event burgee venue burgee

Wednesday Evening Series - 2018

Bowmoor Sailing Club

Results

[D] signifies OOD duties

W13 - Fast Handicap Fleet - 2018-06-27 at 19:00

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 9 2459 David Lynall 1019 54:35 5 0:53:34 0:00:00 1019 1
2 RS AERO 9 1590 Chris Hatton 1019 57:07 5 0:56:03 0:02:32 1066.294 2
3 RS AERO 9 no numb A Keck 1019 57:40 5 0:56:35 0:03:05 1076.562 3
4 RS AERO 9 1810 Neil Crosby 1019 57:49 5 0:56:44 0:03:14 1079.362 4
5 LASER 184327 Rick Plummer 1098 63:14 5 0:57:35 0:04:25 1180.484 5
6 LASER 165287 Paul Scott 1098 64:07 5 0:58:24 0:05:18 1196.975 6
7 LASER 57942 John Beresford 1098 64:22 5 0:58:37 0:05:33 1201.642 7
8 SUPERNOVA 1179 Chris Hobbs 1075 66:45 5 1:02:06 0:09:10 1246.136 8
9 LASER 234 Geoff Brown 1098 68:17 5 1:02:11 0:09:28 1274.761 9
10 RS AERO 7 1006 Doug Roberts 1068 67:21 5 1:03:04 0:10:09 1257.337 10
10 PHANTOM 1297 Dean Griffiths 999 63:00 5 1:03:04 0:09:29 1176.128 10
12 RS 300 524 Matt Sargent 972 63:38 5 1:05:28 0:11:34 1187.952 12
13 LASER 170875 Mike Read 1098 72:03 5 1:05:37 0:13:14 1345.08 13
14 RS 200 1007 David Haines 1046 68:55 5 1:05:53 0:12:53 1286.585 14
15 LASER 174831 Kevan Dickinson 1098 72:26 5 1:05:58 0:13:37 1352.236 15
16 LASER 142107 Matt Bate 1098 58:00 4 1:06:02 0:10:57 1353.481 16
17 RS 200 244 Matt Banbrook 1046 58:09 4 1:09:29 0:13:20 1356.981 17
18 2000 22540 Jim Will 1109 61:43 4 1:09:34 0:14:12 1440.213 18
19 RS AERO 9 1403 Alistair Stagg 1019 OOD         19
19 SUPERNOVA 1144 Peter Woods 1075 59:56 4 1:09:41 0:13:52 1398.597 19
21 RS 300 528 Paul Watson 972 DNF         26
21 RS AERO 7 1009 Emily Watson 1068 DNF         26
21 RS AERO 9 1068 Charlie Sansom 1019 DNF         26
21 SUPERNOVA 1069 Brian Smith 1075 DNF         26
21 ISO 584 Erik Bates 922 DNF         26
21 RS AERO 9 2146 Chris Conlan 1019 DNF         26

W13 - Slow Handicap Fleet - 2018-06-27 at 19:00

Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Comet 838 Alan Hatton 1205 54:32 4 0:45:15 0:00:00 1205 1
2 SOLO 4787 Roger Smith 1143 51:48 4 0:45:19 0:00:04 1144.603 2
3 Byte CII 3613 Lucy Haydon 1144 52:12 4 0:45:38 0:00:26 1153.441 3
4 SOLO 5378 Geoff Silcock 1143 55:44 4 0:48:46 0:04:00 1231.516 4
5 Byte CII 3560 Finn Hartshorn 1144 57:26 4 0:50:12 0:05:40 1269.08 5
6 Byte CII 2957 Teresa Doran 1144 64:24 4 0:56:18 0:12:38 1423.02 6
7 Byte CII 3593 Val Hague 1144 65:22 4 0:57:08 0:13:36 1444.38 7
8 Byte CII 1637 Natasha Tustin 1144 DNF         9
9 Byte CII 891 Jacky Stagg 1144 OOD         10



Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com