event burgee venue burgee

Winter Afternoon - 2015

Bowmoor Sailing Club

Results

[D] signifies OOD duties
Race 3 & 5 cancelled - too windy

L7 - Fast Handicap Fleet - 2015-12-13 at 13.30

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 SUPERNOVA 1069 John Banbrook 1071 66:33 3 1:02:08 0:00:00 1071 1
2 PHANTOM 1297 Tom Whittingham 995 62:17 3 1:02:36 0:00:27 1002.336 2
3 SUPERNOVA 1087 Mike Walker 1071 70:19 3 1:05:39 0:03:46 1131.618 3
4 RS AERO 9 1006 Doug Roberts 1030 68:40 3 1:06:40 0:04:40 1105.064 4
5 RS AERO 7 1751 Fi Lucas 1065 75:44 3 1:11:07 0:09:33 1218.789 5
6 SUPERNOVA 436 Martin Bazen 1071 53:28 2 1:14:53 0:09:06 1290.672 6
7 IC 267 Tom Garner 893 70:42 3 1:19:10 0:15:13 1137.787 7
8 RS AERO 7 1008 Chris Jenkins 1065 DNF         16
8 PHANTOM 1438 Mike Tustin 995 DNF         16
8 RS AERO 9 1064 Harry Joyce 1030 DNF         16
8 RS AERO 9 1009 David Lynall 1030 DNF         16
8 PHANTOM 1406 Paul Watson 995 DNF         16
8 RS AERO 7 1009 Rachael Jenkins 1065 DNF         16
8 RS 200 no no. Josh Beck 1047 DNF         16
8 SUPERNOVA 483 James Relph 1071 DNF         16

L7 - Slow Handicap Fleet - 2015-12-13 at 13.30

Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 BYTE CII 3583 Emily Watson 1150 46:04 2 0:40:03 0:00:00 1150 1
2 OPTIMIST 5380 Kate Jenkins 1665 34:26 1 0:41:22 0:01:05 1719.175 2
3 BYTE CII 2957 Charles Sansom 1150 49:08 2 0:42:43 0:03:04 1226.556 3
4 BYTE CII 3588 Zoe Bazen 1150 49:24 2 0:42:57 0:03:20 1233.213 4
5 Solo 5378 Geoff Silcock 1140 50:43 2 0:44:29 0:05:03 1266.082 5
6 OPTIMIST 5594 Toby Banbrook 1665 37:24 1 0:44:55 0:04:03 1867.294 6
7 BYTE CI 3584 Matt Banbrook 1180 53:19 2 0:45:11 0:06:03 1330.988 7
8 Optimist 5054 Sophie Van Thiel 1665 39:31 1 0:47:28 0:06:10 1972.974 8
9 OPTIMIST 5334 Rhys Walker 1665 43:43 1 0:52:31 0:10:22 2182.67 9
10 Solo 5106 Paul Lucas 1140 DNF         11



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com