event burgee venue burgee

Wednesday Evening Series - 2018

Bowmoor Sailing Club

Results

[D] signifies OOD duties

W11 - Fast Handicap Fleet - 2018-06-13 at 19:00

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 9 2459 David Lynall 1019 46:54 5 0:46:02 0:00:00 1019 1
2 LASER 165253 Rob Napier 1098 52:43 5 0:48:01 0:02:11 1145.379 2
3 RS 300 528 Paul Watson 972 47:12 5 0:48:34 0:02:28 1025.518 3
4 RS AERO 9 1590 Chris Hatton 1019 50:37 5 0:49:40 0:03:43 1099.752 4
5 RS AERO 9 1403 Alistair Stagg 1019 50:54 5 0:49:57 0:04:00 1105.908 5
6 RS AERO 9 1810 Neil Crosby 1019 51:40 5 0:50:42 0:04:46 1122.566 6
7 PHANTOM 1406 Tom Whittingham 999 50:50 5 0:50:53 0:04:51 1104.46 7
8 LASER 165287 Paul Scott 1098 56:52 5 0:51:47 0:06:20 1235.547 8
9 2000 22273 Jeff Will 1109 46:40 4 0:52:36 0:05:50 1267.413 9
10 SUPERNOVA 1179 Chris Hobbs 1075 56:43 5 0:52:46 0:07:14 1232.287 10
11 SUPERNOVA 1069 Brian Smith 1075 56:53 5 0:52:55 0:07:24 1235.909 11
12 RS AERO 7 1009 Emily Watson 1068 56:46 5 0:53:09 0:07:37 1233.374 12
13 RS AERO 9 2459 John Banbrook 1019 54:29 5 0:53:28 0:07:35 1183.764 13
14 LASER 234 Geoff Brown 1098 47:54 4 0:54:32 0:07:28 1300.909 14
15 RS AERO 7 1006 Doug Roberts 1068 46:41 4 0:54:38 0:07:22 1267.866 15
16 LASER 174831 Kevan Dickinson 1098 48:51 4 0:55:37 0:08:25 1326.71 16
17 LASER 57942 John Beresford 1098 49:04 4 0:55:52 0:08:38 1332.594 17
18 LASER 198527 Ian Daley 1098 49:23 4 0:56:13 0:08:57 1341.194 18
19 RS AERO 7 1773 Rosemary Dillworth 1068 49:15 4 0:57:39 0:09:56 1337.573 19
20 SUPERNOVA 1144 Peter Woods 1075 49:49 4 0:57:56 0:10:14 1352.963 20
21 RS 200 244 Matt Banbrook 1046 48:35 4 0:58:04 0:10:04 1319.467 21
22 RS AERO 9 1840 Chris Upton 1019 50:33 4 1:02:01 0:13:02 1372.88 22
23 LASER 142107 Matt Bate 1098 59:01 4 1:07:11 0:18:35 1602.825 23
24 PHANTOM 342 Matt Bray 999 57:12 4 1:11:34 0:20:25 1553.486 24
25 FIREBALL 13944 Charlie Sansom 953 DNF         27
25 RS 200 1007 David Haines 1046 DNF         27
27 PHANTOM 1297 Dean Griffiths 999 OOD 5       54

W11 - Slow Handicap Fleet - 2018-06-13 at 19:00

Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 SOLO 5378 Geoff Silcock 1143 46:35 4 0:40:45 0:00:00 1143 1
2 SOLO 4787 Roger Smith 1143 46:47 4 0:40:56 0:00:12 1147.907 2
3 Byte CII 2957 Teresa Doran 1144 51:09 4 0:44:43 0:04:32 1255.051 3
4 OPTIMIST 5054 Sophie van Thiel 1655 59:06 3 0:47:37 0:08:31 1933.49 4
5 Byte CII 485 Caroline Doran 1144 57:43 4 0:50:27 0:11:06 1416.175 5
6 SOLO 4012 John Wilmer 1143 47:05 3 0:54:55 0:12:09 1540.358 6
7 Byte CII 891 Jacky Stagg 1144 48:28 3 0:56:29 0:13:30 1585.614 7



Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com