event burgee venue burgee

Bowmoor Autumn Morning - 2017

Bowmoor Sailing Club

Results

G4 - Fast Handicap Fleet - 2017-09-24 at 11.30

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 9 1009 Dave Lynall 1024 59:56 7 0:58:32 0:00:00 1024 1
2 RS AERO 9 1810 Charlie Sansom 1024 60:25 7 0:59:00 0:00:29 1032.258 2
3 RS AERO 9 2028 Chris Jenkins 1024 60:59 7 0:59:33 0:01:03 1041.94 3
4 PHANTOM 1343 Olly Hopkins 999 60:28 7 1:00:32 0:02:00 1033.112 4
5 PHANTOM 1406 Tom Whittingham 999 62:06 7 1:02:10 0:03:38 1061.019 5
6 PHANTOM 1297 Dean Griffiths 999 62:13 7 1:02:17 0:03:45 1063.012 6
7 SUPERNOVA 1176 John Banbrook 1075 67:48 7 1:03:04 0:04:53 1158.407 7
8 SUPERNOVA 1069 Brian Smith 1075 68:02 7 1:03:17 0:05:07 1162.394 8
9 SUPERNOVA 1087 Mike Walker 1075 68:35 7 1:03:48 0:05:40 1171.791 9
10 RS 300 337 Emily Watson 973 63:56 7 1:05:42 0:06:59 1092.343 10
11 SUPERNOVA 1177 Pete Bingham 1075 60:57 6 1:06:09 0:07:01 1214.932 11
12 2000 2817 Val Hague 1107 63:15 6 1:06:40 0:07:43 1260.779 12
13 SUPERNOVA 1191 Rachel Vaughan-Johns 1075 61:28 6 1:06:42 0:07:32 1225.231 13
14 SUPERNOVA 703 Pete Webb 1075 61:37 6 1:06:52 0:07:41 1228.221 14
15 RS 200 1007 David Haines 1047 61:50 6 1:08:54 0:09:18 1232.54 15
16 SUPERNOVA 692 Peter Woods 1075 64:27 6 1:09:57 0:10:31 1284.699 16
17 RS 200 1579 D Geekie 1047 68:18 6 1:16:06 0:15:46 1361.442 17
18 PHANTOM 1438 Mike Tustin 999 DNF         19

G4 - Slow Handicap Fleet - 2017-09-24 at 11.30

Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 BYTE CII 1 Matt Banbrook 1147 58:55 6 0:51:22 0:00:00 1147 1
2 SOLO 4572 Paul Lucas 1143 60:04 6 0:52:33 0:01:21 1169.388 2
3 SOLO 5378 Geoff Silcock 1143 61:07 6 0:53:28 0:02:24 1189.83 3
4 SOLO 5093 James Haydon 1143 63:15 6 0:55:20 0:04:32 1231.362 4
5 BYTE CI 3613 Lucy Haydon 1180 55:14 5 0:56:10 0:04:43 1290.351 5
6 SOLO 5036 Jackie Light 1143 53:56 5 0:56:37 0:05:00 1259.98 6
7 TOPAZ UNO topaz Ryan Scott 1251 59:33 5 0:57:07 0:06:00 1391.196 7
8 BYTE CI 3684 Toby Banbrook 1180 58:00 5 0:58:59 0:07:29 1354.985 8
9 BYTE CII 3132 Callum Combe 1147 58:56 5 1:01:39 0:09:50 1376.789 9
10 BYTE CII 1637 Tasha Tustin 1147 60:27 5 1:03:15 0:11:21 1412.221 10
11 BYTE CII 3606 Rhys Walker 1147 60:47 5 1:03:36 0:11:41 1420.009 11
12 SCOW 134 Mark Collyer   DNF         13



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com