event burgee venue burgee

Bowmoor Spring Morning - 2016

Bowmoor Sailing Club

Results

[D] signifies OOD duties

A1 - Fast Handicap Fleet - 2016-04-03 at 11.30

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 9 1009 David Lynall 1028 58:38 4 0:57:02 0:00:00 1028 1
2 PHANTOM 1438 Mike Tustin 995 58:30 4 0:58:48 0:01:45 1025.662 2
3 SUPERNOVA 703 Brian Smith 1075 64:18 4 0:59:49 0:02:59 1127.352 3
4 PHANTOM 1298 Olly Hopkins 995 60:10 4 1:00:28 0:03:25 1054.883 4
5 RS AERO 7 1008 Rachael Jenkins 1066 64:30 4 1:00:30 0:03:42 1130.858 5
6 RS AERO 7 1751 Fi Lucas 1066 65:37 4 1:01:33 0:04:49 1150.437 6
7 SUPERNOVA 1069 John Banbrook 1075 66:14 4 1:01:37 0:04:55 1161.248 7
8 SUPERNOVA 561 Mark Hitchmough 1075 67:42 4 1:02:59 0:06:23 1186.963 8
9 SUPERNOVA 1068 Pete Bingham 1075 67:48 4 1:03:04 0:06:29 1188.716 9
10 SUPERNOVA 436 Martin Bazen 1075 68:05 4 1:03:20 0:06:46 1193.684 10
11 SUPERNOVA 692 Neil Spurway 1075 68:14 4 1:03:28 0:06:55 1196.314 11
12 FINN 23 Peter Slater 1042 66:16 4 1:03:36 0:06:50 1161.833 12
13 SUPERNOVA 483 James Relph 1075 69:03 4 1:04:14 0:07:44 1210.632 13
14 PHANTOM 1406 Tom Whittingham 995 64:38 4 1:04:57 0:07:53 1133.196 14
15 SUPERNOVA 599 Chris Hobbs 1075 71:42 4 1:06:42 0:10:23 1257.094 15
16 29ER 1329 Alarik Bates 919 64:00 4 1:09:38 0:11:35 1122.092 16
17 PHANTOM 1140 Jon Cooper 995 OOD 4       17

A1 - Slow Handicap Fleet - 2016-04-03 at 11.30

Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 SOLO 5106 Paul Lucas 1140 51:30 3 0:45:11 0:00:00 1140 1
2 BYTE CII 2957 Charles Sansom 1148 52:02 3 0:45:20 0:00:10 1151.806 2
3 BYTE CI 3584 Matt Banbrook 1180 54:06 3 0:45:51 0:00:48 1197.553 3
4 SOLO 5378 Geoff Silcock 1140 53:10 3 0:46:38 0:01:40 1176.893 4
5 BYTE CII 3588 Zoe Bazen 1148 54:07 3 0:47:08 0:02:15 1197.922 5
6 BYTE CII BYTE CII Charlotte Hitchmough 1148 54:09 3 0:47:10 0:02:17 1198.66 6
7 420 54082 Maisie Harkness 1105 52:54 3 0:47:52 0:02:59 1170.99 7
8 SOLO 4145 Dean Griffiths 1140 54:54 3 0:48:09 0:03:24 1215.262 8
9 BYTE CII 3130 Josh Relph 1148 56:27 3 0:49:10 0:04:35 1249.573 9
10 BYTE CI 447 Teresa Doran 1180 62:42 3 0:53:08 0:09:24 1387.922 10
11 BYTE CI 3613 Lucy Haydn 1180 62:51 3 0:53:16 0:09:33 1391.243 11

A1 - Youth Fleet - 2016-04-03 at 11.30

Start: Youth, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Optimist 5575 Katy Jenkins 1665 47:20 2 0:28:26 0:00:00 1665 1



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com