event burgee venue burgee

Bowmoor Summer Morning - 2017

Bowmoor Sailing Club

Results

D7 - Fast Handicap Fleet - 2017-07-30 at 11.30

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 SUPERNOVA 1087 Mike Walker 1075 52:48 4 0:49:07 0:00:00 1075 1
2 SUPERNOVA 703 Chris Hobbs 1075 53:39 4 0:49:54 0:00:51 1092.306 2
3 PHANTOM 1297 Dean Griffiths 999 51:04 4 0:51:07 0:02:00 1039.71 3
4 RS 300 528 Paul Watson 973 50:19 4 0:51:43 0:02:32 1024.44 4
5 SUPERNOVA 1177 Pete Bingham 1075 56:51 4 0:52:53 0:04:03 1157.457 5
6 ENTERPRISE 19631 Dennis Hollister 1113 47:16 3 0:56:37 0:06:16 1283.123 6
7 2000 2817 Val Hague 1107 48:34 3 0:58:30 0:07:47 1318.413 7
8 RS 300 337 Emily Watson 973 57:30 4 0:59:06 0:09:43 1170.691 8
9 RS AERO 9 1840 C Upton 1024 49:17 3 1:04:10 0:11:34 1337.868 9
10 SUPERNOVA 106 Peter Woods 1075 54:19 3 1:07:22 0:14:43 1474.505 10
11 RS AERO 9 1009 Dave Lynall 1024 57:38 3 1:15:03 0:19:55 1564.541 11
12 FIREBALL 13944 Charlie Sansom 959 DNF         14
12 SUPERNOVA 1051 Charlie Cooke 1075 DNF         14
14 SUPERNOVA 483 James Relph 1075 OOD 4       34

D7 - Slow Handicap Fleet - 2017-07-30 at 11.30

Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 SOLO 5378 Geoff Silcock 1143 43:44 3 0:38:16 0:00:00 1143 1
2 SOLO 5533 David Lyle 1143 44:31 3 0:38:57 0:00:47 1163.473 2
3 BYTE CII 3606 David Nunn 1147 44:51 3 0:39:06 0:00:58 1172.185 3
4 BYTE CII 3568 Tom Cooke 1147 46:09 3 0:40:14 0:02:16 1206.161 4
5 SOLO 5036 Jackie Light 1143 46:43 3 0:40:52 0:02:59 1220.971 5
6 BYTE CII 485 Caroline Doran 1147 47:05 3 0:41:03 0:03:12 1230.554 6
7 BYTE CII 2957 Teresa Doran 1147 47:53 3 0:41:45 0:04:00 1251.463 7
8 BYTE CII 3132 Callum Combe 1147 48:31 3 0:42:18 0:04:38 1268.016 8
9 BYTE CI 3613 Lucy Haydon 1180 52:34 3 0:44:33 0:07:25 1373.865 9
10 BYTE CI 1640 Darcy Lynall 1180 54:00 3 0:45:46 0:08:51 1411.326 10

D7 - Youth Fleet - 2017-07-30 at 11.30

Start: Youth, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS TERA PRO 3320 Rhys Walker 1364 38:50 2 0:28:28 0:00:00 1364 1
2 OPTIMIST 6435 Archie Combe 1665 50:10 2 0:30:08 0:02:46 1762.077 2
3 RS TERA PRO 2751 Millie Woods 1364 DNF         4



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com