event burgee venue burgee

Wednesday Evening Series - 2018

Bowmoor Sailing Club

Results

[D] signifies OOD duties

W3 - Fast Handicap Fleet - 2018-04-18 at 19:00

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 9 2532 Harry Joyce 1019 47:33 4 0:46:40 0:00:00 1019 1
2 RS AERO 9 2459 David Lynall 1019 47:42 4 0:46:49 0:00:09 1022.215 2
3 RS AERO 9 no numb A Keck 1019 49:22 4 0:48:27 0:01:49 1057.931 3
4 PHANTOM 1406 Tom Whittingham 999 49:27 4 0:49:30 0:02:50 1059.717 4
5 SUPERNOVA 1176 John Banbrook 1075 53:14 4 0:49:31 0:03:04 1140.794 5
6 LASER 184327 Rick Plummer 1098 54:35 4 0:49:43 0:03:21 1169.725 6
7 RS 300 524 Matt Sargent 972 48:32 4 0:49:56 0:03:11 1040.073 7
8 RS 300 528 Paul Watson 972 49:04 4 0:50:29 0:03:43 1051.502 8
9 SUPERNOVA 1177 Pete Bingham 1075 54:17 4 0:50:30 0:04:07 1163.296 9
10 OK 25 Anthony Rich 1104 55:58 4 0:50:42 0:04:27 1199.37 10
11 LASER 57942 John Beresford 1098 55:48 4 0:50:49 0:04:34 1195.798 11
12 SUPERNOVA 1179 Chris Hobbs 1075 55:28 4 0:51:36 0:05:18 1188.655 12
13 PHANTOM 1297 Dean Griffiths 999 52:20 4 0:52:23 0:05:43 1121.507 13
14 LASER 180000 Kevan Dickinson 1098 58:07 4 0:52:56 0:06:53 1245.444 14
15 LASER 198527 Ian Daley 1098 58:35 4 0:53:21 0:07:21 1255.445 15
16 RS AERO 9 1840 Chris Upton 1019 54:26 4 0:53:25 0:06:53 1166.51 16
17 FIREBALL 13944 Charlie Sansom 953 50:55 4 0:53:26 0:06:27 1091.148 17
18 RS AERO 7 1773 Rosemary Dillworth 1068 57:18 4 0:53:39 0:07:28 1227.943 18
19 SUPERNOVA 1144 Peter Woods 1075 57:45 4 0:53:43 0:07:35 1237.587 19
20 RS AERO 9 2460 A Mathias 1019 55:08 4 0:54:06 0:07:35 1181.511 20
21 LASER 170875 Mike Read 1098 59:29 4 0:54:10 0:08:15 1274.732 21
22 SUPERNOVA 483 James Relph 1075 58:32 4 0:54:27 0:08:22 1254.374 22
23 Laser 196665 Graham Royle 1098 45:16 3 0:54:58 0:06:50 1293.424 23
24 RS AERO 7 1009 Emily Watson 1068 OOD         24

W3 - Slow Handicap Fleet - 2018-04-18 at 19:00

Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Byte CII 1 Matt Banbrook 1144 40:59 3 0:35:49 0:00:00 1144 1
2 SOLO 4787 Roger Smith 1143 41:24 3 0:36:13 0:00:27 1155.631 2
3 Comet 838 Alan Hatton 1205 44:35 3 0:37:00 0:01:25 1244.49 3
4 Byte CII 2957 Teresa Doran 1144 43:04 3 0:37:39 0:02:05 1202.154 4
5 Byte CII 485 Caroline Doran 1144 43:43 3 0:38:13 0:02:44 1220.298 5
6 RS NEO 179 Darcy Lynall 1180 48:39 3 0:41:14 0:06:23 1358.006 6
7 RS VISION 770 Liz Fewings 1128 46:58 3 0:41:38 0:06:33 1311.017 7
8 Byte CII 1637 Natasha Tustin 1144 47:39 3 0:41:39 0:06:40 1330.092 8
9 RS FEVA XL 1518 Jamie Fewings 1240 51:56 3 0:41:53 0:07:31 1449.656 9
10 Byte CII 891 Jacky Stagg 1144 48:30 3 0:42:24 0:07:31 1353.819 10



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com