Wednesday Evening Series - 2017

Bowmoor Sailing Club

Results

W6 - Fast Handicap Fleet - 2017-05-10 at 19:00

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 9 Aero9 Charlie Sansom 1024 55:39 5 0:54:21 0:00:00 1024 1
2 SUPERNOVA 1176 John Banbrook 1075 46:46 4 0:54:23 0:00:02 1075.675 2
3 RS AERO 9 1009 David Lynall 1024 55:59 5 0:54:40 0:00:20 1030.134 3
4 PHANTOM 1438 Mike Tustin 999 54:42 5 0:54:45 0:00:25 1006.519 4
5 LASER 165287 Paul Scott 1097 49:12 4 0:56:04 0:01:30 1131.644 5
6 SUPERNOVA 1069 Brian Smith 1075 48:32 4 0:56:26 0:01:48 1116.31 6
7 PHANTOM 1406 Tom Whittingham 999 56:53 5 0:56:56 0:02:36 1046.694 7
8 LASER 206224 Derrick Page 1097 50:16 4 0:57:17 0:02:34 1156.178 8
9 RS AERO 9 1810 Neil Crosby 1024 59:34 5 0:58:10 0:03:55 1096.069 9
10 SUPERNOVA 436 Martin Bazen 1075 50:35 4 0:58:49 0:03:51 1163.462 10
11 SUPERNOVA 703 Chris Hobbs 1075 50:43 4 0:58:58 0:03:59 1166.529 11
12 RS 200 1007 David Haines 1047 49:33 4 0:59:09 0:04:02 1139.695 12
13 RS AERO 9 1403 Alistair Stagg 1024 60:45 5 0:59:20 0:05:06 1117.844 13
14 PHANTOM 1297 Dean Griffiths 999 60:02 5 1:00:06 0:05:45 1104.656 14
15 RS 300 337 Paul Watson 973 58:31 5 1:00:08 0:05:38 1076.749 15
16 RS AERO 9 1006 Doug Roberts 1024 61:43 5 1:00:16 0:06:04 1135.631 16
17 RS 300 524 Matt Sargent 973 58:40 5 1:00:18 0:05:47 1079.509 17
18 SUPERNOVA 483 James Relph 1075 53:45 4 1:02:30 0:07:01 1236.298 18
19 LASER 136025 Mike Read 1097 57:45 4 1:05:48 0:10:03 1328.302 19
20 2000 21974 Chris Carter 1107 58:57 4 1:06:34 0:10:49 1355.903 20
21 LASER 198527 Ian Daley 1097 59:00 4 1:07:14 0:11:18 1357.053 21
22 Laser 152770 Graham Royle 1097 59:42 4 1:08:02 0:12:00 1373.154 22
23 LASER 81095 Pete Webb 1097 70:44 4 1:20:36 0:23:02 1626.93 23
24 LASER 202452 Colin Sibthorpe 1097 DNF         25
25 SUPERNOVA 1177 Pete Bingham 1075 OOD         36
26 RS AERO 7 1008 James Cooke 1071 OOD 4       41

W6 - Slow Handicap Fleet - 2017-05-10 at 19:00

Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Byte CII 3583 Emily Watson 1147 47:51 4 0:41:43 0:00:00 1147 1
2 ENTERPRISE 21555 Mike Hing 1113 49:41 4 0:44:38 0:03:15 1190.946 2
3 SOLO 4787 Roger Smith 1143 OOD         3
3 Comet 789 Steve Harvey 1204 56:28 4 0:46:54 0:06:14 1353.548 3
5 SOLO 5378 Geoff Silcock 1143 53:47 4 0:47:03 0:06:06 1289.226 4
6 OPTIMIST 5054 Sophie van Thiel 1665 59:29 3 0:47:38 0:07:23 1901.146 5
7 SOLO 4997 David James 1143 54:36 4 0:47:46 0:06:55 1308.803 6
8 SOLO 5533 David Lyle 1143 55:14 4 0:48:19 0:07:33 1323.984 7
9 Byte CII 1473 Will Morris 1147 58:02 4 0:50:36 0:10:11 1391.102 8
10 Byte CI 3584 Matt Banbrook 1180 60:28 4 0:51:15 0:11:14 1449.431 9
11 Byte CII 2957 Caroline Doran 1147 59:40 4 0:52:01 0:11:49 1430.254 10
12 Byte CII 1637 Natasha Tustin 1147 45:18 3 0:52:40 0:09:25 1447.833 11



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com