Wednesday Evening Series - 2016

Bowmoor Sailing Club

Results

Fast Handicap Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, To qualify: 12, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Bowmoor
Rank Class SailNo HelmName PY W1
2015-04-06 19:00
W2
2015-04-13 19.00
W3
2015-04-20 19:00
W4
2015-04-27 19:00
W5
2015-05-04 19:00
W6
2015-05-11 19:00
W7
2015-05-18 19:00
W8
2015-05-25 19:00
W9
2015-06-01 19:00
W10
2015-06-08 19:00
W11
2015-06-15 19:00
W12
2015-06-22 19:00
W13
2015-06-29 19:00
W14
2015-07-06 19:00
W15
2015-07-13 19:00
W16
2015-07-20 19:00
W17
2015-07-27 19:00
W18
2015-08-03 19:00
W19
2015-08-11 19:00
W20
2015-08-17 19:00
W21
2015-08-24 19:00
W22
2015-08-31 19:00
W23
2015-09-07 19:00
Total Nett
DNQ RS AERO 9 1009 David Lynall 1028 1                                             1 1
DNQ RS 300 337 Paul Watson 979 2                                             2 2
DNQ LASER 201013 Neil Crosby 1095 3                                             3 3
DNQ LASER 176335 Rick Plummer 1095 4                                             4 4
DNQ SUPERNOVA 1069 John Banbrook 1075 5                                             5 5
DNQ PHANTOM 1406 Tom Whittingham 995 6                                             6 6
DNQ LASER RADIAL R136 Doug Roberts 1136 7                                             7 7
DNQ RS AERO 9 1403 Alistair Stagg 1028 8                                             8 8
DNQ 29ER 1329 Eric Bates 922 9                                             9 9
DNQ SUPERNOVA 599 Chris Hobbs 1075 10                                             10 10
DNQ LASER 165287 Paul Scott 1095 11                                             11 11

Slow Handicap Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, To qualify: 12, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Bowmoor
Rank Class SailNo HelmName PY W1
2015-04-06 19:00
W2
2015-04-13 19.00
W3
2015-04-20 19:00
W4
2015-04-27 19:00
W5
2015-05-04 19:00
W6
2015-05-11 19:00
W7
2015-05-18 19:00
W8
2015-05-25 19:00
W9
2015-06-01 19:00
W10
2015-06-08 19:00
W11
2015-06-15 19:00
W12
2015-06-22 19:00
W13
2015-06-29 19:00
W14
2015-07-06 19:00
W15
2015-07-13 19:00
W16
2015-07-20 19:00
W17
2015-07-27 19:00
W18
2015-08-03 19:00
W19
2015-08-11 19:00
W20
2015-08-17 19:00
W21
2015-08-24 19:00
W22
2015-08-31 19:00
W23
2015-09-07 19:00
Total Nett
DNQ RS FEVA XL 4635 Lorelei Bates 1235 1                                             1 1
DNQ Byte CII 2957 Charles Sansom 1148 2                                             2 2
DNQ Byte CI 3584 Matt Banbrook 1180 3                                             3 3
DNQ OPTIMIST 5594 Toby Banbrook 1665 4                                             4 4
DNQ Byte CII 3588 Zoe Bazen 1148 5                                             5 5
DNQ Byte CII 3583 Emily Watson 1148 6                                             6 6
DNQ STREAKER 1032 Roger Smith 1137 7                                             7 7
DNQ Byte CI 3568 O Cooke 1180 8                                             8 8
DNQ Byte CII 3568 T Cooke 1148 9                                             9 9
DNQ OPTIMIST 5054 Sophie Van Thiel 1665 Rtd                                             12 12
DNQ SOLO 5378 Geoff Silcock 1140 Rtd                                             12 12
DNQ ENTERPRISE 21555 Mike Hing 1113 12[D]                                             12 12

W1 - Fast Handicap Fleet - 2015-04-06 at 19:00

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 9 1009 David Lynall 1028 49:06 5 0:47:46 0:00:00 1028 1
2 RS 300 337 Paul Watson 979 48:22 5 0:49:24 0:01:36 1012.646 2
3 LASER 201013 Neil Crosby 1095 45:46 4 0:52:15 0:03:56 1197.763 3
4 LASER 176335 Rick Plummer 1095 46:11 4 0:52:43 0:04:21 1208.668 4
5 SUPERNOVA 1069 John Banbrook 1075 45:57 4 0:53:26 0:04:52 1202.561 5
6 PHANTOM 1406 Tom Whittingham 995 43:32 4 0:54:41 0:05:31 1139.314 6
7 LASER RADIAL R136 Doug Roberts 1136 50:19 4 0:55:22 0:06:55 1316.841 7
8 RS AERO 9 1403 Alistair Stagg 1028 48:04 4 0:58:27 0:08:47 1257.957 8
9 29ER 1329 Eric Bates 922 45:55 4 1:02:15 0:10:41 1201.689 9
10 SUPERNOVA 599 Chris Hobbs 1075 48:36 3 1:15:21 0:17:48 1695.886 10
11 LASER 165287 Paul Scott 1095 53:56 3 1:22:05 0:22:33 1881.991 11

W1 - Slow Handicap Fleet - 2015-04-06 at 19:00

Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS FEVA XL 4635 Lorelei Bates 1235 39:15 3 0:31:47 0:00:00 1235 1
2 Byte CII 2957 Charles Sansom 1148 36:54 3 0:32:09 0:00:25 1161.057 2
3 Byte CI 3584 Matt Banbrook 1180 39:09 3 0:33:11 0:01:39 1231.854 3
4 OPTIMIST 5594 Toby Banbrook 1665 37:42 2 0:33:58 0:02:25 1779.344 4
5 Byte CII 3588 Zoe Bazen 1148 39:23 3 0:34:18 0:02:54 1239.195 5
6 Byte CII 3583 Emily Watson 1148 39:27 3 0:34:22 0:02:58 1241.293 6
7 STREAKER 1032 Roger Smith 1137 45:32 3 0:40:03 0:09:24 1432.705 7
8 Byte CI 3568 O Cooke 1180 47:28 3 0:40:14 0:09:58 1493.537 8
9 Byte CII 3568 T Cooke 1148 40:47 2 0:53:17 0:16:28 1924.869 9
10 OPTIMIST 5054 Sophie Van Thiel 1665 DNF         12
10 SOLO 5378 Geoff Silcock 1140 DNF         12
10 ENTERPRISE 21555 Mike Hing 1113 OOD 2       12



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com