event burgee venue burgee

Bowmoor Winter Afternoon - 2016

Bowmoor Sailing Club

Results

[D] signifies OOD duties

L4 - Fast Handicap Fleet - 2016-11-27 at 13.30

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS 300 337 Paul Watson 979 43:47 4 0:44:43 0:00:00 979 1
2 PHANTOM 1406 Tom Whittingham 995 46:15 4 0:46:29 0:01:45 1034.155 2
3 SUPERNOVA 1176 John Banbrook 1075 50:14 4 0:46:44 0:02:09 1123.223 3
4 RS 400 1447 Mike Tustin 943 44:05 4 0:46:45 0:01:55 985.708 4
5 PHANTOM 1297 Dean Griffiths 995 48:03 4 0:48:17 0:03:33 1074.403 5
6 RS AERO 9 aero9 Eric Bates 1028 49:52 4 0:48:31 0:03:54 1115.024 6
7 SUPERNOVA 703 Chris Hobbs 1075 52:54 4 0:49:13 0:04:49 1182.85 7
8 RS AERO 9 1009 Dave Lynall 1028 DNF         9
9 RS AERO 9 2028 Chris Jenkins 1028 OOD         14

L4 - Slow Handicap Fleet - 2016-11-27 at 13.30

Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 SOLO 5378 Geoff Silcock 1140 39:17 3 0:34:28 0:00:00 1140 1
2 SOLO 5533 David Lyle 1140 39:50 3 0:34:56 0:00:33 1155.961 2
3 SOLO 4623 Jim Aldis 1140 40:47 3 0:35:46 0:01:30 1183.53 3
4 BYTE CII 3588 Zoe Bazen 1148 41:22 3 0:36:02 0:01:48 1200.458 4
5 OPTIMIST 6240 Toby Banbrook 1665 40:25 2 0:36:25 0:02:10 1759.334 5
6 SOLO 4997 David James 1140 42:16 3 0:37:05 0:02:59 1226.576 6
7 SOLO 5093 James Haydon 1140 42:30 3 0:37:17 0:03:13 1233.347 7
8 BYTE CI 3584 Matt Banbrook 1180 44:54 3 0:38:03 0:04:14 1302.995 8
9 BYTE CI 3613 Lucy Haydon 1180 50:23 3 0:42:42 0:09:43 1462.121 9
10 RS TERA PRO 2616 Darcy Lynall 1356 38:55 2 0:43:03 0:07:46 1694.039 10
11 BYTE CII 2957 Teresa Doran 1148 50:12 3 0:43:44 0:10:38 1456.801 11
12 BYTE(TRAD) 447 Caroline Doran 1200 53:12 3 0:44:20 0:11:51 1543.861 12
13 BYTE CI 664 Elspeth-Charles Jones 1180 52:54 3 0:44:50 0:12:14 1535.155 13
14 BYTE CII 3593 Charlie Sansom 1148 DNF         16
14 RS FEVA XL 3931 Ed Christian 1235 DNF         16



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com