event burgee venue burgee

Wednesday Evening Series - 2018

Bowmoor Sailing Club

Results

[D] signifies OOD duties

W5 - Fast Handicap Fleet - 2018-05-02 at 19:00

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 9 2459 David Lynall 1019 49:50 5 0:48:54 0:00:00 1019 1
2 RS AERO 9 1068 Charlie Sansom 1019 49:54 5 0:48:58 0:00:04 1020.363 2
3 RS AERO 9 1810 Neil Crosby 1019 50:01 5 0:49:05 0:00:11 1022.749 3
4 RS AERO 7 1009 Emily Watson 1068 52:47 5 0:49:25 0:00:33 1079.322 4
5 PHANTOM 1438 Mike Tustin 999 49:29 5 0:49:32 0:00:38 1011.843 5
6 RS AERO 9 1590 Chris Hatton 1019 51:00 5 0:50:03 0:01:10 1042.856 6
7 RS AERO 9 no numb A Keck 1019 51:26 5 0:50:28 0:01:36 1051.717 7
8 SUPERNOVA 1176 John Banbrook 1075 54:41 5 0:50:52 0:02:07 1118.174 8
9 RS 300 528 Paul Watson 972 49:46 5 0:51:12 0:02:14 1017.637 9
10 SUPERNOVA 1179 Chris Hobbs 1075 55:08 5 0:51:17 0:02:34 1127.375 10
11 LASER 184327 Rick Plummer 1098 56:27 5 0:51:25 0:02:45 1154.299 11
12 SUPERNOVA 1144 Peter Woods 1075 55:50 5 0:51:56 0:03:16 1141.689 12
13 RS AERO 9 1403 Alistair Stagg 1019 53:06 5 0:52:07 0:03:16 1085.797 13
14 RS AERO 7 1006 Doug Roberts 1068 56:44 5 0:53:07 0:04:30 1160.092 14
15 LASER 57942 John Beresford 1098 58:38 5 0:53:24 0:04:56 1198.944 15
16 RS AERO 9 1840 Chris Upton 1019 55:12 5 0:54:10 0:05:22 1128.738 16
17 RS AERO 7 1773 Rosemary Dillworth 1068 59:55 5 0:56:06 0:07:41 1225.186 17
18 LASER 170875 Mike Read 1098 62:48 5 0:57:12 0:09:06 1284.144 18
19 LASER 234 Geoff Brown 1098 50:23 4 0:57:21 0:07:26 1287.808 19
20 Laser 196665 Graham Royle 1098 51:47 4 0:58:57 0:08:50 1323.592 20
21 RS 300 524 Matt Sargent 972 OOD         22
22 LASER 165287 Paul Scott 1098 OOD 5       38

W5 - Slow Handicap Fleet - 2018-05-02 at 19:00

Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 SOLO 5378 Geoff Silcock 1143 48:47 4 0:42:41 0:00:00 1143 1
2 OPTIMIST 5054 Sophie van Thiel 1655 53:15 3 0:42:54 0:00:16 1663.539 2
3 Byte CII 1 Matt Banbrook 1144 49:14 4 0:43:02 0:00:24 1153.544 3
4 Byte CII 3588 Zoe Bazen 1144 49:27 4 0:43:14 0:00:37 1158.62 4
5 ENTERPRISE 21555 Mike Hing 1116 48:47 4 0:43:43 0:01:09 1143 5
6 Byte CII 3613 Lucy Haydon 1144 50:04 4 0:43:46 0:01:14 1173.069 6
7 Byte CII 2943 Isaac Pylee 1144 52:50 4 0:46:11 0:04:00 1237.892 7
8 Byte CII 1637 Natasha Tustin 1144 53:55 4 0:47:08 0:05:05 1263.275 8
9 Comet 838 Alan Hatton 1205 47:27 3 0:52:30 0:08:53 1482.346 9
10 RS Tera Pro 2751 Millie Woods 1364 47:36 2 1:09:48 0:18:30 2230.549 10
11 Byte CII 891 Jacky Stagg 1144 DNF         12



Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com