Wednesday Evening Series - 2016

Bowmoor Sailing Club

Results

W20 - Fast Handicap Fleet - 2016-08-17 at 19:00

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 9 1064 Harry Joyce 1030 49:40 3 0:48:13 0:00:00 1030 1
2 RS AERO 9 1403 Alistair Stagg 1030 51:51 3 0:50:20 0:02:11 1075.279 2
3 RS 300 337 Paul Watson 979 OOD         3
3 PHANTOM 1406 Tom Whittingham 995 50:25 3 0:50:40 0:02:26 1045.554 3
5 LASER 206224 Derrick Page 1095 57:19 3 0:52:21 0:04:31 1188.648 4
6 PHANTOM 1297 Dean Griffiths 995 52:49 3 0:53:05 0:04:50 1095.326 5
7 LASER 184327 Rick Plummer 1095 58:26 3 0:53:22 0:05:38 1211.805 6
8 SUPERNOVA 1176 John Banbrook 1075 57:23 3 0:53:23 0:05:33 1190.03 7
9 LASER 201013 Neil Crosby 1095 58:45 3 0:53:39 0:05:57 1218.372 8
10 SUPERNOVA 1069 Brian Smith 1075 59:33 3 0:55:24 0:07:43 1234.963 9
11 LASER 165287 Paul Scott 1095 61:14 3 0:55:55 0:08:26 1269.872 10
12 SUPERNOVA 1068 Pete Bingham 1075 60:52 3 0:56:37 0:09:02 1262.268 11
13 2000 22540 Mike Walker 1100 47:30 2 1:04:46 0:12:08 1477.601 12
14 RS AERO 7 1008 J Cooke 1066 47:15 2 1:06:29 0:12:59 1469.824 13
15 RS 200 446 Nick Matthew 1047 46:48 2 1:07:03 0:13:09 1455.826 14
16 LASER 234 Geoff Brown 1095 48:58 2 1:07:05 0:13:46 1523.225 15
17 LASER 136025 Mike Read 1095 49:44 2 1:08:08 0:14:32 1547.074 16
18 SUPERNOVA 703 Chris Hobbs 1075 DNF         18

W20 - Slow Handicap Fleet - 2016-08-17 at 19:00

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Byte CII 3593 Charles Sansom 1148 41:45 2 0:36:22 0:00:00 1148 1
2 Byte CII 3568 Tom Cooke 1148 45:43 2 0:39:49 0:03:58 1257.071 2
3 OPTIMIST 6076 Toby Banbrook 1665 35:37 1 0:42:47 0:05:20 1958.703 3
4 Byte CII 3583 Emily Watson 1148 49:30 2 0:43:07 0:07:45 1361.102 4
5 Byte CII 3591 Olly Cooke 1148 50:31 2 0:44:00 0:08:46 1389.057 5
6 COMET DUO 69 Russell Brayshaw 1153 51:24 2 0:44:35 0:09:28 1413.346 6
7 SOLO 4012 John Wilmer 1140 50:53 2 0:44:38 0:09:25 1399.139 7
8 Byte CI 3584 Matt Banbrook 1180 52:44 2 0:44:41 0:09:49 1450.009 8
9 Laser Radial 176401 Val Hague 1136 54:10 2 0:47:41 0:12:51 1489.421 9
10 Laser Bahia - Dan Brown 1079 54:49 2 0:50:48 0:15:35 1507.294 10
11 Byte CII 2957 Caroline Doran 1148 34:31 1 1:00:08 0:13:38 1898.21 11
12 Optimist 5230 J Wylde 1665 51:16 1 1:01:35 0:20:59 2819.36 12
13 Optimist 624 K Cooke 1665 52:24 1 1:02:57 0:22:07 2881.686 13
14 RS FEVA XL 3957 Teresa Doran 1233 51:34 1 1:23:39 0:29:09 2835.858 14
15 Laser Pico - Richard Cooke 1330 DNF         16



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com