 1150 46:54 4 0:40:47 0:00:19 1157.69 3
4 OPTIMIST 5594 Toby Banbrook 1665 51:03 3 0:40:53 0:00:28 1680.173 4
5 OPTIMIST 5054 Sophie Van Thiel 1665 51:09 3 0:40:58 0:00:34 1683.464 5
6 SOLO 4071 Roger Smith 1140 48:17 4 0:42:21 0:02:06 1191.837 6
7 TOPPER 44882 Zoe Bazen 1340 43:27 3 0:43:14 0:02:44 1430.04 7
8 SOLO 4012 John Wilmer 1140 49:21 4 0:43:17 0:03:10 1218.167 8
8 Byte CI 3568 Matt Banbrook 1180 51:04 4 0:43:17 0:03:16 1260.541 8
10 RS FEVA XL 4635 Lorelei Bates 1233 53:24 4 0:43:19 0:03:27 1318.138 10
11 Laser 4.7 160505 Josh Relph 1195 52:58 4 0:44:19 0:04:33 1307.441 11
12 RS FEVA XL 4355 Will Spurway 1233 41:45 3 0:45:09 0:04:17 1374.089 12
13 Feva 453 Harry Barker 1233 DNF         14



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com