event burgee venue burgee

Wednesday Evening Series - 2018

Bowmoor Sailing Club

Results

[D] signifies OOD duties

W20 - Fast Handicap Fleet - 2018-08-15 at 19:00

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 7 1590 Chris Hatton 1068 45:22 5 0:42:29 0:00:00 1068 1
2 RS AERO 9 1810 Neil Crosby 1019 44:59 5 0:44:09 0:01:42 1058.976 2
3 RS AERO 7 1068 Zoe Bazen 1068 47:12 5 0:44:12 0:01:50 1111.159 3
4 SUPERNOVA 1069 Brian Smith 1075 47:42 5 0:44:22 0:02:02 1122.93 4
5 LASER 184327 Rick Plummer 1098 49:26 5 0:45:01 0:02:48 1163.735 5
6 RS AERO 9 2643 John Banbrook 1019 45:57 5 0:45:06 0:02:40 1081.733 6
7 LASER 81095 Richard Ash 1098 49:34 5 0:45:09 0:02:56 1166.874 7
8 PHANTOM 1406 Tom Whittingham 999 45:14 5 0:45:17 0:02:48 1064.861 8
9 LASER 168879 Mike Hing 1098 49:48 5 0:45:21 0:03:10 1172.367 9
10 SUPERNOVA 1087 Mike Walker 1075 49:54 5 0:46:25 0:04:14 1174.722 10
11 LASER 57942 John Beresford 1098 51:52 5 0:47:14 0:05:14 1221.02 11
12 LASER 174831 Kevan Dickinson 1098 51:56 5 0:47:18 0:05:18 1222.589 12
13 LASER 142107 Matt Bate 1098 53:10 5 0:48:25 0:06:32 1251.624 13
14 RS AERO 9 1403 Alistair Stagg 1019 49:38 5 0:48:42 0:06:21 1168.444 14
15 SUPERNOVA 703 Peter Webb 1075 52:40 5 0:49:00 0:07:00 1239.853 15
16 RS 200 1007 David Haines 1046 51:30 5 0:49:14 0:07:04 1212.388 16
17 LASER 206224 Derrick Page 1098 45:19 4 0:51:35 0:08:00 1333.529 17
18 LASER 234 Geoff Brown 1098 51:24 4 0:58:31 0:14:05 1512.542 18
19 Laser 196665 Graham Royle 1098 OOD 4       20
20 2000 22273 Charlotte Butterworth 1109 DNF         21
20 RS 300 346 David Nunn 972 DNF         21

W20 - Slow Handicap Fleet - 2018-08-15 at 19:00

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Comet 838 Alan Hatton 1205 44:03 4 0:36:33 0:00:00 1205 1
2 Byte CII 1 Matt Banbrook 1144 42:05 4 0:36:47 0:00:16 1151.201 2
3 SOLO 5378 Geoff Silcock 1143 42:07 4 0:36:51 0:00:20 1152.113 3
4 Byte CII 3588 Sarah Pickard 1144 42:11 4 0:36:52 0:00:22 1153.937 4
5 Byte CII 891 Jacky Stagg 1144 43:40 4 0:38:10 0:01:51 1194.514 5
6 Byte CII 2957 Teresa Doran 1144 43:55 4 0:38:23 0:02:06 1201.353 6
7 Byte CII 485 Caroline Doran 1144 44:05 4 0:38:32 0:02:16 1205.912 7
8 Byte CII 3132 Callum Combe 1144 46:25 4 0:40:34 0:04:36 1269.741 8
9 SOLO 4012 John Wilmer 1143 49:37 4 0:43:25 0:07:50 1357.278 9
10 SOLO 4432 Nick Hartshorn 1143 52:01 4 0:45:31 0:10:14 1422.93 10
11 Byte CI 3684 Toby Banbrook 1180 DNF         12



Sailwave Scoring Software 2.25.10
www.sailwave.com