Wednesday Evening Series - 2017

Bowmoor Sailing Club

Results

[D] signifies OOD duties
W8 - no wind - no results

W10 - Fast Handicap Fleet - 2017-06-07 at 19:00

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 9 1009 David Lynall 1024 44:40 5 0:43:37 0:00:00 1024 1
2 RS AERO 9 Aero9 Charlie Sansom 1024 44:51 5 0:43:48 0:00:11 1028.203 2
3 LASER 168879 Mike Hing 1097 48:57 5 0:44:37 0:01:06 1122.197 3
4 LASER 165253 Rob Napier 1097 49:13 5 0:44:52 0:01:22 1128.31 4
5 RS AERO 7 1843 Rachael Jenkins 1071 48:21 5 0:45:09 0:01:38 1108.442 5
6 LASER 202452 Will King 1097 50:40 5 0:46:11 0:02:49 1161.552 6
7 SUPERNOVA 1176 John Banbrook 1075 50:20 5 0:46:49 0:03:27 1153.91 7
8 LASER 198527 Ian Daley 1097 51:34 5 0:47:00 0:03:43 1182.185 8
9 LASER 206224 Derrick Page 1097 51:41 5 0:47:07 0:03:50 1184.86 9
10 LASER 57942 John Beresford 1097 52:45 5 0:48:05 0:04:54 1209.313 10
11 SUPERNOVA 703 Chris Hobbs 1075 52:35 5 0:48:55 0:05:42 1205.493 11
12 LASER 180000 Kevin Dickinson 1097 53:58 5 0:49:12 0:06:07 1237.206 12
13 RS AERO 9 1403 Alistair Stagg 1024 53:04 5 0:51:49 0:08:24 1216.573 13
14 RS AERO 7 1008 James Cooke 1071 44:49 4 0:52:18 0:07:27 1284.299 14
15 Laser 152770 Graham Royle 1097 46:20 4 0:52:48 0:08:03 1327.761 15
16 2000 21974 Chris Carter 1107 48:15 4 0:54:29 0:09:37 1382.687 16
17 RS 400 1447 Mike Tustin 942 DNF         18
18 LASER 102548 Peter Webb 1097 OOD         49

W10 - Slow Handicap Fleet - 2017-06-07 at 19:00

Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS VISION 770 Liz Fewings 1128 49:59 5 0:44:19 0:00:00 1128 1
2 OPTMIST 6365 Finn Hartshorn 1665 44:28 3 0:44:31 0:00:12 1672.504 2
3 OPTIMIST 5054 Sophie van Thiel 1665 46:25 3 0:46:28 0:02:09 1745.849 3
4 Byte CI 3584 Matt Banbrook 1180 45:33 4 0:48:15 0:03:43 1284.938 4
5 Byte CII 2943 Chris Conlan 1147 44:40 4 0:48:41 0:04:00 1260.02 5
6 Topper 43580 Josh Milsom 1347 53:06 4 0:49:17 0:05:21 1497.919 6
7 SOLO 4787 Roger Smith 1143 45:35 4 0:49:51 0:05:04 1285.879 7
8 Byte CI 3613 Lucy Haydon 1180 47:51 4 0:50:41 0:06:01 1349.82 8
9 SOLO 4432 Nick Hartshorn 1143 48:35 4 0:53:08 0:08:04 1370.507 9
10 RS FEVA XL 1518 Jamie Fewings 1233 40:20 3 0:54:31 0:07:33 1517.039 10
11 SOLO 4012 John Wilmer 1143 DNF         12
12 SOLO 5053 James Haydon 1143 OOD         41



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com