event burgee venue burgee

Wednesday Evening Series - 2018

Bowmoor Sailing Club

Results

[D] signifies OOD duties

W6 - Fast Handicap Fleet - 2018-05-09 at 19:00

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 9 2459 David Lynall 1019 46:57 3 0:46:04 0:00:00 1019 1
2 RS AERO 9 1068 Charlie Sansom 1019 47:52 3 0:46:58 0:00:55 1038.895 2
3 RS AERO 9 1590 Chris Hatton 1019 49:25 3 0:48:30 0:02:28 1072.536 3
4 RS AERO 9 1810 Neil Crosby 1019 51:15 3 0:50:18 0:04:18 1112.327 4
5 LASER 57942 John Beresford 1098 56:27 3 0:51:25 0:05:52 1225.187 5
6 PHANTOM 1406 Tom Whittingham 999 52:27 3 0:52:30 0:06:25 1138.372 6
7 RS AERO 7 1009 Emily Watson 1068 56:10 3 0:52:35 0:06:58 1219.038 7
8 SUPERNOVA 1176 John Banbrook 1075 57:23 3 0:53:23 0:07:51 1245.444 8
9 SUPERNOVA 1069 Brian Smith 1075 57:40 3 0:53:39 0:08:08 1251.594 9
10 LASER 184327 Rick Plummer 1098 59:35 3 0:54:16 0:09:00 1293.193 10
11 LASER 165253 Rob Napier 1098 60:12 3 0:54:50 0:09:37 1306.577 11
12 RS AERO 7 1006 Doug Roberts 1068 59:05 3 0:55:19 0:09:53 1282.341 12
13 RS AERO 9 1840 Chris Upton 1019 56:32 3 0:55:29 0:09:35 1226.996 13
14 RS AERO 9 1403 Alistair Stagg 1019 56:35 3 0:55:32 0:09:38 1228.081 14
15 SUPERNOVA 1179 Chris Hobbs 1075 60:41 3 0:56:27 0:11:09 1317.067 15
16 SUPERNOVA 483 James Relph 1075 61:04 3 0:56:48 0:11:32 1325.387 16
17 LASER 174831 Kevan Dickinson 1098 63:18 3 0:57:39 0:12:43 1373.859 17
18 LASER 165287 Paul Scott 1098 63:25 3 0:57:45 0:12:50 1376.392 18
19 420 53703 Charlotte Hitchmough 1111 64:27 3 0:58:01 0:13:16 1398.819 19
20 LASER 198527 Ian Daley 1098 64:15 3 0:58:31 0:13:40 1394.478 20
21 LASER 234 Geoff Brown 1098 65:49 3 0:59:57 0:15:14 1428.481 21
22 RS AERO 7 1773 Rosemary Dillworth 1068 64:03 3 0:59:58 0:14:51 1390.137 22
23 RS 200 1007 David Haines 1046 64:00 3 1:01:11 0:15:48 1389.052 23
24 SUPERNOVA 703 Peter Webb 1075 66:07 3 1:01:30 0:16:35 1434.992 24
25 2000 22540 Jim Will 1109 69:53 3 1:03:01 0:18:47 1516.744 25
26 Laser 196665 Graham Royle 1098 70:18 3 1:04:02 0:19:43 1525.787 26
27 RS 300 528 Paul Watson 972 DNF         30
27 PHANTOM 1438 Mike Tustin 999 DNF         30
27 RS AERO 9 2460 Alex Mathieson 1019 DNF         30

W6 - Slow Handicap Fleet - 2018-05-09 at 19:00

Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 OPTIMIST 5054 Sophie van Thiel 1655 58:12 2 0:52:45 0:00:00 1655 1
2 Byte CII 1 Matt Banbrook 1144 60:41 3 0:53:03 0:00:20 1150.411 2
3 Byte CII 3588 Zoe Bazen 1144 61:22 3 0:53:39 0:01:01 1163.366 3
4 SOLO 5378 Geoff Silcock 1143 62:58 3 0:55:05 0:02:40 1193.698 4
5 Byte CII 3613 Lucy Haydon 1144 63:24 3 0:55:25 0:03:03 1201.913 5
6 Comet 838 Alan Hatton 1205 67:10 3 0:55:44 0:03:36 1273.32 6
7 SOLO 4787 Roger Smith 1143 OOD         7
7 Byte CII 2957 Teresa Doran 1144 64:05 3 0:56:01 0:03:44 1214.867 7
9 Byte CII 1637 Natasha Tustin 1144 64:13 3 0:56:08 0:03:52 1217.395 8
10 Byte CII 2943 Isaac Pylee 1144 64:21 3 0:56:15 0:04:00 1219.923 9
11 Byte CII 485 Caroline Doran 1144 42:59 2 0:56:22 0:02:45 1222.292 10
12 SOLO 4012 John Wilmer 1143 42:59 2 0:56:25 0:02:47 1222.292 11
13 Byte CII 891 Jacky Stagg 1144 43:43 2 0:57:19 0:03:29 1243.146 12



Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com