event burgee venue burgee

Bowmoor Spring Afternoon - 2018

Bowmoor Sailing Club

Results

Race 1 cancelled - no wind.

B3 - Fast Handicap Fleet - 2018-04-15 at 13.30

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 9 2459 Dave Lynall 1019 53:21 4 0:52:21 0:00:00 1019 1
2 RS AERO 7 1590 Chris Hatton 1068 57:15 4 0:53:36 0:01:20 1093.491 2
3 RS AERO 7 1586 Chris Conlan 1068 57:22 4 0:53:43 0:01:27 1095.719 3
4 RS AERO 9 2028 Chris Jenkins 1019 55:07 4 0:54:05 0:01:46 1052.744 4
5 PHANTOM 1438 Mike Tustin 999 54:18 4 0:54:21 0:02:00 1037.145 5
6 RS AERO 9 no num A Keck 1019 55:34 4 0:54:32 0:02:13 1061.339 6
7 PHANTOM 896 Olly Hopkins 999 55:14 4 0:55:17 0:02:56 1054.972 7
8 SUPERNOVA 1176 John Banbrook 1075 45:39 3 0:56:37 0:03:26 1162.57 8
9 PHANTOM 1297 Dean Griffiths 999 56:36 4 0:56:39 0:04:18 1081.076 9
10 PHANTOM 1406 Tom Whittingham 999 56:47 4 0:56:50 0:04:29 1084.578 10
11 SUPERNOVA 1177 Pete Bingham 1075 46:28 3 0:57:38 0:04:15 1183.369 11
12 RS AERO 7 1751 Fi Lucas 1068 46:22 3 0:57:53 0:04:26 1180.822 12
13 SUPERNOVA 1179 Chris Hobbs 1075 46:43 3 0:57:57 0:04:30 1189.735 13
14 SUPERNOVA 1087 Mike Walker 1075 46:50 3 0:58:05 0:04:37 1192.706 14
15 SUPERNOVA 703 Pete Webb 1075 48:34 3 1:00:14 0:06:21 1236.849 15
16 SUPERNOVA 1144 Peter Woods 1075 48:58 3 1:00:44 0:06:45 1247.036 16
17 FIREBALL 13944 Charlie Sansom 953 45:57 3 1:04:17 0:08:32 1170.211 17
18 2000 22540 Harry Joyce 1109 55:24 3 1:06:36 0:11:51 1410.874 18
19 RS 300 528 Paul Watson 972 DNF         21
19 waszp waszp Rachael Jenkins 765 DNF         21

B3 - Slow Handicap Fleet - 2018-04-15 at 13.30

Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 BYTE CII 1 Matt Banbrook 1144 46:14 3 0:40:25 0:00:00 1144 1
2 RS TERA PRO 2140 Katie Jenkins 1364 55:19 3 0:40:33 0:00:12 1368.758 2
3 COMET 838 Alan Hatton 1205 49:14 3 0:40:51 0:00:32 1218.232 3
4 SOLO 4572 Paul Lucas 1143 46:51 3 0:40:59 0:00:39 1159.259 4
5 SOLO 5093 James Haydon 1143 47:38 3 0:41:40 0:01:26 1178.642 5
6 SOLO 5378 Geoff Silcock 1143 47:46 3 0:41:47 0:01:34 1181.941 6
7 BYTE CII 3613 Lucy Haydon 1144 47:52 3 0:41:50 0:01:38 1184.415 7
8 Laser Radial 184327 Sarah Davies 1142 48:43 3 0:42:40 0:02:34 1205.448 8
9 BYTE CI 3684 Toby Banbrook 1177 50:18 3 0:42:44 0:02:44 1244.626 9
10 RS NEO 179 Darcy Lynall 1177 50:23 3 0:42:48 0:02:49 1246.688 10
11 BYTE CII 2957 Teresa Doran 1144 49:41 3 0:43:26 0:03:27 1229.367 11
12 BYTE CII 485 Caroline Doran 1144 50:36 3 0:44:14 0:04:22 1252.049 12
13 RS TERA SPORT 93 Isla Lynall 1432 DNF         14



Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com