event burgee venue burgee

Bowmoor Autumn Afternoon - 2017

Bowmoor Sailing Club

Results

Fast Handicap Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, To qualify: 4, Rating system: PY, Entries: 31, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY H1
2017-09-03 13.30
H2
2017-09-10 13.30
H3
2017-09-17 13.30
H4
2017-09-24 13.30
H5
2017-10-08 13.30
H6
2017-10-15 13.30
H7
2017-10-22 13.30
Total Nett
1st PHANTOM 1297 Dean Griffiths 999 5   (9) 3 2 7   58 17
2nd PHANTOM 1406 Tom Whittingham 999 3     9 3 5[d]   84 20
3rd SUPERNOVA 1069 Brian Smith 1075 7     5 6 5   87 23
4th SUPERNOVA 1177 Pete Bingham 1075   Rtd 8 (10) 8[d] 8   74 32
5th SUPERNOVA 703 Pete Webb 1075 9 11[d] 12 (13)   Rtd   89 44
DNQ RS AERO 9 1064 Harry Joyce 1024     2   1 3   102 38
DNQ PHANTOM 1438 Mike Tustin 999 2   3     2   103 39
DNQ SUPERNOVA 1176 John Banbrook 1075 4   5 4       109 45
DNQ SUPERNOVA 1087 Mike Walker 1075   3   8   6   113 49
DNQ RS AERO 9 2028 Chris Jenkins 1024     6 7   4   113 49
DNQ SUPERNOVA 1179 Chris Hobbs 1075 8 5 4         113 49
DNQ SUPERNOVA 692 Peter Woods 1075       14 9 10   129 65
DNQ RS AERO 9 1009 Dave Lynall 1024       1   1   130 66
DNQ RS AERO 7 1810 Charlie Sansom 1071   2 1         131 67
DNQ RS 200 1579 D Geekie 1047       6 4     138 74
DNQ RS 200 1007 David Haines 1047       12 8     148 84
DNQ 2000 2817 Val Hague 1107     11 11       150 86
DNQ RS AERO 9 1840 Chris Upton 1024   Rtd   15       151 87
DNQ PHANTOM 1345 Andy Crouch 999 1             161 97
DNQ RS AERO 7 1009 Dave Lynall 1071   1           161 97
DNQ RS AERO 9 1810 Charlie Sansom 1024       2       162 98
DNQ OK 25 A Rich 1104   4           164 100
DNQ RS 200 244 Chris Hatton 1047         5     165 101
DNQ PHANTOM 1343 Olly Hopkins 999 6             166 102
DNQ SUPERNOVA 561 Mark Hitchmough 1075         7     167 103
DNQ SUPERNOVA 599 Chris Conlan 1075     7         167 103
DNQ PHANTOM 1282 Neil Spurway 999           9   169 105
DNQ FIREBALL 13944 Charlie Sansom 959 10             170 106
DNQ SUPERNOVA 1191 Rachel Vaughan-Johns 1075     10         170 106
DNQ RS 200 446 N Matthews 1047     13         173 109
DNQ ISO 584 Eric Bates 922   32[d]           192 128

