event burgee venue burgee

Bowmoor Autumn Morning - 2016

Bowmoor Sailing Club

Results

Race G3 cancelled as a result of no wind.
[D] signifies OOD duties

G6 - Fast Handicap Fleet - 2016-10-09 at 11.30

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 SUPERNOVA 1087 Mike Walker 1075 46:30 5 0:43:15 0:00:00 1075 1
2 FINN 23 Peter Slater 1042 45:26 5 0:43:36 0:00:22 1050.341 2
3 RS 300 337 Paul Watson 979 42:53 5 0:43:48 0:00:32 991.389 3
4 PHANTOM 1406 Tom Whittingham 995 43:44 5 0:43:57 0:00:42 1011.039 4
5 RS AERO 9 1403 Alistair Stagg 1028 45:43 5 0:44:28 0:01:15 1056.891 5
6 SUPERNOVA 1069 Nicjk Smith 1075 48:20 5 0:44:58 0:01:50 1117.384 6
7 SUPERNOVA 561 Mark Hitchmough 1075 49:06 5 0:45:40 0:02:36 1135.108 7
8 PHANTOM 1297 Dean Griffiths 995 45:33 5 0:45:47 0:02:31 1053.038 8
9 SUPERNOVA 703 Chris Hobbs 1075 52:07 5 0:48:29 0:05:37 1204.848 9
10 SUPERNOVA 1068 Pete Bingham 1075 42:50 4 0:49:48 0:05:38 1237.791 10
11 SUPERNOVA 106 Neil Spurway 1075 54:00 5 0:50:14 0:07:30 1248.387 11
12 RS 200 1007 David Haines 1047 43:55 4 0:52:26 0:07:41 1269.097 12
13 SUPERNOVA 1069 Brian Smith 1075 OOD         13
14 SUPERNOVA 483 James Relph 1075 DNF         14

G6 - Slow Handicap Fleet - 2016-10-09 at 11.30

Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 COMET 789 Steve Harvey 1200 43:42 4 0:36:25 0:00:00 1200 1
2 BYTE CII 3616 Charlotte Hitchmough 1148 43:23 4 0:37:47 0:01:35 1191.304 2
3 SOLO 5533 David Lyle 1140 43:25 4 0:38:05 0:01:54 1192.22 3
4 Solo 2119 John Burfitt 1140 43:51 4 0:38:28 0:02:20 1204.119 4
5 SOLO 5036 Jackie Light 1140 47:34 4 0:41:44 0:06:03 1306.178 5
6 SOLO 5378 Geoff Silcock 1140 47:38 4 0:41:47 0:06:07 1308.009 6
7 BYTE CII 3130 Josh Relph 1148 36:35 3 0:42:29 0:05:14 1339.436 7
8 BYTE(TRAD) 447 Caroline Doran 1200 38:53 3 0:43:12 0:06:06 1423.646 8
9 Solo 3880 John Hughes 1140 38:30 3 0:45:02 0:07:22 1409.611 9
10 BYTE CII 2957 Teresa Doran 1148 39:20 3 0:45:41 0:07:59 1440.122 10
11 BYTE CII 891 Jackkie Stagg 1148 DNF         12

G6 - Youth Fleet - 2016-10-09 at 11.30

Start: Youth, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 OPTIMIST 6240 Toby Banbrook 1665 43:18 3 0:26:00 0:00:00 1665 1
2 OPTIMIST 5054 Sophie van Thiel 1665 45:26 3 0:27:17 0:02:08 1747.032 2
3 Optimist 5729 Louis Robertson 1665 48:25 3 0:29:05 0:05:07 1861.749 3
4 OPTIMIST 6077 Archie Robertson 1665 49:14 3 0:29:34 0:05:56 1893.152 4
5 Optimist 6049 Kieron Cooke 1665 38:10 2 0:34:23 0:09:18 2201.415 5



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com