event burgee venue burgee

Bowmoor Autumn Morning - 2017

Bowmoor Sailing Club

Results

Fast Handicap Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, To qualify: 4, Rating system: PY, Entries: 37, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY G1
2017-09-03 11.30
G2
2017-09-10 11.30
G3
2017-09-17 11.30
G4
2017-09-24 11.30
G5
2017-10-08 11.30
G6
2017-10-15 11.30
G7
2017-10-22 11.30
Total Nett
1st PHANTOM 1406 Tom Whittingham 999 3     5 5 4[d]   93 17
2nd SUPERNOVA 1069 Brian Smith 1075 6     8 3 3   96 20
3rd PHANTOM 1297 Dean Griffiths 999 7   6 6 4     99 23
4th SUPERNOVA 1179 Chris Hobbs 1075 8 3 7     9   103 27
5th SUPERNOVA 1177 Pete Bingham 1075   5 10 (11) 8[d] 10   82 33
6th SUPERNOVA 703 Pete Webb 1075 9 9[d] (16) (14) 7 12   67 37
7th RS 200 1579 D Geekie 1047   6   17 2 Rtd   117 41
DNQ RS AERO 9 1064 Harry Joyce 1024     2   1 4   121 45
DNQ RS AERO 9 2028 Chris Jenkins 1024     4 3   6   127 51
DNQ SUPERNOVA 1087 Mike Walker 1075   4   9   2   129 53
DNQ PHANTOM 1343 Olly Hopkins 999 5     4   7   130 54
DNQ SUPERNOVA 1176 John Banbrook 1075 4   5 7       130 54
DNQ PHANTOM 1438 Mike Tustin 999 2     Rtd   5   140 64
DNQ SUPERNOVA 1191 Rachel Vaughan-Johns 1075     12 13   11   150 74
DNQ SUPERNOVA 692 Peter Woods 1075       16 8 13   151 75
DNQ 2000 2817 Val Hague 1107 Rtd   13 12       152 76
DNQ RS AERO 9 1009 Dave Lynall 1024       1   1   154 78
DNQ RS AERO 9 1810 Charlie Sansom 1024     1 2       155 79
DNQ SUPERNOVA 561 Mark Hitchmough 1075         6 8   166 90
DNQ RS AERO 9 1840 Chris Upton 1024 10 Rtd           172 96
DNQ PHANTOM 1208 Neil Spurway 999     15     14   181 105
DNQ PHANTOM 1345 Andy Crouch 999 1             191 115
DNQ RS AERO 9 1068 A Keck 1024   1           191 115
DNQ RS AERO 7 1064 Harry Joyce 1071   2           192 116
DNQ RS 200 446 N Matthews 1047     3         193 117
DNQ ISO 584 Eric Bates 922   30[d] 14         196 120
DNQ RS 200 1165 Ian Pickard 1047     8         198 122
DNQ RS 200 244 Chris Hatton 1047         9     199 123
DNQ RS AERO 9 1403 Alistair Stagg 1024     9         199 123
DNQ SUPERNOVA 483 James Relph 1075   Rtd           200 124
DNQ FIREBALL 13944 Emily Watson 959   Rtd           200 124
DNQ RS 300 337 Emily Watson 973       10       200 124
DNQ FIREBALL 14592 Charlie Sansom 959 11             201 125
DNQ SUPERNOVA 599 Sam Conlan 1075     11         201 125
DNQ RS 200 1007 David Haines 1047       15       205 129
DNQ 29ER 1329 Alaric Bates 915     17         207 131
DNQ waszp waszp Rachael Jenkins 765     18         208 132

