event burgee venue burgee

Bowmoor Winter Morning - 2017

Bowmoor Sailing Club

Results

K1 - Fast Handicap Fleet - 2017-11-05 at 11.30

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS 400 1447 Mike Tustin 976 62:03 7 1:03:35 0:00:00 976 1
2 RS AERO 9 1009 Dave Lynall 1024 66:52 7 1:05:18 0:01:46 1051.763 2
3 RS AERO 9 1068 A Keck 1024 67:35 7 1:06:00 0:02:29 1063.035 3
4 PHANTOM 1343 Olly Hopkins 999 66:24 7 1:06:28 0:02:53 1044.422 4
5 RS AERO 9 2028 Chris Jenkins 1024 68:25 7 1:06:49 0:03:19 1076.143 5
6 RS 300 528 Paul Watson 973 65:40 7 1:07:29 0:03:48 1032.887 6
7 SUPERNOVA 1179 Chris Hobbs 1075 62:37 6 1:07:57 0:04:02 1149.065 7
8 PHANTOM 1406 Tom Whittingham 999 68:43 7 1:08:47 0:05:12 1080.862 8
9 RS AERO 7 1590 Chris Hatton 1071 63:15 6 1:08:54 0:04:53 1160.688 9
10 420 53703 Maisie Haskess 1110 65:40 6 1:09:01 0:05:11 1205.035 10
11 SUPERNOVA 1176 John Banbrook 1075 63:50 6 1:09:17 0:05:15 1171.392 11
12 SUPERNOVA 1087 Mike Walker 1075 64:10 6 1:09:38 0:05:35 1177.509 12
13 SUPERNOVA 1069 Brian Smith 1075 64:11 6 1:09:39 0:05:36 1177.815 13
14 RS AERO 7 1403 Alistair Stagg 1071 64:44 6 1:10:31 0:06:22 1187.908 14
15 SUPERNOVA 561 Mark Hitchmough 1075 65:20 6 1:10:54 0:06:45 1198.918 15
16 PHANTOM 1297 Dean Griffiths 999 72:42 7 1:12:46 0:09:11 1143.517 16
17 SUPERNOVA 483 James Relph 1075 67:07 6 1:12:50 0:08:32 1231.644 17
18 FIREBALL 14592 Charlie Sansom 959 59:53 6 1:12:51 0:07:37 1098.907 18
19 SUPERNOVA 1177 Pete Bingham 1075 68:43 6 1:14:35 0:10:08 1261.005 19
20 LASER II 9100 A Odell 1065 68:12 6 1:14:43 0:10:10 1251.524 20
21 PHANTOM 1208 Neil Spurway 999 66:20 6 1:17:28 0:11:54 1217.269 21
22 SUPERNOVA 703 Pete Webb 1075 71:42 6 1:17:49 0:13:07 1315.752 22
23 SUPERNOVA 692 Peter Woods 1075 72:55 6 1:19:08 0:14:20 1338.079 23
24 RS AERO 9 1840 Chris Upton 1024 71:54 6 1:21:55 0:16:06 1319.422 24

K1 - Slow Handicap Fleet - 2017-11-05 at 11.30

Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 BYTE CII 1 Matt Banbrook 1147 56:49 5 0:49:32 0:00:00 1147 1
2 SOLO 4572 Paul Lucas 1143 58:14 5 0:50:57 0:01:37 1175.599 2
3 SOLO 5378 Geoff Silcock 1143 58:19 5 0:51:01 0:01:42 1177.282 3
4 SOLO 4787 Roger Smith 1143 58:20 5 0:51:02 0:01:43 1177.618 4
5 OPTIMIST 6240 Toby Banbrook 1665 69:50 4 0:52:26 0:03:51 1762.221 5
6 BYTE CII 2943 Chris Conlan 1147 60:22 5 0:52:38 0:03:33 1218.666 6
7 OPTIMIST 5594 Isaac Pylee 1665 73:34 4 0:55:14 0:07:35 1856.431 7
8 BYTE CI 3613 Lucy Haydon 1180 65:12 5 0:55:15 0:06:45 1316.241 8
9 BYTE CII 2957 Teresa Doran 1147 63:27 5 0:55:19 0:06:38 1280.912 9
10 BYTE CII 485 Caroline Doran 1147 64:10 5 0:55:57 0:07:21 1295.38 10
11 BYTE CI 1640 Rhys Walker 1180 56:69 4 1:00:32 0:10:23 1442.162 11
12 BYTE CII 3132 Callum Combe 1147 58:29 4 1:03:44 0:13:02 1475.808 12
13 BYTE CII 1637 Tasha Tustin 1147 DNF         14



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com