event burgee venue burgee

Bowmoor Summer Afternoon - 2018

Bowmoor Sailing Club

Results

Race 1 cancelled - no wind.
Race 3 cancelled - no wind

E4 - Fast Handicap Fleet - 2018-07-01 at 13.30

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 9 2028 Chris Jenkins 1019 42:54 3 0:42:06 0:00:00 1019 1
2 PHANTOM 1406 Tom Whittingham 999 44:04 3 0:44:07 0:02:01 1046.712 2
3 PHANTOM 1297 Dean Griffiths 999 45:11 3 0:45:14 0:03:08 1073.236 3
4 SUPERNOVA 1179 Chris Hobbs 1075 49:02 3 0:45:37 0:03:47 1164.685 4
5 SUPERNOVA 1087 Mike Walker 1075 49:45 3 0:46:17 0:04:30 1181.707 5
6 SUPERNOVA 1144 Peter Woods 1075 49:50 3 0:46:21 0:04:35 1183.687 6
7 SUPERNOVA 1085 Ben Viggars 1075 55:31 3 0:51:39 0:10:16 1318.683 7
8 RS 200 no num Richard Ash 1046 56:53 3 0:54:23 0:12:51 1351.145 8
9 RS AERO 7 1773 Rosemary Dillworth 1068 DNF         10
10 SUPERNOVA 1177 Pete Bingham 1075 OOD 3       11

E4 - Slow Handicap Fleet - 2018-07-01 at 13.30

Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 COMET 838 Alan Hatton 1205 36:09 2 0:30:00 0:00:00 1205 1
2 SOLO 5378 Geoff Silcock 1143 34:31 2 0:30:12 0:00:14 1150.556 2
3 BYTE CII 2957 Teresa Doran 1144 34:46 2 0:30:23 0:00:27 1158.889 3
4 ENTERPRISE 19631 Andy Sharp 1116 35:00 2 0:31:22 0:01:31 1166.667 4
5 BYTE CII 485 Caroline Doran 1144 37:48 2 0:33:03 0:03:29 1260 5
6 BYTE CII 3130 J Fewings 1144 38:59 2 0:34:05 0:04:40 1299.444 6
7 RS FEVA XL 1518 Jamie Fewings 1240 50:08 2 0:40:26 0:12:56 1671.111 7
8 BYTE CI 3684 Toby Banbrook 1180 DNF         11
8 420 54082 Maisie Harkness 1111 OCS 2       11
8 BYTE CII 3613 Lucy Haydon 1144 DNF         11

E4 - Lasers Fleet - 2018-07-01 at 13.30

Start: Laser, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Laser 184327 Rick Plummer   1 1
2 Laser 136 Doug Roberts   2 2
3 Laser 165253 Rob Napier   3 3
4 Laser 446 Mike Otlet   4 4



Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com