Slow Handicap Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, To qualify: 4, Rating system: PY, Entries: 33, Scoring system: Bowmoor
Rank Class SailNo HelmName PY G1
2017-09-03 11.30
G2
2017-09-10 11.30
G3
2017-09-17 11.30
G4
2017-09-24 11.30
G5
2017-10-08 11.30
G6
2017-10-15 11.30
G7
2017-10-22 11.30
Total Nett
1st BYTE CII 1 Matt Banbrook 1147 (2) 2 2 1   2   43 7
2nd SOLO 5036 Jackie Light 1143   Rtd 7 6   11   103 35
DNQ SOLO 5378 Geoff Silcock 1143     3 3   3   111 43
DNQ SOLO 5093 James Haydon 1143     5 4   4   115 47
DNQ BYTE CI 3613 Lucy Haydon 1180 3     5   6   116 48
DNQ SOLO 4572 Paul Lucas 1143 12[d] 1   2       117 49
DNQ BYTE CII 2957 Teresa Doran 1147 4 5 8         119 51
DNQ BYTE CI 3684 Toby Banbrook 1180 5     8   8   123 55
DNQ BYTE CII 485 Caroline Doran 1147 6 7 10         125 57
DNQ BYTE CII 2709 Charlotte Hitchmough 1147     4   2     142 74
DNQ SOLO 5533 David Lyle 1143         1 7   144 76
DNQ BYTE CII 3132 Callum Combe 1147   8   9       153 85
DNQ BYTE CII 3606 Rhys Walker 1147     12 11       159 91
DNQ OPTIMIST 6366 Finn Hartshorn 1665           1   171 103
DNQ BYTE CII 3606 Chris Conlan 1147 1             171 103
DNQ BYTE CII 3588 Zoe Bazen 1147     1         171 103
DNQ RS TERA PRO 3379 Toby Banbrook 1364   3           173 105
DNQ BYTE CII 3606 Andy Sharp 1147   4           174 106
DNQ BYTE CII 2943 Chris Conlan 1147           5   175 107
DNQ RS TERA PRO 3325 Isaac Pylee 1364   6           176 108
DNQ BYTE CII 3616 Annabel Hitchmough 1147     6         176 108
DNQ RS FEVA XL 6804 Jonty Smith 1240 7             177 109
DNQ TOPAZ UNO topaz Ryan Scott 1251       7       177 109
DNQ RS VISION 770 Lizzie Fewings 1128     9         179 111
DNQ OPTIMIST 5594 Isaac Pylee 1665           9   179 111
DNQ RS TERA PRO 3320 Rhys Walker 1364   9           179 111
DNQ BYTE CII 1637 Tasha Tustin 1147       10       180 112
DNQ SOLO 4432 Ni ck Hartshorn 1143           10   180 112
DNQ BYTE CII 891 Jacky Stagg 1147     11         181 113
DNQ BYTE CII 4103 H Nell 1147           12   182 114
DNQ SCOW 134 Mark Collyer         Rtd       183 115
DNQ RS TERA PRO 3384 Rhys Walker 1364           13   183 115
DNQ BYTE CII 3593 Val Hague 1147           14   184 116

Lasers Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, To qualify: 4, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY G1
2017-09-03 11.30
G2
2017-09-10 11.30
G3
2017-09-17 11.30
G4
2017-09-24 11.30
G5
2017-10-08 11.30
G6
2017-10-15 11.30
G7
2017-10-22 11.30
Total Nett
1st Laser 184327 Rick Plummer   1 1 1 1 (4)     24 4
2nd Laser 165253 Rob Napier   (4) 2 2 2 (3) 3   16 9
3rd Laser 201013 Neil Crosby     3 3   1 5   44 12
4th Laser 206224 Derrick Page   (6) (Rtd) 4 4 2 6   30 16
5th Laser 165287 Paul Scott     6 5 5   7   55 23
DNQ Laser 168879 Mike Hing   2 4   3       57 25
DNQ Laser 208129 Mike Dyer   3   8     4   63 31
DNQ Laser 136 Doug Roberts       6 Rtd   2   64 32
DNQ Laser 170875 Mike Read   7       5 8   68 36
DNQ Laser 142107 Matt Bate   9       6 8   71 39
DNQ Laser 152770 Graham Royle   8     6   10   72 40
DNQ Laser 57942 John Beresford             1   81 49
DNQ Laser 178305 Fi Lucas     5           85 53
DNQ Laser Radial 209907 Matt Beck 1139 5             85 53
DNQ Laser 180000 Kevan Dickinson       7         87 55



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com