event burgee venue burgee

Bowmoor Spring Afternoon - 2017

Bowmoor Sailing Club

Results

[D] signifies OOD duties

B2 - Fast Handicap Fleet - 2017-04-09 at 13.30

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 PHANTOM 1140 Jon Cooper 999 39:02 4 0:39:04 0:00:00 999 1
2 RS AERO 9 1009 Dave Lynall 1024 40:36 4 0:39:39 0:00:35 1039.096 2
3 RS AERO 9 2028 Chris Jenkins 1024 40:52 4 0:39:55 0:00:51 1045.921 3
4 SUPERNOVA 1176 John Banbrook 1075 43:29 4 0:40:27 0:01:29 1112.891 4
5 PHANTOM 1343 Olly Hopkins 999 40:46 4 0:40:48 0:01:44 1043.362 5
6 PHANTOM 1406 Tom Whittingham 999 40:50 4 0:40:52 0:01:48 1045.068 6
7 RS AERO 7 1843 Rachael Jenkins 1071 44:28 4 0:41:31 0:02:37 1138.058 7
8 PHANTOM 896 Philip Benn 999 41:30 4 0:41:32 0:02:28 1062.131 8
9 RS AERO 9 1064 Harry Joyce 1024 42:51 4 0:41:51 0:02:50 1096.682 9
10 SUPERNOVA 703 Chris Hobbs 1075 45:33 4 0:42:22 0:03:33 1165.784 10
11 SUPERNOVA 692 Neil Spurway 1075 47:05 4 0:43:48 0:05:05 1205.028 11
12 PHANTOM 1297 Dean Griffiths 999 43:48 4 0:43:51 0:04:46 1120.996 12
13 ISO 584 Eric Bates 922 41:30 4 0:45:01 0:05:29 1062.131 13
14 RS 200 1007 David Haines 1047 37:28 3 0:47:43 0:06:47 1278.538 14
15 SUPERNOVA 1177 Pete Bingham 1075 38:50 3 0:48:10 0:07:20 1325.175 15
16 2000 2817 Val Hague 1107 40:23 3 0:48:38 0:07:57 1378.068 16

B2 - Slow Handicap Fleet - 2017-04-09 at 13.30

Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 SOLO 5378 Geoff Silcock 1143 35:04 3 0:30:41 0:00:00 1143 1
2 BYTE CI 3584 Matt Banbrook 1180 36:22 3 0:30:49 0:00:10 1185.374 2
3 BYTE CII 3583 Emily Watson 1147 35:28 3 0:30:55 0:00:17 1156.038 3
4 BYTE CII 2957 Caroline Doran 1147 44:12 3 0:38:32 0:09:01 1440.702 4
5 SOLO 5093 James Haydon 1143 DNF         9
5 OPTIMIST 5380 Henry Taylor 1665 DNF         9
5 ENTERPRISE 12673 Stef Bogdiukiewicz 1113 DNS 3       9
5 Solo 2051 Andy Coyle 1143 DNF         9

B2 - Youth Fleet - 2017-04-09 at 13.30

Start: Youth, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Place Points
1 OPTIMIST 6240 Toby Banbrook 1665 1 1
2 OPTIMIST 6167 Katie Jenkins 1665 2 2



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com