event burgee venue burgee

Bowmoor Spring Morning - 2017

Bowmoor Sailing Club

Results

A6 - Fast Handicap Fleet - 2017-05-07 at 11.30

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 7 1843 Rachael Jenkins 1071 57:00 5 0:53:13 0:00:00 1071 1
2 PHANTOM 1406 Tom Whittingham 999 OOD         2
2 RS AERO 9 1064 Harry Joyce 1024 56:03 5 0:54:44 0:01:33 1053.15 2
4 SUPERNOVA 1176 John Banbrook 1075 59:12 5 0:55:04 0:01:59 1112.337 3
5 RS AERO 9 2028 Chris Jenkins 1024 56:40 5 0:55:20 0:02:10 1064.737 4
6 SUPERNOVA 1069 Brian Smith 1075 59:58 5 0:55:47 0:02:45 1126.742 5
7 SUPERNOVA 1177 Pete Bingham 1075 60:08 5 0:55:56 0:02:55 1129.874 6
8 SUPERNOVA 703 Chris Hobbs 1075 61:17 5 0:57:00 0:04:04 1151.482 7
9 2000 2817 Val Hague 1107 69:40 5 1:02:56 0:10:45 1309 8
10 FIREBALL 13944 Charlie Sansom 959 61:15 5 1:03:52 0:10:13 1150.855 9
11 ISO 584 Eric Bates 922 59:17 5 1:04:18 0:10:13 1113.903 10
12 SUPERNOVA 1051 Charlie Cooke 1075 57:10 4 1:06:28 0:11:24 1342.664 11
13 29ER 1329 Lorelei Bates 915 61:05 5 1:06:45 0:12:23 1147.724 12

A6 - Slow Handicap Fleet - 2017-05-07 at 11.30

Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 BYTE CI 3584 Matt Banbrook 1180 53:31 4 0:45:21 0:00:00 1180 1
2 SOLO 4997 David James 1143 52:27 4 0:45:53 0:00:37 1156.481 2
3 SOLO 5106 Paul Lucas 1143 52:48 4 0:46:12 0:00:58 1164.198 3
4 BYTE(TRAD) 457 Caroline Doran 1200 55:50 4 0:46:32 0:01:25 1231.081 4
5 BYTE CII 2957 Teresa Doran 1147 53:50 4 0:46:56 0:01:49 1186.982 5
6 SOLO 5036 Jackie Light 1143 53:40 4 0:46:57 0:01:50 1183.307 6
7 SOLO 5378 Geoff Silcock 1143 53:45 4 0:47:02 0:01:55 1185.145 7
8 BYTE CII 3591 Tom Cooke 1147 54:17 4 0:47:20 0:02:16 1196.904 8
9 BYTE CII 811 J Rose 1147 54:25 4 0:47:27 0:02:24 1199.844 9

A6 - Youth Fleet - 2017-05-07 at 11.30

Start: Youth, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 OPTIMIST 6167 Katie Jenkins 1665 49:18 2 0:29:37 0:00:00 1665 1
2 OPTIMIST 6435 A Combe 1665 50:10 2 0:30:08 0:00:52 1694.27 2
3 OPTIMIST 5594 Isaac Pylee 1665 50:25 2 0:30:17 0:01:07 1702.713 3
4 RS TERA PRO 3323 A Jenkins 1364 49:37 2 0:36:23 0:09:14 1675.695 4
5 OPTIMIST 6240 Toby Banbrook 1665 DNF 2       6



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com