event burgee venue burgee

Bowmoor Summer Morning - 2016

Bowmoor Sailing Club

Results

[D] signifies OOD duties

D2 - Fast Handicap Fleet - 2016-06-19 at 11.30

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 SUPERNOVA 1087 Mike Walker 1075 54:49 4 1:03:44 0:00:00 1075 1
2 TASAR 371 Dave Lynall 1023 65:25 5 1:03:57 0:00:13 1026.3 2
3 RS AERO 9 1403 Alistair Stagg 1028 53:19 4 1:04:50 0:00:54 1045.584 3
4 SUPERNOVA 1069 Brian Smith 1075 56:14 4 1:05:23 0:01:25 1102.782 4
5 PHANTOM 1406 Tom Whittingham 995 65:25 5 1:05:45 0:02:00 1026.3 5
6 SUPERNOVA 1176 John Banbrook 1075 57:09 4 1:06:27 0:02:20 1120.759 6
7 SUPERNOVA 561 Mark Hitchmough 1075 58:44 4 1:08:18 0:03:55 1151.809 7
8 PHANTOM 1297 Dean Griffiths 995 55:03 4 1:09:09 0:04:19 1079.576 8
9 SUPERNOVA 1068 Pete Bingham 1075 59:51 4 1:09:36 0:05:02 1173.708 9
10 SUPERNOVA 703 Chris Hobbs 1075 60:32 4 1:10:23 0:05:43 1187.109 10
11 SUPERNOVA 534 D.McGarrell 1075 64:18 4 1:14:46 0:09:29 1260.976 11
12 2000 2817 Val Hague 1101 67:04 4 1:16:09 0:10:55 1315.233 12
13 RS 200 1007 David Haines 1047 66:50 4 1:19:47 0:13:27 1310.657 13

D2 - Slow Handicap Fleet - 2016-06-19 at 11.30

Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 SOLO 5533 David Lyle 1140 57:32 4 0:50:28 0:00:00 1140 1
2 SOLO 5378 Geoff Silcock 1140 58:59 4 0:51:44 0:01:27 1168.731 2
3 SOLO 5106 Paul Lucas 1140 59:37 4 0:52:18 0:02:05 1181.28 3
4 BYTE CI 3584 Matt Banbrook 1180 48:56 3 0:55:18 0:04:16 1292.793 4
5 FIREFLY 3627 Harry Barker 1163 48:44 3 0:55:52 0:04:43 1287.509 5
6 BYTE CII 3568 Tom Cooke 1148 48:30 3 0:56:20 0:05:03 1281.344 6
7 SOLO 5036 Jackie Light 1140 48:20 3 0:56:32 0:05:11 1276.941 7
8 BYTE CII 3583 Emily Watson 1148 49:14 3 0:57:11 0:05:47 1300.718 8
9 BYTE CII 3591 Olly Cooke 1148 50:10 3 0:58:16 0:06:43 1325.377 9
10 SOLO 4997 David James 1140 50:03 3 0:58:32 0:06:54 1322.294 10
11 BYTE(TRAD) 457 Caroline Doran 1200 53:01 3 0:58:54 0:07:36 1400.672 11
12 Laser Radial PinkBlue C Osbourne-Jones 1136 51:07 3 1:00:00 0:08:07 1350.475 12
13 BYTE CII 2975 Teresa Doran 1148 53:22 3 1:01:59 0:09:55 1409.919 13
14 420 54082 Maisie Harkness 1105 60:42 3 1:13:15 0:18:52 1603.662 14

D2 - Youth Fleet - 2016-06-19 at 11.30

Start: Youth, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 OPTIMIST 6076 Toby Banbrook 1665 43:28 2 0:39:10 0:00:00 1665 1
2 LASER 4.7 162730 P. McGarrell 1195 50:57 3 0:42:38 0:04:09 1301.1 2



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com