Wednesday Evening Series - 2017

Bowmoor Sailing Club

Results

[D] signifies OOD duties
W8 - no wind - no results

W9 - Fast Handicap Fleet - 2017-05-31 at 19:00

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 9 1009 David Lynall 1024 60:26 4 0:59:01 0:00:00 1024 1
2 RS AERO 9 1068 Buzz Keck 1024 61:18 4 0:59:52 0:00:52 1038.685 2
3 PHANTOM 1438 Mike Tustin 999 60:42 4 1:00:46 0:01:45 1028.518 3
4 RS AERO 9 2028 Simon Hiscocks 1024 62:30 4 1:01:02 0:02:04 1059.018 4
5 RS 300 337 Paul Watson 973 61:26 4 1:03:08 0:04:01 1040.944 5
6 SUPERNOVA 1176 John Banbrook 1075 68:36 4 1:03:49 0:05:09 1162.378 6
7 LASER 206224 Derrick Page 1097 72:31 4 1:06:06 0:07:47 1228.744 7
8 LASER 81095 R Suggill 1097 72:42 4 1:06:16 0:07:58 1231.85 8
9 LASER 165287 Paul Scott 1097 72:53 4 1:06:26 0:08:09 1234.956 9
10 RS AERO 7 1843 Rachael Jenkins 1071 71:50 4 1:07:04 0:08:38 1217.165 10
11 RS 300 524 Matt Sargent 973 65:27 4 1:07:16 0:08:02 1109.004 11
12 RS AERO 7 Aero7 Chalrlie Sansom 1066 72:36 4 1:08:06 0:09:41 1230.156 12
13 RS AERO 9 1403 Alistair Stagg 1024 70:38 4 1:08:59 0:10:12 1196.832 13
14 RS AERO 9 1404 M Gorrel 1024 71:17 4 1:09:37 0:10:51 1207.846 14
15 LASER 57942 John Beresford 1097 58:20 3 1:10:54 0:09:47 1317.889 15
16 PHANTOM 1282 Neil Spurway 999 71:11 4 1:11:15 0:12:14 1206.151 16
17 PHANTOM 1297 Dean Griffiths 999 71:39 4 1:11:43 0:12:42 1214.058 17
18 PHANTOM 1281 Gary Lambert 999 72:49 4 1:12:53 0:13:52 1233.827 18
19 RS AERO 7 1008 James Cooke 1071 59:40 3 1:14:17 0:12:16 1348.013 19
20 LASER 170875 Mike Read 1097 62:42 3 1:16:12 0:14:09 1416.543 20
21 Laser 152770 Graham Royle 1097 63:18 3 1:16:56 0:14:45 1430.098 21
22 RS AERO 9 1293 N Bennett 1024 60:48 3 1:19:10 0:15:28 1373.617 22
23 LASER 102548 Peter Webb 1097 65:43 3 1:19:52 0:17:10 1484.696 23
24 SUPERNOVA 692 Peter Woods 1075 70:36 3 1:27:34 0:23:01 1595.023 24
25 ISO 584 Erik Bates 922 OOD 4       52

W9 - Slow Handicap Fleet - 2017-05-31 at 19:00

Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 ENTERPRISE 21555 Mike Hing 1113 54:47 3 0:49:13 0:00:00 1113 1
2 SOLO 4787 Roger Smith 1143 56:38 3 0:49:33 0:00:22 1150.585 2
3 Byte CII 3583 Emily Watson 1147 57:05 3 0:49:46 0:00:38 1159.728 3
4 Byte CI 3584 Matt Banbrook 1180 59:56 3 0:50:47 0:01:51 1217.629 4
5 Byte CII 811 Jacky Stagg 1147 59:07 3 0:51:32 0:02:40 1201.038 5
6 Byte CII 485 Caroline Doran 1147 59:36 3 0:51:58 0:03:09 1210.857 6
7 COMET DUO 69 Russell Brayshaw 1153 69:18 3 1:00:06 0:12:33 1407.926 7
8 Topper 44437 Ed Baker 1340 54:36 2 1:01:07 0:10:38 1663.913 8
9 RS Quest Quest Isaac Pylee 1180 56:44 2 1:12:07 0:18:01 1728.925 9
10 SOLO 4012 John Wilmer 1143 DNF         11



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com