event burgee venue burgee

Bowmoor Spring Morning - 2017

Bowmoor Sailing Club

Results

A2 - Fast Handicap Fleet - 2017-04-09 at 11.30

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 9 1009 Dave Lynall 1024 48:33 4 0:47:25 0:00:00 1024 1
2 PHANTOM 1406 Tom Whittingham 999 48:44 4 0:48:47 0:01:22 1027.867 2
3 RS AERO 9 2028 Chris Jenkins 1024 50:05 4 0:48:55 0:01:32 1056.341 3
4 RS AERO 7 1843 Rachael Jenkins 1071 53:04 4 0:49:33 0:02:17 1119.264 4
5 PHANTOM 1140 Jon Cooper 999 49:42 4 0:49:45 0:02:20 1048.255 5
6 PHANTOM 896 Philip Benn 999 50:10 4 0:50:13 0:02:48 1058.098 6
7 RS AERO 9 1064 Harry Joyce 1024 51:31 4 0:50:19 0:02:58 1086.572 7
8 PHANTOM 1343 Olly Hopkins 999 51:15 4 0:51:18 0:03:53 1080.947 8
9 SUPERNOVA 1176 John Banbrook 1075 55:22 4 0:51:30 0:04:24 1167.775 9
10 ISO 584 Eric Bates 922 48:15 4 0:52:20 0:04:32 1017.673 10
11 RS AERO 9 1403 Alistair Stagg 1024 53:40 4 0:52:25 0:05:07 1131.919 11
12 SUPERNOVA 703 Chris Hobbs 1075 56:46 4 0:52:48 0:05:48 1197.303 12
13 SUPERNOVA 1177 Pete Bingham 1075 57:05 4 0:53:06 0:06:07 1203.982 13
14 PHANTOM 1297 Dean Griffiths 999 53:56 4 0:53:59 0:06:34 1137.543 14
15 SUPERNOVA 483 James Relph 1075 59:00 4 0:54:53 0:08:02 1244.408 15
16 2000 2817 Val Hague 1107 62:12 4 0:56:11 0:09:43 1311.901 16
17 RS 200 1007 David Haines 1047 59:28 4 0:56:48 0:09:50 1254.251 17

A2 - Slow Handicap Fleet - 2017-04-09 at 11.30

Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 SOLO 5378 Geoff Silcock 1143 44:09 3 0:38:38 0:00:00 1143 1
2 SOLO 5093 James Haydon 1143 44:19 3 0:38:46 0:00:10 1147.315 2
3 BYTE CII 3583 Emily Watson 1147 46:41 3 0:40:42 0:02:23 1208.586 3
4 BYTE CI 3584 Matt Banbrook 1180 48:13 3 0:40:52 0:02:38 1248.282 4
5 SOLO 5036 Jackie Light 1143 48:43 3 0:42:37 0:04:34 1261.227 5
6 BYTE CII 3130 Josh Relph 1147 49:22 3 0:43:02 0:05:04 1278.054 6
7 Laser Radial PinkBlue C Osbourne-Jones 1139 50:27 3 0:44:18 0:06:27 1306.101 7
8 BYTE CII 2957 Caroline Doran 1147 53:50 3 0:46:56 0:09:32 1393.692 8
9 BYTE CII 891 Jacky Stagg 1147 57:47 3 0:50:23 0:13:29 1495.954 9
10 BYTE CI 3568 Darcy Lynall 1180 DNF         12
10 BYTE CII 1406 K Broom 1147 DNF         12

A2 - Youth Fleet - 2017-04-09 at 11.30

Start: Youth, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Place Points
1 OPTIMIST 6167 Katie Jenkins 1665 1 1
2 OPTIMIST 6240 Toby Banbrook 1665 2 2



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com