Bowmoor Frostbite Series 2015 - (Afternoon)

Bowmoor Sailing Club

Results

Fast Handicap Fleet

Sailed: 12, Discards: 6, To count: 6, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 31, Scoring system: Bowmoor
Rank Class SailNo HelmName PY N1
04/01/15 13.30
N2
11/01/15 13.30
N3
18/01/15 13:30
N4
25/01/15 13:30
N5
01/02/15 13:30
N6
08/01/15 13:30
N7
15/02/15 13:30
N8
22/02/15 13:30
N9
01/03/15 13:30
N10
08/03/15 13:30
N11
15/03/15 13:30
N12
22/03/15 13:30
N13
29/03/15 13:30
Total Nett
1st PHANTOM 1438 Mike Tustin 1002 (2) 1 1 1       2   2 1     170 8
2nd SUPERNOVA 1069 John Banbrook 1071 4   6     (9)   4[D]   4 3 3   193 24
3rd SUPERNOVA 703 Brian Smith 1071   5 7 7 2 (8) (10)     3 5     175 29
4th PHANTOM 1297 Tom Whittingham 1002 (6) 4 5 (6)     6 4   6 5[D]     170 30
5th SUPERNOVA 1068 Pete Bingham 1071   7   (8)   6 8   5[D] 5   1   200 32
6th PHANTOM 1130 J Cooper 1002 3 Rtd       5 2 Rtd   Rtd       231 39
7th RS AERO 7 1006 Doug Roberts 1060 7   8 9   7 (12) Rtd   6       216 44
DNQ RS AERO 9 1064 Harry Joyce 1025     2 2     4   1   2     235 43
DNQ PHANTOM 1298 Ollie Hopkins 1002     3 5   3 1     1       237 45
DNQ RS AERO 9 1009 David Lynall 1025   2       1 3 1           263 71
DNQ PHANTOM 1376 Sean Curtis 1002 1 3 4                 2   266 74
DNQ SUPERNOVA 561 Mark Hitchmough 1071 5 Rtd   12           8       291 99
DNQ RS AERO 9 1007 Antony Lynall 1025       4   2 7             301 109
DNQ SUPERNOVA 1087 Mike Walker 1071       10     9       4     311 119
DNQ TASAR 371 David Lynall 1018       3               Rtd   329 137
DNQ FINN 675 Peter Slater 1050             11       6     337 145
DNQ SUPERNOVA 483 James Relph 1071           10       9       339 147
DNQ RS AERO 7 1010 Peter Lewis 1060       13             7     340 148
DNQ RS AERO 7 1007 J Cooper 1060         1                 353 161
DNQ ISO 584 Eric Bates 923   6       27[D]               353 161
DNQ PHANTOM 1406 Paul Watson 1002               3           355 163
DNQ RS AERO 9 1008 Mike Tustin 1025           4               356 164
DNQ RS AERO 9 1068 Al Keck 1025             5             357 165
DNQ CANOE INTERNATIONAL 267 Tom Warner 895                       Rtd   358 166
DNQ MERLIN ROCKET 3617 Paul Watson 1000 28[D]                 10       358 166
DNQ 29ER 475 Will Spurway 922 8                         360 168
DNQ RS AERO 9 1010 Pete Lewis 1025     9                     361 169
DNQ RS AERO 9 1134 Richard Miller 1025     10                     362 170
DNQ SUPERNOVA 436 Martin Bazen 1071 Rtd                         362 170
DNQ 2000 2817 D&M Haines 1100       11                   363 171
DNQ SUPERNOVA 534 D. McGarrell 1071       14                   366 174

