event burgee venue burgee

Bowmoor Spring Afternoon - 2016

Bowmoor Sailing Club

Results

[D] signifies OOD duties

B1 - Fast Handicap Fleet - 2016-04-03 at 13.30

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 9 1009 David Lynall 1028 56:17 4 0:54:45 0:00:00 1028 1
2 PHANTOM 1438 Mike Tustin 995 56:16 4 0:56:33 0:01:47 1027.696 2
3 RS AERO 7 1008 Rachael Jenkins 1066 60:28 4 0:56:43 0:02:06 1104.407 3
4 PHANTOM 1406 Tom Whittingham 995 58:16 4 0:58:34 0:03:47 1064.225 4
5 SUPERNOVA 1069 John Banbrook 1075 63:00 4 0:58:36 0:04:09 1150.678 5
6 RS AERO 7 1751 Fi Lucas 1066 62:31 4 0:58:39 0:04:09 1141.85 6
7 SUPERNOVA 703 Brian Smith 1075 63:12 4 0:58:47 0:04:21 1154.331 7
8 SUPERNOVA 1068 Pete Bingham 1075 64:01 4 0:59:33 0:05:10 1169.247 8
9 FINN 23 Peter Slater 1042 62:05 4 0:59:35 0:05:02 1133.935 9
10 SUPERNOVA 561 Mark Hitchmough 1075 65:23 4 1:00:49 0:06:32 1194.209 10
11 SUPERNOVA 483 James Relph 1075 65:44 4 1:01:09 0:06:53 1200.602 11
12 SUPERNOVA 599 Chris Hobbs 1075 67:46 4 1:03:02 0:08:55 1237.74 12
13 29ER 1329 Alaric Bates 919 58:35 4 1:03:45 0:08:16 1070.009 13
14 ISO 584 Erik Baes 922 59:17 4 1:04:18 0:08:48 1082.794 14
15 PHANTOM 1140 Jon Cooper 995 OOD 4       15

B1 - Slow Handicap Fleet - 2016-04-03 at 13.30

Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 BYTE CII 2957 Charles Sansom 1148 48:23 3 0:42:09 0:00:00 1148 1
2 BYTE CI 3584 Matt Banbrook 1180 50:56 3 0:43:10 0:01:12 1208.504 2
3 SOLO 5106 Paul Lucas 1140 49:43 3 0:43:37 0:01:40 1179.636 3
4 SOLO 4623 Jim Aldis 1140 49:44 3 0:43:38 0:01:41 1180.032 4
5 SOLO 5378 Geoff Silcock 1140 49:57 3 0:43:49 0:01:54 1185.173 5
6 BYTE CII BYTE CII Charlotte Hitchmough 1148 50:48 3 0:44:15 0:02:25 1205.341 6
7 BYTE CII 3588 Zoe Bazen 1148 51:08 3 0:44:32 0:02:45 1213.25 7
8 SOLO 4145 Dean Griffiths 1140 54:46 3 0:48:02 0:06:43 1299.458 8
9 BYTE CI 447 Teresa Doran 1180 58:15 3 0:49:22 0:08:31 1382.108 9
10 BYTE CII 3130 Josh Relph 1148 58:10 3 0:50:40 0:09:47 1380.131 10

B1 - Youth Fleet - 2016-04-03 at 13.30

Start: Youth, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Optimist 5575 Katy Jenkins 1665 48:50 2 0:29:20 0:00:00 1665 1



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com