event burgee venue burgee

Wednesday Evening Series - 2018

Bowmoor Sailing Club

Results

[D] signifies OOD duties

W19 - Fast Handicap Fleet - 2018-08-08 at 19:00

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 9 2459 David Lynall 1019 49:40 5 0:48:44 0:00:00 1019 1
2 RS AERO 9 1068 Charlie Sansom 1019 49:43 5 0:48:47 0:00:03 1020.026 2
3 RS AERO 9 2532 Harry Joyce 1019 49:53 5 0:48:57 0:00:13 1023.445 3
4 RS AERO 7 1586 Chris Conlan 1068 53:17 5 0:49:53 0:01:14 1093.202 4
5 RS AERO 9 1810 Neil Crosby 1019 51:16 5 0:50:19 0:01:36 1051.827 5
6 LASER 168879 Mike Hing 1098 55:43 5 0:50:45 0:02:12 1143.127 6
7 LASER 184327 Rick Plummer 1098 56:02 5 0:51:02 0:02:31 1149.623 7
8 PHANTOM 1297 Dean Griffiths 999 51:01 5 0:51:04 0:02:19 1046.698 8
9 PHANTOM 1406 Tom Whittingham 999 51:07 5 0:51:10 0:02:25 1048.749 9
10 RS AERO 7 1009 Emily Watson 1068 54:41 5 0:51:12 0:02:38 1121.926 10
11 LASER 174831 Kevan Dickinson 1098 56:16 5 0:51:15 0:02:45 1154.411 11
12 LASER 165253 Rob Napier 1098 56:20 5 0:51:18 0:02:49 1155.779 12
13 SUPERNOVA 1069 Brian Smith 1075 55:40 5 0:51:47 0:03:16 1142.101 13
14 RS 200 no no Will Morris 1046 54:27 5 0:52:03 0:03:28 1117.139 14
15 RS AERO 9 1403 Alistair Stagg 1019 53:22 5 0:52:22 0:03:42 1094.912 15
16 LASER 165287 Paul Scott 1098 57:32 5 0:52:24 0:04:01 1180.399 16
17 RS AERO 9 2643 John Banbrook 1019 53:44 5 0:52:44 0:04:04 1102.435 17
18 LASER 206224 Derrick Page 1098 58:28 5 0:53:15 0:04:57 1199.548 18
19 SUPERNOVA 1087 Mike Walker 1075 57:17 5 0:53:17 0:04:53 1175.269 19
20 Laser Radial no no R Butterworth 1142 48:47 4 0:53:24 0:04:15 1251.096 20
21 LASER 57942 John Beresford 1098 47:16 4 0:53:49 0:04:27 1212.2 21
22 RS AERO 7 1006 Doug Roberts 1068 57:56 5 0:54:15 0:05:53 1188.605 22
23 LASER 170875 Mike Read 1098 47:45 4 0:54:22 0:04:56 1224.595 23
24 Laser 196665 Graham Royle 1098 48:40 4 0:55:24 0:05:51 1248.104 24
25 SUPERNOVA 703 Peter Webb 1075 47:41 4 0:55:27 0:05:46 1222.885 25
26 RS AERO 7 1773 Rosemary Dillworth 1068 47:33 4 0:55:39 0:05:54 1219.466 26
27 RS 200 244 Matt Banbrook 1046 47:25 4 0:56:40 0:06:38 1216.047 27
28 RS 200 1007 David Haines 1046 OOD         40

W19 - Slow Handicap Fleet - 2018-08-08 at 19:00

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 SOLO 4787 Roger Smith 1143 44:47 4 0:39:11 0:00:00 1143 1
2 SOLO 5378 Geoff Silcock 1143 45:32 4 0:39:50 0:00:45 1162.142 2
3 RS Tera Sport 2559 Sam Fewings 1432 44:75 3 0:42:08 0:03:10 1539.881 3
4 National 12 3344 Lizzie Fewings 1104 47:22 4 0:42:54 0:04:07 1208.934 4
5 SOLO 4012 John Wilmer 1143 50:59 4 0:44:36 0:06:12 1301.242 5
6 Byte CII 891 Jacky Stagg 1144 52:16 4 0:45:41 0:07:27 1333.996 6
7 Byte CII 3130 Jamie Fewings 1144 50:36 3 0:58:58 0:16:59 1721.944 7



Sailwave Scoring Software 2.25.10
www.sailwave.com