Wednesday Evening Series - 2016

Bowmoor Sailing Club

Results

W22 - Fast Handicap Fleet - 2016-08-31 at 19:00

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 9 1064 Harry Joyce 1030 41:45 4 0:40:32 0:00:00 1030 1
2 RS 400 1447 Mike Tustin 944 38:33 4 0:40:50 0:00:17 951.054 2
3 RS AERO 9 1810 Neil Crosby 1028 42:17 4 0:41:08 0:00:37 1043.158 3
4 LASER 184327 Rick Plummer 1095 45:41 4 0:41:43 0:01:18 1127.038 4
4 PHANTOM 1406 Tom Whittingham 995 41:30 4 0:41:43 0:01:10 1023.832 4
6 RS 300 337 Paul Watson 979 41:05 4 0:41:58 0:01:24 1013.553 6
6 SUPERNOVA 1176 John Banbrook 1075 OOD         6
8 SUPERNOVA 1087 Mike Walker 1075 45:31 4 0:42:20 0:01:57 1122.926 7
9 RS 200 RS200 C Sansom Charlie Sansom 1047 44:47 4 0:42:46 0:02:21 1104.834 8
10 LASER 206224 Derrick Page 1095 47:14 4 0:43:08 0:02:51 1165.277 9
11 LASER 165253 Rob Napier 1095 47:17 4 0:43:11 0:02:54 1166.511 10
12 RS AERO 9 1403 Alistair Stagg 1030 45:16 4 0:43:57 0:03:31 1116.758 11
13 RS AERO 7 1006 Doug Roberts 1066 47:14 4 0:44:19 0:04:01 1165.277 12
14 SUPERNOVA 1068 Pete Bingham 1075 47:40 4 0:44:20 0:04:06 1175.968 13
15 SUPERNOVA 703 Chris Hobbs 1075 48:16 4 0:44:54 0:04:42 1190.77 14
16 PHANTOM 1297 Dean Griffiths 995 45:01 4 0:45:15 0:04:41 1110.591 15
17 RS 200 1007 David Haines 1047 47:44 4 0:45:35 0:05:18 1177.613 16
18 LASER 136025 Mike Read 1095 49:57 4 0:45:37 0:05:34 1232.299 17
19 LASER 7073 R Smith 1095 50:20 4 0:45:58 0:05:57 1241.756 18
20 RS 200 22540 Tom Cooke 1047 49:35 4 0:47:21 0:07:09 1223.253 19
21 SUPERNOVA 599 Sam Conlan 1075 39:27 3 0:48:56 0:06:46 1297.677 20
22 SUPERNOVA 436 Martin Bazen 1075 OOD         46

W22 - Slow Handicap Fleet - 2016-08-31 at 19:00

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Comet 789 Steve Harvey 1200 41:24 3 0:34:30 0:00:00 1200 1
2 Byte CII 2943 Chris Conlan 1148 40:22 3 0:35:10 0:00:46 1170.048 2
3 Laser 4.7 162730 Bartie Gray 1195 42:06 3 0:35:14 0:00:52 1220.29 3
4 ENTERPRISE 21555 Mike Hing 1113 39:15 3 0:35:16 0:00:51 1137.681 4
5 Byte CI 3584 Matt Banbrook 1180 41:42 3 0:35:20 0:00:59 1208.696 5
6 Laser Radial 194992 Nicola Stagg 1136 40:33 3 0:35:42 0:01:21 1175.362 6
7 SOLO 4997 David James 1140 42:39 3 0:37:25 0:03:19 1236.232 7
8 COMET DUO 69 Russell Brayshaw 1153 44:08 3 0:38:17 0:04:21 1279.227 8
9 Topper 43580 Josh Milsom 1340 52:02 3 0:38:50 0:05:48 1508.213 9
10 Byte CI 3613 Lucy Haydon 1180 46:21 3 0:39:17 0:05:38 1343.478 10
11 BYTE(TRAD) 457 Caroline Doran 1200 48:26 3 0:40:22 0:07:02 1403.865 11
12 Byte CII 2957 Teresa Doran 1148 47:40 3 0:41:31 0:08:04 1381.643 12
13 Optimist 5594 Isaac Pylee 1665 46:32 2 0:41:55 0:08:14 2023.188 13
14 Byte CII 3132 Callum Combe 1148 49:11 3 0:42:51 0:09:35 1425.604 14
15 Optimist 624 K Cooke 1665 48:53 2 0:44:02 0:10:35 2125.362 15
16 LASER II 9607 S Milson 1065 47:50 3 0:44:55 0:11:05 1386.473 16
17 SOLO 4012 John Wilmer 1140 DNF         19
17 Byte CII 891 Jacky Stagg 1148 DNF         19



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com