Slow Handicap Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, To qualify: 4, Rating system: PY, Entries: 33, Scoring system: Bowmoor
Rank Class SailNo HelmName PY H1
2017-09-03 13.30
H2
2017-09-10 13.30
H3
2017-09-17 13.30
H4
2017-09-24 13.30
H5
2017-10-08 13.30
H6
2017-10-15 13.30
H7
2017-10-22 13.30
Total Nett
1st BYTE CII 1 Matt Banbrook 1147 1 (3) 1 1   2   42 5
DNQ SOLO 5378 Geoff Silcock 1143     3 3   5   113 45
DNQ SOLO 4572 Paul Lucas 1143 12[d] 2   1       117 49
DNQ BYTE CII 2957 Teresa Doran 1147 2 Rtd 6         120 52
DNQ BYTE CI 3684 Toby Banbrook 1180 4     8   9   123 55
DNQ BYTE CII 3613 Lucy Haydon 1147     7 7   8   124 56
DNQ ENTERPRISE 18665 Stef Bogdiukiewicz 1113 7       4 12   125 57
DNQ SOLO 5533 David Lyle 1143         1 4   141 73
DNQ BYTE CII 2709 Charlotte Hitchmough 1147     5   2     143 75
DNQ TOPAZ UNO topaz Ryan Scott 1251       5 3     144 76
DNQ SOLO 5093 James Haydon 1143       6   3   145 77
DNQ BYTE CII 3132 Callum Combe 1147 5     9       150 82
DNQ OPTIMIST 6366 Finn Hartshorn 1665   1           171 103
DNQ OPTIMIST 6366 Finn Hartsshorn 1665           1   171 103
DNQ BYTE CII 3588 Zoe Bazen 1147     2         172 104
DNQ OPTIMIST 5729 Louis Robertson 1665 3             173 105
DNQ SOLO 4623 Jim Aldis 1143       4       174 106
DNQ BYTE CII 3606 Andy Sharp 1147   4           174 106
DNQ BYTE CII 3616 Annabel Hitchmough 1147     4         174 106
DNQ BYTE CII 2943 Chris Conlan 1147           6   176 108
DNQ RS FEVA XL 6804 Jonty Smith 1240 6             176 108
DNQ OPTIMIST 5594 Isaac Pylee 1665           7   177 109
DNQ BYTE CII 485 Caroline Doran 1147     8         178 110
DNQ BYTE CII 1637 Tasha Tustin 1147     9         179 111
DNQ BYTE CII 3606 Chris Conlan 1147 Rtd             179 111
DNQ RS TERA PRO 3320 Rhys Walker 1364   Rtd           180 112
DNQ SOLO 4432 Nick Hartshorn 1143           10   180 112
DNQ BYTE CII 3606 Rhys Walker 1147       10       180 112
DNQ TOPAZ UNO 11131 Rachael Vaughan-Johns 1251   Rtd           180 112
DNQ RS TERA SPORT 3325 Isaac Pylee 1432   Rtd           180 112
DNQ RS TERA PRO 3384 Toby Banbrook 1364   Rtd           180 112
DNQ BYTE CII 1473 Will Morris 1147           11   181 113
DNQ BYTE CII 3593 Val Hague 1147           13   183 115

Lasers Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, To qualify: 4, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY H1
2017-09-03 13.30
H2
2017-09-10 13.30
H3
2017-09-17 13.30
H4
2017-09-24 13.30
H5
2017-10-08 13.30
H6
2017-10-15 13.30
H7
2017-10-22 13.30
Total Nett
1st Laser 184327 Rick Plummer   2 1 (4) 1 3     27 7
2nd Laser 165253 Rob Napier   1 (3) 3 3 (4) 2   16 9
3rd Laser 201013 Neil Crosby     2 5   2 1   42 10
4th Laser 206224 Derrick Page   (5)   1 4 1 5   32 11
5th Laser 182446 Mike Otlet       7 6 8 6   59 27
6th Laser 152770 Graham Royle   7     7 9 8   63 31
DNQ Laser 208129 Mike Dyer   3   6     4   61 29
DNQ Laser 136 Doug Roberts         2 5 7   62 30
DNQ Laser 165287 Paul Scott         5   3   72 40
DNQ Laser 170875 Mike Read   6       7     77 45
DNQ Laser 168879 Mike Hing       2         82 50
DNQ Laser Radial 209907 Matt Beck 1139 4             84 52
DNQ Laser Radial 178305 Fi Lucas 1139   Rtd           85 53
DNQ Laser 142107 Matt Bate           6     86 54
DNQ Laser 180000 Kevan Dickinson       8         88 56



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com