event burgee venue burgee

Wednesday Evening Series - 2018

Bowmoor Sailing Club

Results

[D] signifies OOD duties

W7 - Fast Handicap Fleet - 2018-05-16 at 19:00

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 9 1068 Charlie Sansom 1019 42:55 4 0:42:07 0:00:00 1019 1
2 RS AERO 9 2459 David Lynall 1019 43:30 4 0:42:41 0:00:35 1032.85 2
3 RS AERO 7 1586 Chris Conlan 1068 46:14 4 0:43:17 0:01:15 1097.75 3
4 RS AERO 9 1810 Neil Crosby 1019 44:44 4 0:43:54 0:01:49 1062.134 4
5 RS AERO 9 2532 Harry Joyce 1019 44:52 4 0:44:02 0:01:57 1065.3 5
6 PHANTOM 1438 Mike Tustin 999 44:00 4 0:44:03 0:01:56 1044.722 6
7 SUPERNOVA 1176 John Banbrook 1075 48:12 4 0:44:50 0:02:55 1144.446 7
8 RS AERO 9 1403 Alistair Stagg 1019 45:46 4 0:44:55 0:02:51 1086.67 8
9 PHANTOM 1406 Tom Whittingham 999 44:58 4 0:45:01 0:02:54 1067.675 9
10 SUPERNOVA 1179 Chris Hobbs 1075 48:47 4 0:45:23 0:03:30 1158.296 10
11 LASER 165253 Rob Napier 1098 49:58 4 0:45:30 0:03:43 1186.393 11
12 SUPERNOVA 561 Mark Hitchmough 1075 50:43 4 0:47:11 0:05:26 1204.201 12
13 LASER 57942 John Beresford 1098 51:50 4 0:47:12 0:05:35 1230.715 13
14 LASER 174831 Kevan Dickinson 1098 52:12 4 0:47:32 0:05:57 1239.421 14
15 LASER 165287 Paul Scott 1098 52:51 4 0:48:08 0:06:36 1254.854 15
16 LASER 198527 Ian Daley 1098 53:09 4 0:48:24 0:06:54 1261.977 16
17 LASER 234 Geoff Brown 1098 53:58 4 0:49:09 0:07:43 1281.368 17
18 SUPERNOVA 1144 Peter Woods 1075 52:57 4 0:49:15 0:07:40 1257.228 18
19 SUPERNOVA 703 Peter Webb 1075 53:25 4 0:49:41 0:08:08 1268.309 19
20 RS AERO 7 1773 Rosemary Dillworth 1068 54:08 4 0:50:41 0:09:09 1285.325 20
21 2000 22540 Tom Summerscales 1109 42:46 3 0:51:25 0:07:44 1353.918 21
22 RS AERO 9 2460 Alex Mathieson 1019 53:47 4 0:52:47 0:10:52 1277.015 22
23 SUPERNOVA 534 Dave McGarrell 1075 42:53 3 0:53:11 0:08:56 1357.611 23
24 Laser 196665 Graham Royle 1098 59:23 4 0:54:05 0:13:08 1409.979 24
25 RS AERO 9 no numb A Keck 1019 OOD         35

W7 - Slow Handicap Fleet - 2018-05-16 at 19:00

Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 OPTIMIST 5054 Sophie van Thiel 1655 42:25 2 0:51:16 0:00:00 1655 1
2 Laser Radial 184327 Sarah Davies 1142 59:06 4 0:51:45 0:00:34 1152.972 2
3 SOLO 4787 Roger Smith 1143 60:04 4 0:52:33 0:01:29 1171.831 3
4 ENTERPRISE 21555 Mike Hing 1116 58:56 4 0:52:48 0:01:44 1149.721 4
5 Byte CII 3613 Lucy Haydon 1144 60:56 4 0:53:16 0:02:18 1188.739 5
6 Byte CII 891 Jacky Stagg 1144 61:00 4 0:53:19 0:02:22 1190.039 6
7 Byte CII 2957 Teresa Doran 1144 46:00 3 0:53:37 0:02:01 1196.542 7
8 RS NEO 179 Darcy Lynall 1180 49:00 3 0:55:22 0:03:38 1274.578 8
9 Byte CII 485 Caroline Doran 1144 48:00 3 0:55:57 0:04:01 1248.566 9
10 Byte CII 2943 Isaac Pylee 1144 49:00 3 0:57:07 0:05:01 1274.578 10
11 Byte CII 1637 Natasha Tustin 1144 DNF         12



Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com