Lasers Fleet

Sailed: 12, Discards: 6, To count: 6, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY N1
04/01/15 13.30
N2
11/01/15 13.30
N3
18/01/15 13:30
N4
25/01/15 13:30
N5
01/02/15 13:30
N6
08/01/15 13:30
N7
15/02/15 13:30
N8
22/02/15 13:30
N9
01/03/15 13:30
N10
08/03/15 13:30
N11
15/03/15 13:30
N12
22/03/15 13:30
N13
29/03/15 13:30
Total Nett
1st LASER 176335 Rick Plummer 1088 (3) (2) 1 1 1 (2) 1 (2) (2) 2   1   35 7
2nd LASER 203290 Richard Lymposs 1088   1 (3) (5) (2) (7) 2 1 1 1[D] 1     58 7
3rd LASER 168879 Mike Hing 1088 (4)   2[D] 2   1 3     3   2   102 13
4th LASER 201013 Neil Crosby 1088 1 3   4   (5) 4 (Rtd)   1 3     97 16
5th LASER 165253 Rob Napier 1088     4 3   3 (6) 3   (5) 2 3   97 18
6th LASER 206224 Derrick Page 1088 2 5 2 (6)   4 5 (Rtd)   6       106 24
DNQ LASER 136 Doug Roberts 1088   4                 4 4   165 63
DNQ LASER 452 Tom Garner 1088               4 3         177 75
DNQ LASER 168972 Mike Dyer 1088       6             5     181 79
DNQ LASER 178305 Fi Lucas 1088           6           5   181 79
DNQ LASER 152770 Graham Royle 1088       8       Rtd           186 84
DNQ LASER 165287 Paul Scott 1088       14[D]           4       188 86
DNQ LASER 184327 Sarah Davies 1088                     6     193 91
DNQ LASER 182446 Mike Otlet 1088                       6   193 91
DNQ LASER radial Will Spurway 1088                       7   194 92
DNQ LASER 115402 Andy Sharp 1088     17[D] 17[D]                   204 102

Slow Handicap Fleet

Sailed: 12, Discards: 6, To count: 6, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Bowmoor
Rank Class SailNo HelmName PY N1
04/01/15 13.30
N2
11/01/15 13.30
N3
18/01/15 13:30
N4
25/01/15 13:30
N5
01/02/15 13:30
N6
08/01/15 13:30
N7
15/02/15 13:30
N8
22/02/15 13:30
N9
01/03/15 13:30
N10
08/03/15 13:30
N11
15/03/15 13:30
N12
22/03/15 13:30
N13
29/03/15 13:30
Total Nett
1st SOLO 5378 Geoff Silcock 1146   (5) (2) 2 1 (3) 2 1 1 1 (3) (3)   42 8
2nd OPTIMIST 6076 Matt Banbrook 1658 (3) 1 (4) (6) (3) (4) 3 2 2 3 2     51 13
3rd SOLO 4997 David James 1146 1   3 5   1 1     (6)   4   111 15
4th OPTIMIST 5594 Toby Banbrook 1658 Rtd   5     5 Rtd     8 5     144 36
DNQ SOLO 5106 Paul Lucas 1146   4   1   2           2   153 45
DNQ TOPPER 44882 Zoe Bazen 1322 5       4   4       4     161 53
DNQ SOLO 5533 David Lyle 1146                   2 1 1   166 58
DNQ OPTIMIST 5477 A Hitchmough 1658   2   4           4       172 64
DNQ BYTE CII ByteII C Hitchmough 1150 2     3           7       174 66
DNQ TOPPER 47173 Eleanor Elder 1322         2       3         185 77
DNQ OPTIMIST 6270 Matt Beck 1658     1                     199 91
DNQ OPTIMIST 6167 Lorelei Bates 1658   3                       201 93
DNQ SOLO 2119 Neil Spurway 1146 4                         202 94
DNQ OPTMIST 6182 Maisie Harkness 1658                   5       203 95
DNQ SOLO 2049 J Halstead 1146                     Rtd     205 97
DNQ LASER PICO 8754 Josh Relph 1318   Rtd                       205 97
DNQ BYTE(TRAD) 814 Charles Sansom 1200                   9       207 99



Sailwave Scoring Software 2.14.11
www.sailwave.com