event burgee venue burgee

Bowmoor Spring Morning - 2016

Bowmoor Sailing Club

Results

[D] signifies OOD duties

A3 - Fast Handicap Fleet - 201-04-17 at 11.30

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 9 1009 David Lynall 1028 56:24 3 0:54:52 0:00:00 1028 1
2 PHANTOM 1438 Mike Tustin 995 56:29 3 0:56:46 0:01:54 1029.519 2
3 RS AERO 9 1068 Buzz Keck 1028 58:27 3 0:56:51 0:02:03 1065.365 3
4 RS AERO 9 1008 Chris Jenkins 1028 59:20 3 0:57:43 0:02:56 1081.466 4
5 RS 300 337 Paul Watson 979 60:33 3 1:01:51 0:06:50 1103.642 5
6 PHANTOM 1406 Tom Whittingham 995 61:33 3 1:01:52 0:06:58 1121.869 6
7 RS AERO 9 1006 Doug Roberts 1028 64:11 3 1:02:26 0:07:47 1169.866 7
8 SUPERNOVA 1087 Mike Walker 1075 68:20 3 1:03:34 0:09:21 1245.508 8
9 SUPERNOVA 1069 John Banbrook 1075 69:21 3 1:04:31 0:10:22 1264.039 9
10 SUPERNOVA 1068 Pete Bingham 1075 69:41 3 1:04:49 0:10:42 1270.115 10
11 SUPERNOVA 703 Chris Hobbs 1075 72:29 3 1:07:26 0:13:30 1321.15 11
11 RS 200 1007 David Haines 1047 70:36 3 1:07:26 0:13:09 1286.823 11
13 RS AERO 7 1008 Rachael Jenkins 1066 73:03 3 1:08:32 0:14:34 1331.479 13
14 FINN 23 Peter Slater 1042 DNF         15

A3 - Slow Handicap Fleet - 201-04-17 at 11.30

Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 BYTE CII 2957 Charles Sansom 1148 63:11 3 0:55:02 0:00:00 1148 1
2 SOLO 4997 David James 1140 64:25 3 0:56:30 0:01:40 1170.409 2
3 BYTE CII 3588 Zoe Bazen 1148 65:00 3 0:56:37 0:01:49 1181.008 3
4 SOLO 5378 Geoff Silcock 1140 65:15 3 0:57:14 0:02:30 1185.55 4
5 Solo 5036 Jackie Light 1140 67:10 3 0:58:55 0:04:25 1220.375 5
6 BYTE CII 3583 Emily Watson 1148 67:39 3 0:58:56 0:04:28 1229.156 6
7 SOLO 5106 Paul Lucas 1140 67:13 3 0:58:58 0:04:28 1221.283 7
8 Laser Radial 176401 Val Hague 1136 53:37 2 1:10:48 0:11:56 1461.27 8
9 BYTE CI 664 Elspeth-Charles Jones 1180 57:43 2 1:13:22 0:14:25 1573.011 9



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com