event burgee venue burgee

Wednesday Evening Series - 2018

Bowmoor Sailing Club

Results

[D] signifies OOD duties

W23 - Fast Handicap Fleet - 2018-09-05 at 19:00

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 9 2146 Chris Conlan 1019 36:21 2 0:35:40 0:00:00 1019 1
2 RS AERO 9 1590 Chris Hatton 1019 36:53 2 0:36:12 0:00:32 1033.951 2
3 RS 200 921 David Lynall 1046 38:21 2 0:36:40 0:01:02 1075.066 3
4 RS AERO 9 1068 Charlie Sansom 1019 37:35 2 0:36:53 0:01:14 1053.574 4
5 RS AERO 9 1810 Neil Crosby 1019 38:18 2 0:37:35 0:01:57 1073.664 5
6 PHANTOM 1438 Mike Tustin 999 37:42 2 0:37:44 0:02:04 1056.845 6
7 PHANTOM 1297 Dean Griffiths 999 37:59 2 0:38:01 0:02:21 1064.787 7
8 RS AERO 7 1843 Rachael Jenkins 1068 41;06 2 0;38;29 0;03;00 1152.157 8
9 RS AERO 9 2532 Harry Joyce 1019 39:31 2 0:38:47 0:03:10 1107.771 9
10 RS AERO 9 2643 John Banbrook 1019 40:38 2 0:39:53 0:04:17 1139.075 10
11 LASER 206224 Derrick Page 1098 43:54 2 0:39:59 0:04:44 1230.649 11
12 SUPERNOVA 1179 Chris Hobbs 1075 43:07 2 0:40:07 0:04:46 1208.69 12
13 RS AERO 9 1403 Alistair Stagg 1019 41:10 2 0:40:24 0:04:49 1154.026 13
14 LASER 165287 Paul Scott 1098 44:38 2 0:40:39 0:05:28 1251.207 14
15 RS AERO 7 1009 Emily Watson 1068 43:33 2 0:40:47 0:05:27 1220.838 15
15 RS AERO 7 1006 Doug Roberts 1068 OOD         15
17 RS 300 528 Paul Watson 972 40:09 2 0:41:18 0:05:29 1125.525 16
18 ISO 584 Erik Bates 922 38:12 2 0:41:26 0:05:19 1070.861 17
19 LASER 11 Matt Brown 1098 45:32 2 0:41:28 0:06:22 1276.436 18
20 LASER 198527 Ian Daley 1098 46:02 2 0:41:55 0:06:52 1290.453 19
21 RS AERO 7 1773 Rosemary Dillworth 1068 45:10 2 0:42:17 0:07:04 1266.158 20
22 RS 300 524 Matt Sargent 972 41:21 2 0:42:32 0:06:41 1159.165 21
23 LASER 234 Geoff Brown 1098 46:56 2 0:42:45 0:07:46 1315.683 22
24 SUPERNOVA 1176 Martin Bazen 1075 46:06 2 0:42:53 0:07:45 1292.322 23
25 LASER 170875 Mike Read 1098 47:49 2 0:43:33 0:08:39 1340.445 24
26 RS 200 1007 David Haines 1046 46:15 2 0:44:13 0:08:56 1296.527 25
27 SUPERNOVA 483 James Relph 1075 47:54 2 0:44:33 0:09:33 1342.781 26
28 PHANTOM 342 Matt Bray 999 45:32 2 0:45:35 0:09:54 1276.436 27
29 29ER 1329 Alaric Bates 922 42:05 2 0:45:39 0:09:12 1179.723 28
30 LASER 81095 P Robinson 1098 30:54 1 0:56:17 0:11:19 1732.44 29
31 SUPERNOVA 1191 Rachael Vaughan-Jones 1075 DNF         31
32 PHANTOM q322 Jon Cooper 999 OOD 2       72

W23 - Slow Handicap Fleet - 2018-09-05 at 19:00

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Start: Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 OPTIMIST 5054 Sophie van Thiel 1655 57:19 2 0:34:38 0:00:00 1655 1
2 Byte CII 3588 Zoe Bazen 1144 41:54 2 0:36:38 0:02:17 1209.849 2
3 Comet 838 Alan Hatton 1205 44:58 2 0:37:19 0:03:14 1298.398 3
4 SOLO 4787 Roger Smith 1143 42:48 2 0:37:27 0:03:13 1235.836 4
5 Byte CII 2957 Teresa Doran 1144 44:03 2 0:38:30 0:04:26 1271.929 5
6 Byte CII 2943 Isaac Pylee 1144 44:28 2 0:38:52 0:04:51 1283.96 6
7 Byte CI 3584 Toby Banbrook 1177 45:55 2 0:39:01 0:05:09 1325.829 7
8 Byte CII 485 Caroline Doran 1144 45:07 2 0:39:26 0:05:30 1302.729 8
9 Byte CII 3613 Lucy Haydon 1144 45:16 2 0:39:34 0:05:39 1307.06 9
10 Byte CII 891 Jacky Stagg 1144 45:35 2 0:39:51 0:05:58 1316.204 10
11 SOLO 4012 John Wilmer 1143 26:09 1 0:45:45 0:06:21 1510.145 11
12 Topper 3580 Maisie Relph 1358 DNF         13
13 SOLO 5093 James Haydon 1143 OOD         40



Sailwave Scoring Software 2.25.10
www.sailwave.com